Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Somatizasyon Bozukluğu

Eski Yunan dilinde beden anlamına gelen soma sözcüğünden gelmekte olan somatizasyon kelimesi, en basit hali ile ruhsal gerilim ve sıkıntıların bedene yansıması olarak karşımıza çıkar. Sözel bir şekilde ifade edilemeyen bu sıkıntı kendisini bedenin üstünde gösterir. Vücutta işlev bozukluklarına ve yakınmalara rastlanılmamasına rağmen, herhangi bir organik kökeni olmayan fakat sosyal ve psikolojik açıdan etkenlere sahip olan durumlar, somatizasyon bozukluğunu işaret eder.

Somatizasyon Bozukluğu Nedir?

Somatizasyon Bozukluğu, tıp yolu ile açıklanamayan bedensel yani fiziksel belirtilerin bulunduğu durumlara verilen psikiyatrik bir durum olarak karşımıza çıkar. Bir kişinin Somatizasyon Bozukluğuna sahip olabilmesi için bu kişinin okul, aile ortamı, iş ve sosyal ortamındaki yaşamının ciddi bir şekilde etkilenmiş olması gerekir. Somatik rahatsızlıklardan birine sahip olan kişilerin organları ve bedenleri ile ilgili değişik şikayetleri bulunur. Sürekli yer değiştiren ağrılar, vücutta yanma hissi, arada bir kendini gösteren kramplar ve dillerinin farklı tatlar alması gibi şikayetlerden yakınan bu kişilerin en önemli sorunlarından birisi de kaç doktora giderlerse gitsinler, her daim farklı bir tanı alacakları ve farklı bir tedavi uygulanacak olmasıdır. Fakat ne tür bir tedavi uygulanırsa olsun kişinin şikayetleri geçmeyecektir. Bu durumda da bireyler somatizasyon bozukluğunu atlatamaması sebebi ile kullanmış oldukları ilaçların yan etkileriyle uğraşmak zorunda kalır.

Somatizasyon Bozukluğu Neden Olur?

Somatizasyon bozukluğu olan kişilerin psikolojik ve psikiyatrik değerlendirmelerden geçmesi halinde bu duruma sebep olan unsurların genellikle stres ile ilgisi olduğu görülür. Bu stres unsurları her ne kadar kişi tarafından fark edilemese ya da fark edilse dahi görmezden gelinse dahi çözülememesi durumunda kişiyi psikolojik sıkıntıya sokacak ve somatik şikayetler ile birlikte bedensel yan etkiler ile birlikte kendini gösterecektir. Bilinçaltında gerçekleşen psikolojik sorunlar sebebiyle bedene yansıyan ve hastada fiziksel yakınmalara sebep olan bu durum esasında bedenin kendisini farklı belirtiler ortaya koyarak korumaya çalışmasıdır. Stres altında olan bir kişinin somatik bozukluğu olması halinde beyni, kaygı bozukluğu ya da depresyon geliştirmek yerine fiziksel sorunları ortaya koyarak çeşitli bölgelerde ortaya çıkan ağrılardan yakınmasına neden olduğunu söyleyebiliriz.

Strese sebep olan en büyük etkenler ise genellikle yaşanan travmalar olur. Güncel olarak bir stres kaynağı olmayan kişilerin dahi geçmişte yaşamış olduğu bir travmanın etkisi sonucunda streslenebilir. Geçmişte yaşanmış olan travmatik durum ya da olayların sonucunda stresin birikmesi ile birlikte somatizasyon bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu tür bir sorun genellikle yapılacak olan psikolojik değerlendirmeler sonucunda çocukluk ya da daha geç dönemde ortaya çıkan travmatik yaşantı kaynaklı olduğu kanısına varılır. Bu tür travmatik sorunların üzerinde psikoterapi yöntemlerinden biri olan travma çalışması ile durulduğu zaman somatik şikayetlerin ortadan kalktığı ve geçmişten kaynaklı olan stres yükünün kişide bu bozukluğa yol açtığı da bir nevi kanıtlanmış olur. Somatizasyon bozukluğu tanısı koyulan bir kişi genellikle kendi başına fark edemediği çeşitli psikolojik sorunlara sahip olur.

