Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gece Sol Tarafa Dönük Bir Şekilde Uyumanın 7 Faydası

Uykudayken yatış pozisyonunuz kişiliğinizle alakalı çeşitli ipuçları verebilir ve muhtemelen bu konularda çeşitli bilgiler kulağınıza çalınmıştır. Peki ya uyku pozisyonunuzun sağlığınız için nasıl olması gerektiği hakkında bir şeyler duydunuz mu? Uyku pozisyonu sağlıklı bir yaşam ve uyku kalitesi için bir hayli önemli bir unsurdur. Genellikle ne tarafta yatıldığı pek önemsenmez ve bunun sağlık için herhangi bir fayda sağlayıp sağlamayacağı üzerinde düşünülmez fakat sol tarafınızda uyumak oldukça yararlıdır. Doğuda eski geleneklerde de sol tarafta uyumak öğütlenmiş, günümüz modern tıp çalışmaları da bu eski gelenekleri destekler çalışmalar ortaya koymuştur. Uzmanlar sol tarafınızda uyumanın bir çok yararları olduğunu söylemekte. Gelin şimdi sol tarafınızda uyumanın yararlarına göz atalım.

1. Lenf bezlerinin daha düzenli çalışmasını sağlar

Uyku araştırmacısı Dr. Doulliard sol tarafınızda uyumanızın insanların en doğal uyuma yöntemi olduğunu ifade ediyor. Sol tarafınız vücudunuzun lenf sisteminin daha baskın olduğu yöndür ve burada lenf bezlerindeki süzülme gerçekleşmektedir. Lenf bezlerindeki süzülme olarak adlandırılan lenfatik süzülme, lenf bezlerinin protein, glukoz ve benzeri maddelerin taşınmasını sağlayarak lenf bezlerinde filtrelenmesini sağlamaktadır. Bu süzülme işlemi de sol tarafta gerçekleşmekte, dolayısıyla sol tarafınızda uyumak lenfatik süzülmeyi olumlu etkileyeceğinden tavsiye edilmektedir.

2. Doğru bir anatomi için sol tarafınızda uyumak

Vücudunuzun sol tarafında mide ve pankreas organları yer almaktadır. Eğer sol tarafınızda uyursanız mide ve pankreas organlarının da içinde bulunduğu sindirim sisteminizi daha iyi çalıştırmış olacaksınız. Sol tarafa yatık uyumak mide sıvılarının daha kolay yönlendirilmesini sağlıyor ve ayrıca pankreas enzimlerinin salgılanmasını hem artırıyor hem de daha rahat salgılanmasını sağlıyor. Sağ tarafa dönük uyuma durumunda bu salgılama ve iletim işlemleri bir anda gerçekleşeceği için çeşitli sıkıntılara yol açabilmekte fakat sol tarafınızda uyumanın bir faydası olarak yavaş yavaş işlenen sıvılar ve salgılar oldukça fayda sağlıyor.

3. Sol tarafınızda uyumak kalp sağlığı için de oldukça faydalı

Bu bilgi belki de çoğunuzu şaşırtacak ama gerçekten de sol tarafınızda uyumak kalp sağlığınız için oldukça faydalı. Kalp de vücudun sol tarafında yer alan organlardan biridir. Vücudun sol tarafında uyumak, kalbin çalışmasını daha verimli hale getiriyor ve uyku sırasında kısmi dinlenme fazında bulunan kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Sol tarafınızda uyumak kalbinizin ayrıca daha kolay ve rahat kan pompalamasını sağlayacağından ötürü de oldukça yararlı.

4. Gün içi kaçamak uykularda sol tarafınızda uyumak

Eğer gün içinde şekerleme yapan, küçük kaçamak uykular peşinde koşan birisiyseniz ya da yemeklerden sonra bastıran uykulardan kaçamıyorsanız da sol tarafınızda uyumak yararınıza olacaktır. Sol tarafta uyumak hem sindirim sisteminizi daha iyi çalıştıracak hem de bu sayede uyandığınızda daha dinç ve sindirimi tamamlamış bir şekilde uyanacaksınız. En azından denemeye değer.

5. Daha sağlıklı bir dalak için sol tarafınızda uyuyun

Dalak organı vücudun sağında yer almaktadır. Dalak organı lenf sisteminizin bir parçası olarak vücudunuzda dolaşan kanın temizlenmesi işlevinin yanında lenf bezlerinin fonksiyonları üzerinde de etkili olan bir organdır. Sol tarafınızda uyumanız sayesinde salgılar ve sıvılar dalağınıza daha kolay ulaşacak ve çoğunluğu vücudun sol tarafında çalışan lenf bezlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Bütun bu bilgileri birleştirince en azından bir kaç gece sol tarafınızda uyumayı denemelisiniz.

6. Sol tarafınızda uyumak eğer hamileyseniz ekstra faydalar içerir

Hamile kişilere doktorlar genellikle sol tarafa doğru yatmayı önermektedir, böylece sağlıklı bir kan dolaşımı hedeflenmektedir. Kan dolaşımının sağlıklı olması elbette sadece hamile kadınlar için değil herkes için geçerli bir konudur. Sol tarafınızda uyumak kalbinize uygulanacak basıncı azaltacağı için kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Sol tarafta uyumanın hamile kadınlar için bir diğer faydası da kalp sağlığına kattıkları dışında hamile kişilerin bel bölgeleri üzerindeki baskıyı azaltması açısından önemlidir. Ayrıca rahmin karaciğer organına uygulayacağı baskıyı da azaltır ve diğer organlara kan akışını artırır.

7. Sol tarafa dönük uyumaya çalışmak vücuda bir disiplin de kazandırır

Bütün bu bilgilerle, sol tarafınızda uyumanızın daha faydalı olduğu aklınıza kazınmıştır artık. Eğer başka bir uyku pozisyonunda uyuyor ve uzun süredir bu pozisyonu koruyorsanız uyku pozisyonunuzu değiştirmekte zorlanabilirsiniz ama bu kadar sağlıklı faydaları olan bir şeyi en azından denemek size hiçbir şey kaybettirmeyecektir. Sol tarafınızda uyumakta zorluk çekiyorsanız başlangıçta sırtınızı destekleyeceğiniz bir yastık kullanarak sağ tarafa dönmeyi engelleyebilirsiniz. Bütün bu önerileri yerine getirirseniz daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz ve faydasını da kısa sürede hissedebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.