Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Yüzümde Uyuşma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yüz uyuşmaları sinir sıkışması ya da uygunsuz duruş sebepleriyle ortaya çıkabileceği gibi nöropati ve yüz felci gibi önemli sorunlardan da kaynaklanabilir. Yüzde yer alan hissetme sinirleri üç ana dala ayrılır. Bu sinirler beyinden gelen emirleri yüzdeki kaslara iletir ve böylelikle yüz ifadeleri kontrol edilir. Üçlü sinirler beynin kökünden çıkar ve yüze gelinceye dek kafatasında yer alan deliklerden geçer. Sinirlerde oluşan herhangi bir problemde de yüzde uyuşma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Yüz Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Uygun Olmayan Duruş

Uyurken anormal bir pozisyon almak ya da başka anormal bir hareket yapmak üçlü sinirlere baskı uygulayarak iltihaba yol açabilir. Bu da yüzün sol, sağ ya da her iki bölümünde uyuşmaya sebep olabilir. Yüzün etkilenen bölümünde güçsüzlük ve uyuşukluk gibi belirtiler de görülür. Bilgisayarda otururken ya da çalışırken uzun süre boyunca uygunsuz bir şekilde oturmak bu tür sorunlara yol açabilir.

2. Sinir Sıkışması

Yüzde hissetmenin sağlanabilmesi için yüz sinirleri üçe ayrılır. Yaralanma, sarsıntı ya da tahriş gibi sebeplerden dolayı tahriş olabilen bu dallar genellikle dinlenme ve zamanla geçer. Yüzün belirli bir bölgesinde karıncalanma ya da uyuşmaya ve keskin ağrılar bu durumu işaret eder.

3. Nöropati

Yüz, baş ya da boyundaki sinirlerin hasar görmesi uyuşma ya da karıncalanmaya sebep olur. Nöropatinin en yaygın sebebi diyabet olup felç için de bir risk taşır. Diyabet hastalarının yüzü uyuştuğu takdirde vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir.

4. Hafif Felç

Beynin bir bölümüne kan gitmemesi durumunda ortaya çıkan felç, vücudun ya da yüzün belirli bir bölümünde inme ya da güçsüzlüğe yol açabilir. Oldukça ciddi bir durum olan felç, acil bir müdahale gerektirir. Hayati tehlikesi olan bu durum, beyin kanamasına dahi yol açabileceği için acil müdahale gerektirir.

Felçli kişilerin yüzlerinin belirli bir bölümünde güçsüzlük ve uyuşma görülür. Hafif karıncalanma şeklinde başlayan felç belirtileri hızlı bir şekilde ilerleyip vücudu tamamen etkileyebilir. Felç ile birlikte yüz sarkması da görülebilir. Beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak insanlarla eşyaları ve insanları tanıma ya da konuşma gibi kabiliyetler zayıflayabilir. Bazı kişiler ise yürüyemez.

5. Yüz Felci

Yüzün belirli bir bölümünün inmeye neden olması sonucunda ortaya çıkan bu durum yüzün her iki tarafında da görülebilir. Yüz sarkması ve yüz uyuşması, yüz felcinin en önemli özellikleri arasında yer alır. Göz kapağı sarkması, ağız sarkması, damak tadının bozulması, dil ve yüzde anormal his ve salya akması ise diğer belirtiler arasında yer alır.

6. MS Hastalığı

Doğuştan gelen bağışıklık, üçlü sinir de dahil olmak üzere çeşitli bölümlere saldırır. Sebebi bilinmeyen bu durum ufak komplikasyonlara ya da hayat kalitesini etkileyecek problemlere yol açabilir. En yaygın görülen uyuşma belirtisinin yanında çift ya da bulanık görme, yüz ağrısı, gözün arka bölümünde ve gözde ağrı, el ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

7. Vitamin Eksikliği

Özellikle B12 eksikliğinin yol açtığı bu durum mide ameliyatı ya da düzensiz beslenme kaynaklı olabilir. Vitamin eksikliği yanma ve uyuşmaya yol açar. Bu durumun önlenmesi için vitamin takviyesi gerekir.

8. Diğer Nedenler

Yüzde uyuşmaya sebep olabilecek olan birçok farklı durum bulunur. Panik atak, stres, depresyon, kaygı, hiperventilasyon, migren, zona ya da yasal olmayan ya da reçete ile satılan ilaçlar yüzün uyuşmasına neden olur. Sol yüzün uyuşma nedeni genellikle yanlış yatış olsa da sklerodermi, SLE ya da sjögren sendromu gibi rahatsızlıklar da karıncalanma ve uyuşmaya sebep olabilir. Habis tümörler, çok şiddetli yüz ağrıları ve geçici kansızlık atağı da diğer nedenler arasında yer alır.

Yüz Uyuşması Nasıl Geçer?

Tıp eğitimi almayan kişilerin yüz uyuşması sebeplerini tespit etmesi neredeyse imkansız olup, doktorların dahi bu konuda net bir şey söylemesi için özel testler yapması gerekir. Bu tür durumlarda beyin ve sinir hastalıkları bölümüne başvurmanız önem taşır.

  • Sinir hasarı tedavisinde genel olarak yüzdeki sinir sıkışması tedavi edilir ve fizik tedavi ile birlikte iyileşme tavsiye edilir.
  • Vücuda ya da yüze inen inmenin ciddiyetine göre hastaya oksijen verilebilir.
  • Beynin şişmesine engel olmak adına ilaçlar verilebilir. Ayrıca damarın içine sıvı verilir ve vücudun susuz kalması önlenir.
  • Kimyasala maruz kalan kişilerin yüzünü yumuşak ve temiz bir havlu ile temizlemesi gerekir. Özellikle bu bölgeye dokunulmaması önem taşır.
  • Enfeksiyondan korunmak için pansuman yapılabilir.
  • Vitamin eksikliği varsa vitamin takviyesi alınır.
  • Baş yaralanmalarının söz konusu olması halinde vital bulguların stabil olmasını sağlamak için ameliyat yapılabilir.
  • Beyin tümörü söz konusu ise radyoterapi ve kemoterapi yapılabilir. Ayrıca cerrahi tedavide mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.