Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sonbahar Hastalıklarından Korunma

Her mevsimin kendine göre bir döngüsü vardır. Bu döngü gerçekleşirken insanlar bunlardan dönem dönem fazlaca etkilenebilirler. En çok hastalıkların kol gezdiği ve havadaki bakteri sayısının arttığı en etkilenilen mevsim de sonbahar mevsimidir. Doğanın döngüsü için sonbaharda yapraklar dökülür, iklim şartları değişir bununla beraber atmosferdeki yayılım hızı da bununla beraber artarak insanların birbirine birçok hastalıkları bulaştıracağı ortam sağlanmış olur. Bu nedenden dolayı özellikle ebeveynler sonbahar aylarına gelmeden önce çocukları ve kendileri için bir takım önlemler almaktadır. Özellikle okula giden çocukların bulunduğu sınıf ortamı hiç de hijyenik bir ortam sayılmaz özellikle çocuklar oyunlar esnasında birbirleriyle sık sık temasta bulunurlar ya da silgi ya da kalem alışverişi esnasında bile fark etmeden birbirlerine birçok hastalığı bulaştırmış olabilirler.

Sonbahar ayları genellikle insanların gribal enfeksiyonları sık sık yaşadığı ve genellikle kişinin üzerindeki ağırlığın sebebi olarak görülmektedir. Bu halsizliğin ve yorgunluğun sebebini uzmanlar geçtiğimiz yıllarda yakın bir tarihte açıkladılar. Havadaki negatif yükler askıda kalarak kişiye geçmesine sebep oluyor bu da kişinin kendini negatif ve halsiz hissetmesine yol açıyor. Bu da aslında bir taraftan psikolojimizi de etkilediği için bağışıklık sistemimizi de olumsuz etkilemektedir. Bağışıklık sistemi bizim doğal silahımızdır. Bağışıklık sistemi olmayan bir insanın dünyada varlığı diye bir şey söz konusu olamaz. Bağışıklık sistemi insanların hastalıklara karşı gösterdiği kimini biz bunu far etmeden yaptığı ve başarılı olduğu bir sistemdir. Bu sistem sayesinde bir çok işimizi yapabiliyor ve hayatımızı devam ettirebiliyoruz. Özellikle sonbahar aylarındaki havadaki mikroorganizma sayısı artmaktadır. Bu da en önce solunum yollarımızı etkilemekte ve bununla beraber de diğer hastalıklar  peşi sıra gelmektedir.

Sonbahar’ da Görülen Hastalıklar

Sonbahar havaların ısınma sürecin bittiği ve kış aylarına geçtiğimizi gösteren dolayısıyla karışık bir iklim sergileyen bir mevsimdir. Bir sıcak bir soğuk günleri ile bizlere ne yapacağımızı şaşırtan sonbahar aynı şekilde vücudumuzu da şaşırtmakta ve sonucunda da hastalık kapmasına neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı bu aylarda oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.Özellikle kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunan kişiler bu hastalıklara daha çok dikkat etmelidir. Çünkü bu kişilerin bu ortamdan olumsuz etkilenerek solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarından birini geçirmesine neden olabilir. Bu hastalık öncelikle burun tarafından tutulur ve burada bağışıklık sistemi sayesinde vücuttan dışarı atılmak üzere sümük salgısıyla birlikte atmaya çalışır. Ancak burada her zaman başarılı olamayan bağışıklık sistemimizi yenen bu mikroorganizmalar diğer solunum yollarımızı etkileyerek hızlı bir şekilde değişim göstermemize neden olur. Özellikle boğaz bölgesindeki şişkinlik bu virüsün burada zarar verdiğinin göstergesidir. Bu havalarda ne giyeceğini karar vermekte oldukça zordur. Güneşli gibi başlayan sabahlar yağmurlu bir akşam dönüşüyle bitebilir. Bu nedenden dolayı hazırlıksız olan kişiler üşütebilir. Üşütme yeterince dikkat edilmezse yerini gribe bırakarak kişinin grip olmasına neden olabilir. Grip ile ilgili diğer yazımızı yine bu siteden ulaşabilirsiniz.  Bununla beraber bir çok soğuk algınlığı hastalığı çeşitli bölgelerde üşürme ve enfeksiyon gibi hastalıklar hızlı bir şekilde yayılabilir. İşte bu nedenlerden dolayı kişi kendini iyice muhafaza edecek ve olabildiğince kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterecek.

Sonbahar Hastalıklarından Korunma

Sonbahar hastalıkları mevsim geçişinden kaynaklı olsa da yeterli özen gösterilmediği takdirde oldukça ciddi boyutlara götüren bir hastalık olabilir. Bu nedenden dolayı sonbaharda yakalanılacak olan hastalıklardan korunmalıyız. Eğer çocuğunuz eğitim görüyorsa oldukça dikkat etmelisiniz. kalabalık ortamda eğitim gören çocukların hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Eğer çocuğunuz böyle bir durumla karşı karşıya ise mutlaka bu dönemlerde çocuğunuza vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz.

