Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Solaryum Kanser Yapar Mı?

Solaryum konusunda sürekli olarak tartışmalar yapılıyor. İnsanların çoğu güneş altında bronzlaşmak yerine solaryuma girip daha kolay bir şekilde bronzlaşmayı tercih ediyor. Fakat solaryumun zararı olduğunu hatta kanser hastalığına kadar sebebiyet verdiğini belirten yorumlar bulunuyor. Tartışmalar da bu noktada ortaya çıkıyor, solaryumun kanser etkisi var mı yok mu kesin bir araştırma veya açıklama olmadığı için bu sorun cevapsız olarak ortada kalıyor.

Solaryum Nedir?

Solaryum günümüzde genelde kadınların tercih ettiği yapay bronzlaşma işlemidir. Solaryum cihazları ultraviyole ışınlar yayarak deriye temas eder ve bu sayede bronzluk sağlanmış olur. Tüm cihazlar bu yöntemle çalışır, farklı olan tek şey cihazın tipi ve vücuda olan etkisidir. Ultraviyole ışınlar, cihazlar tarafından kontrol edilir ve kişi için en uygun ışık şiddeti ve ışık tipi tercih edilir. Bir kabin şeklinde bulunan cihazların içine girerek orada uzanırsınız. Hareketsiz kalmanız beklenir. Daha sonra ışık tipi ve şiddeti uzanan kişi tarafından ayarlanır. Belirli bir süre bu kabinde kalırsınız. Ve daha sonra seanslar halinde cihazı kullanmaya devam edersiniz.

Solaryumun Cilde Etkisi Nedir?

Solaryumun tek faydası cildi bronzlaştırmaktır. Bunun dışında cilt için bir yararı yoktur. Daha şık ve daha güzel bir vücut için pek çok insan solaryumu tercih ediyor. Fakat bembeyaz bir tene sahip olan kişiler için direk bronzlaşmak oldukça zordur. Güneş yanığı hassas ciltlerde pek çok soruna neden oluyor. Solaryum güneş ışınlarının insan üzerinde bıraktığı gibi bir etki bırakmıyor. Yani güneşe çıktığında aşırı derecede kızarma ve zamanla soyulmalar solaryumda görünmüyor. Solaryum ve güneş eşit derecede bronzlaşma sağlar ve bronzluk süreleri de hemen hemen aynıdır. Solaryuma girmek isteyenler önce bir uzman kontrolünde cilt testi yaptırmalıdır.

Solaryum Kanser Yapar Mı?

Solaryumu güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak için kullanan pek çok insan var. Fakat solaryumun zararlı ışınları filtrelenmeyip doğrudan vücuda etki ediyor. Solaryumun cilt için de pek çok zararı da vardır.

  • Gözde ciddi anlamda katarakt oluşumuna neden olur.
  • Derinin erken yaşlanması durumu gözlenir.
  • Bununla birlikte ciltte yanıklar oluşmaya başlar ve en sonuncusu deri kanserinin başlamasına ve ilerlemesine neden olur.
  • Solaryumun ultraviyole ışınları kanser riski taşıyor. Bu ise radyasyona maruz kalmak demektir. Yani bu ışınlar vücuda direkt etki ederek kanser riskini arttırıyor.
  • Ayrıca ölü deri hücrelerinin ciltte birikmesiyle deri kalınlaşması, bağ dokuda bozulmalar ve cilt lekelerinin ortaya çıkması da zararları arasındadır.

Solaryumu ayda 1 kereden fazla kullanan, insanların belli bir kısmında cilt hastalıkları görülmeye başlamıştır. Pek çok yerde olduğu gibi ülkemizde de solaryum çok güvenli değildir. Çünkü solaryum merkezlerinde çalışan insanların çoğunun bu konuda herhangi bir eğitimi yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.