Somatizasyon bozukluğuna sahip olan kişilerin beden duyumlarına karşı diğer kişilere oranla çok daha fazla odaklandıkları görülür. Bunun sebebi de genellikle somatizasyon bozukluğuna yol açan depresyon ya da kaygı bozukluğu olur. Diğer yandan bu kişilerin rahatsızlıklarına ilişkin şikayetleri dile getirmek yerine somatik sorunlardan şikayet ettikleri görülür. Böylelikle kişiler duydukları en küçük ağrı, içsel hissiyat ve beden duyumlarını büyütüp, ciddi bir hastalıktan yakınırlar. Bütün bunların kaynağı ise kaygı bozukluğudur. Ortada herhangi bir somut sebep olmamasına rağmen içsel ve bedensel duyum yaşayan bu kişiler bunun sonuçlarından da korkar.

Somatizasyon Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Somatik bozukluğun en belirgin belirtileri şu şekilde kendini gösterir;

  • Fiziksel şikayetler nedeniyle mesleki ve toplumsal alanlarda problemler yaşama
  • Bulantı, öğürme, kusma nöbeti, karın ağrısı ve karın şişmesi gibi çeşitli fiziksel şikayetler
  • Sağırlık, ses kısılması, yutma güçlüğü, körlük ve felç benzeri durumlar yaşama
  • Adet düzensizliği ya da bozukluğu, aşırı kanama, gebelik döneminde aşırı kusma sebebi ile hastaneye kaldırılma
  • Cinsel birleşme sırasında ağrı duyma ya da cinsel ilişkiye ilgi göstermeme
  • Bedenin farklı yerlerinde farklı seviyelerde ağrı olması
  • Göğüs ağrısı, çarpıntı, soluk darlığı ve baş dönmesi gibi sorunların yaşanması

Bu tür belirtiler ile karşı karşıya olan kişilerin doktora görünmesinde fayda bulunur.

Somatizasyon Bozukluğunda Ayırıcı Tanı

Somatizasyon bozukluğu tanısının koyulabilmesi için bu hastalık ile karışmakta olan SLE yani Sistemik Lupus Eritematozus ve Sistemik Mastositozis hastalıklarından ayrılması gerekir. Multipl skleroz, porfiri ve hiperparatiroidi gibi hastalıklar da bu hastalığının tanısının koyulması sırasında akıldan çıkmaması gereken hastalıklardır.

Bu hastalık için ayırıcı bir tanının yapılabilmesi için akla ilk olarak depresyonun getirilmesi gerekir. Depresyon söz konusu olduğu zaman somatik belirtiler ön planda olur. Buna maskeli depresyon adı verilir. Somatizasyon bozukuluğu olguları gerginlik, anksiyete ve akut ajitasyon şeklinde görülebilir. Bununla birlikte şizofreninin de göz önünde bulundurulması gerekir. Çeşitli ilaç alışkanlıklarının da somatizasyon bozukluğu ile karıştırılması muhtemeldir. Hipokondriazis ve konversiyon bozukluğuna da dikkat edilmsi gerekir.

Somatizasyon Bozukluğu Tedavisi

Bilişsel – Davranışçı Psikoterapilerin uygulanarak somatizasyon bozukluğunun tedavi edilecek olması halinde ilk olarak kişilerin yaşamış olduğu belirtiler ve olumsuz düşüncelerin belirlenmesi ve ardından da bu düşüncelerin olumlu düşünceler ile değiştirilmesi amaçlanır. Böylelikle kişi bu belirtileri yaşamaya devam etse dahi bu durumu farklı bir şekilde yorumlayacağı için eskisine nazaran daha az sıkıntı yaşar. Bu tedavinin son aşamasında ise şikayetlerin tamamen ortadan kaldırılması amaçlanır. Geçmiş dönemde travma yaşamış olan kişilerin üzerinde psikoterapi yöntemleri uygulanarak çalışıldığı takdirde belirtiler adım adım azaltılacak ve bir süre sonra ortadan kalkacaktır. EMDR yöntemi kullanılarak travma çalışması yaparak oldukça hızlı bir şekilde tedavi sonuçlanabilir. Bununla birlikte uygun bir şekilde yapılacak olan ilaç tedavisi bu sürecin daha hızlı ve konforlu bir şekilde geçmesine olanak sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.