Elimizle her yere temasta bulunuruz. Bu temasla birlikte elinizi yüzünüze özellikle ağzınıza sürmeniz birçok hastalığın solunum yollarına bulaşmasını sağlarsınız. Bu nedenden dolayı ellerinizi sık sık anti bakteriyel sabunla yıkamanız gerekmektedir. Yıkasanız da ellerinizi gözünüzden, ağzınızdan ve burnunuzdan sakınmalısınız. Çünkü her ne kadar yıkasanız da bu ürünler ellerinizdeki mikropların tamamını arındıramamaktadır. Bu olasılığa karşı  temkinli olmalısınız. Aynı zamanda uyku düzeni de oldukça önemlidir. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek olan düzenli uyku gece uykusuyla beraber ortalama 7- 8 saattir. Bu vücudunuzu dinç tutacak olası hastalıklara karşı sizlerin hem bedenini hem de zihnini kuvvetlendirecek. Aynı zamanda bu bahar aylarında yorgunluk hissetmeniz oldukça normaldir. Ancak vücudunuzda bu hastalıkların yanı sıra ödem de oluşmaktadır. Bu ödemi vücuttan atabilmek için ise kişi mutlaka bol bol su tüketmelidir. En az 2 litre su tüketmelidir. Bu sizleri hastalıklara karşı toksin atmanızı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda kişi bu dönemlerde daha çok enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı ise sağlıklı besinlerden almalısınız. Dengeli ve sağlıklı beslendiğiniz takdirde vücudunuz gerekli olan hormonları salgılayacak ve sizlerin hastalıkla savaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda vücudu zinde tutacak olan faaliyetlerde bulunmalısınız. Bu faaliyetlerin başında ise spor gelmektedir. Düzenli yapılan egzersiz bünyenizi sağlamlaştırarak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. Aynı zamanda bu dönemlerin başında birçok alınacak önlemin en önemlisi sağlık ocaklarında bile yaptıracağınız aşılar gelmektedir. Bu aşıları düzenli olarak yaptırdığınız takdirde vücudunuza dışarıdan bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek aşılar yapılabilir. Bu havalarda sık sık sıcaklık değişimi olacaktır. buna önlem olarak mutlaka sıkı giyinmelisiniz. Yanınızda bir hırka ya da şal bulundurun.

Sürekli olarak öksüren hapşıran kişiler sizlere de hastalığını kolaylıkla aynı soluduğunuz havadan bile bulaştırabilir. Bu nedenden dolayı öyle kişilerle aynı ortamda bulunmamaya özen göstermeli veya bulunmak zorunda iseniz de bulunduğunuz havayı sürekli olarak havalandırmanız gerekmektedir Eğer vücudunuzun bağışıklık sistemi düşük ise dışarıdan alınacak vitaminlerle buna yardımcı olabilirsiniz. Ancak her vitamin kişide olumlu etki göstermeyebilir. Bu yüzden mutlaka bu takviyeyi almadan önce uzman bir hekim tarafından sizlere en uygun vitamini bulacak ve tavsiye edecektir. Bu tavsiyeler uymanızı ve bu ilaçları düzenli almalısınız.

Bu dönemde insanların sıkça yaptığı hatalardan biri de kulaktan duyma ilaçları kullanmaktır. Bu ilaçlar vücuda oldukça zararlı olabilir ve bu zararı hemen görmediğiniz için kendinizi iyi hissedebilir ve ilacın iyi geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu ilaçlar vücudunuzda ödem oluşumuna sebep verebilir. Bu da kısa bir süre sonra tekrar yorgunlukla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Özellikle antibiyotikler sizlere oldukça zarar verebilir hastalığınızı geçirmediği gibi sizleri başka hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir. Bu yüzden bilmediğiniz ve doktorunuzun tavsiye etmediği ilaçları kullanmamaya özen gösterin. bu dönemde doğanın bizlere sunduğu eşsiz şifalı bitkilerden de yararlanabilirsiniz.

Vücut sıcaklığınızı dengede tutacak ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek aynı zamanda kan hücrelerinizin artmasını sağlayacak bitkilerden besinlerden mutlaka yararlanmanız gerekmektedir.  Mümkün olabildiğince kısa otobüs yolculuklarını tercih edin. Ve süreç içerisinde yapılacak hava değişimi sizlerin daha kötü olmasına da neden olacaktır. olabildiğince kişi kalabalık ortamlardan uzak durmalı ve özellikle alışveriş merkezlerinde bulunmamalıdır. Bulunduğunuz takdirde yürüyen merdivenin trabzanlarından tutmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda herkesin kullandığı ve umumi açık tuvaletleri de kullanmamanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.