Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Rahimde Ağrı Neden Olur?

Kadınlarda görülen rahim ağrıları da kendi aralarında ayrılır. Bu şekilde hem teşhis etmek hem de tedavi etmek kolaylaşır. Daha çok sol tarafta görülen rahim ağrıları da kategorize edilen ağrılardandır. Sol rahim ağrılarına neden olan birçok sebep bulunabilir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde gerçekleşen aksama tüm bedenimizi olumsuz etkiler. Bu da hiç beklemediğimiz yerlerde ağrıların ve tepkilerin oluşumuna neden olur. Sol rahim ağrıları üzerinde durulması gereken ağrılardandır. Kişinin sol rahminin yanı sıra diğer belirtileri de bu süreçte önemlidir.

Sol Rahim Ağrısı Neden Olur?

Sol rahim ağrıları genelde rahim içinden gelen bir problem sonucu oluşur. Bu problemin rahimdeki yerin sol tarafta olmasıyla birlikte kişi sol tarafında ağrıyı ve baskıyı daha çok hissedebilir. Kadınlarda en sık yaşanan hastalıklardan biri de enfeksiyondur. Enfeksiyon gerek çevresel faktörlerden gerek rahim içinden kaynaklanan bir durum yüzünden oluşabilir. Bu da kişinin sol rahminde ağrıya neden olur. Enfeksiyon dokuların üzerinde ve rahmin üzerinde baskı oluşturur. Bu baskı ateşli enfeksiyonun olmasıyla da giderek artar. Eğer bu enfeksiyon kontrol altına alınmaz ve önlenirse yumurtalıkla giden bu enfeksiyon kişide kalıcı bir hasara neden olabilir.

Sol rahim ağrısının sebeplerinden biri de tümördür. Rahimde oluşan tümörle hızlı bir şekilde bölünür ve çoğalır. Tümörler kimi zaman ağrılara neden olabilir. Özelikle adet öncesinde bu durum daha sık yaşanır. Sol rahimde bazen de menstrual ağrılar oluşabilir. Hormonların sebep olduğu bu ağrı adet döneminden sonra geçer. Yumurta oluşumu döneminde rahmin sol tarafında akışkan bir kist meydana gelir. Bu da şiddetli ağrılara neden olabilir. Sol rahimde gerçekleşen ağrıların sebebi kişinin gebelik döneminde oluşuna göre değişir. Hamilelik döneminde gebelik zehirlenmesinden dolayı bir ağrı oluşur. Bunun yanında kusma karın ağrısı bulantı gibi belirtilerle birlikte görülür.

Sol Rahim Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol rahim ağrısını geçirilmesi için öncelikle teşhis edilmesi gerekilir. Sol rahim ağrıları yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek masum sebepleri olan bir ağrı değildir. Bu nedenden dolayı kişi sol rahim ağrıları ve beraberinde diğer belirtiler de yaşıyorsa mutlaka uzman bir doktora gitmelidir. Eğer enfeksiyondan kaynaklı bir rahim ağrısıyla karşı karşıyaysanız bu ağrının üstesinde doktorun uygulayacağı antibiyotik ağırlıklı ilaçlarla gelebilirsiniz. Enfeksiyonun vücuttan atılması için kişinin bazı iltihap söktürücü besinler yemesi ve bol miktarda su içmesi de gereklidir. Bunun haricinde sol rahim ağrıları kimi zamanda tümörün habercisi olabilir. Tümör sebebiyle bu durumu yaşıyorsanız öncelikle ultrasonla teşhisiniz edilir. Ardından yine bazı ilaç tedavisiyle tümörler küçültülebilir. Eğer tümörler artık cerrahi müdahalele alınmak zorundaysa artık oldukça ilerleyen tıp sayesinde birkaç saat içerisinde tümörden kurtulmanız mümkün. Ancak eğer tümör rahme zarar verdiyse rahmin de alınması söz konusu olur.

Bunun haricinde ödem sorunu da sol rahimde  baskı oluşturur. Ödemin üstesinden gelmek daha kolay olur. Birkaç gün art arda kullanacağınız kürlerle ödemi vücudunuzdan atabilirsiniz. Zehirli gebelik durumunda da yine cerrahi müdahaleler gerekebilir. Kimi zamanda hormonal sebeplerden dolayı bu durum yaşanır. Bunun için kişi öncelikle bir hormon testti yaptırmalıdır. Bununla beraber doktor gerek iğne tedavisi gerek ilaç tedavisiyle hormonların olması gereken seviyeye gelmesini sağlayabilir. Eğer menstrual döngüler sırasında bu durum yaşanıyorsa kişi bu süreç boyunca ağrı çeker.

Bunun da üstesinden ağrı kesicilerle gelebilirsiniz. Bu durumun geçici olmasından dolayı ağrı kesici dışında ilaçlar kullanmak rahime zarar verebilir. Eğer ağrılarınız şiddetlenirse damardan yapılan bir ağrı kesici daha çok rahatlamanızı sağlar. Kişinin rahim sağlığını koruması için aynı zamanda beslenme düzenine de dikkat etmesi gerekir. Olabildiğince organik ürünler tüketmeye özen gösterin. Aynı zamanda bu dönemde oluşan kistler de artık doğru müdahalelerle ameliyatsız bir şekilde yok edilir. Ancak bunun yapılmasına karar verecek olanlar uzmanlardır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza bildirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.