Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soluk Borusu Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Soluk borusu diğer ismi ile nefes borusu tıp literatüründe trakea olarak adlandırılır. Soluk borusu, ağız ve yutak bölgelerinden başlayıp akciğerlere kadar uzanır. Tamamen kıkırdak yapıdan oluşmuş olan bu boru; alınan havayı akciğerlere ulaştırarak, nefes alıp vermemize yardımcı olur.

Nefes borusunda çeşitli nedenlerden dolayı ağrılar hissedilebilir. Genelde yemek yerken ya da bir şeyler içerken, yemek borusuna besin-içecek parçası kaçabilir. Daha çok yemek yerken konuşma eylemini yapan kişilerde bu durum sıklıkla görülür. Ardından öksürme ihtiyacı duyulabilir ve boğaz tahriş olur. Buna bağlı olarak soluk borusunda ağrı şikayetlerine rastlanabilir. Lakin hissedilen ağrının altında yatan başka sebepler de olabilir. Yazımızda soluk borusunun altında yatması muhtemel olan nedenler ve tedavilerinden bahsettik.

Soluk Borusu Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1. Sigara İçilmesi

Sigara, zararları saymakla bitmeyen bir maddedir. Soluk borusunda oluşan ağrının bir diğer sebebi de sigara olabilir. Sigara içen kişide, içeriğinde birçok zararlı madde olan sigara dumanı, soluk borusuna gelir ve buradan akciğerlere devam eder. Soluk borusu ve akciğerlere zarar verebilir. Bu dumana bağlı olarak soluk borusunda ağrı ve yanma hisleri oluşabilir. Sigara içmek çok daha ileri boyutlara da ulaşabilir. Soluk borusunun mukozasına yapışmış olan bu zararlı maddeler, burada var olan doğal yapının bozulmasına neden olabilir. Bu şekilde kanserli hücreler oluşur ve ileri evrelerde trakea yani soluk borusu kanserine yol açabilir. Bu sebeple sigara içilmemesi tavsiye edilir.

2. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolunda oluşan rahatsızlıkların semptomları olarak boğazda ağrılar ve yanmalar gözlenebilir. Solunum yollarında oluşan bu tür enfeksiyon ya da iltihaplanmalar kişide; nefes alma, konuşma ya da yutkunma sırasında ağrı hissedilmesine sebep olabilir. Lakin tek başına boğazdaki ağrılar, üst solunum yolu göstergesi olmaz. Diğer belirtiler aşağıdadır;

  • Öksürme,
  • Baş ağrısı,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun akıntısı,
  • Ateş.

3. Kalp Hastalıkları

Günlük hayatta nefes alma sırasında boğazda ağrı ve yutkunma zorluğu ile beraber göğüs ağrısı şikayeti söz konusu olursa, kalp hastalıklarından şüphe duyulabilir. Vücut için kan pompalama görevi gibi hayati fonsiyonlara sahip olan kalpte meydana gelecek problemler ve rahatsızlıklar aşağıdaki belirtilere neden olabilir;

  • Çarpıntı,
  • Göğüs ağrıları,
  • Yutkunma güçlüğü,
  • Nefes darlığı.

Aynı zamanda, yaşanan bu nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve göğüs ağrısı gibi belirtiler kalp krizinin göstergesi de olabilir. Başın dönmesi ve gözlerin önüne aniden perde inmesi yani göz kararması da kalp krizi belirtilerinin arasında yer alır. Böyle bir durumda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Soluk borusundaki sürekli baş gösteren ağrılar, tümör gibi ciddi sağlık problemlerinin de habercisi olabilir. Şikayetlerin altında yatan sebebin doğru tespit edilmesi ve sebebe yönelik tedavi yapılması için ağrılar ihmal edilmemeli, muhakkak uzman bir doktora başvurularak önlem alınmalıdır.

Soluk Borusu Ağrısı Nasıl Geçer?

Soluk borusunda meydana gelmiş olan ağrının kaynağı bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Özellikle de üst solunum yollarında meydana gelebilen iltihaplanmalar sonucu kişiler nefes alıp verirken bile soluk borularında ağrı ve acıma hissiyle karşılabilirler. Bu nedenden kaynaklanan soluk borusu ağrılarında, kişideki bakteriyel enfeksiyonun ortadan kaldırılması amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Enfeksiyonel hastalık geçene kadar istirahat edilmesi ve ılık gıdalar tüketilmesi gerekir. Muhtemelen enfeksiyonel hastalık ortadan kalktığı zaman, soluk borusu ağrısı da ortadan kalkacaktır.

Soluk borusunda oluşan ve kronik hale gelebilen ağrıların nedeni tümör kaynaklı olabilir. Tümörlerin oluşmasının nedeni, genelde sigara ve benzeri dumanı zararlı olan maddeler içeren kimyasallar yüzündendir. Bu nedenle sigarayı bırakmaya çalışmalıyız. Bırakamıyorsak bile en azından azaltmayı denemeliyiz. Tümör oluşması durumunda, tümörün erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi büyük önem taşır. Uzun süre nefes alırken zorlanma yaşandığı zaman ve seste değişimler meydana geldiğinde, mutlaka uzman bir doktora muayene olmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.