Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sonbahara Fit Girmeniz İçin Öneriler

Protein Ağırlıklı Beslenin

Yaz aylarından sonra sonbahara girerken güneşin azalan etkisiyle cilt ve metabolizmamız ısı değişimlerinden etkilenirler. Bu durumda metabolizmanın daha yavaş çalıştığı görülür. Güneşin, insan üzerinde mutluluk veren bir yapısı vardır; güneş etkisinin azalmasıyla; anksiyete (kaygı), depresyon ve yorgunluk hissinde ciddi artışlar yaşanır.

Başkaca bir sorunda; grip ve bronşitte artış eğiliminin olmasıdır. Bunları yaşamamak için; sonbaharda beslenme programınızda mutlaka protein içeren gıdalar tüketmeye çalışın ve bunu günlere yayarak; kendinizi hem mutlu ve gün içerisinde daha dinç hissedeceksiniz. Yoğurt, süt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalardan protein ihtiyacınızı karşılayın. Bu ürünlerden her gün birini sofranızda bulundurun ve düzenli olarak tüketin. Bunların sindirilmesi sürecinde de, spordan (Yürüyüş, koşu, günlük hareketlerle kendinizi zinde tutun!) yardım alın; vücudunuza gerekli enerji miktarının girmesini sağlamış olursunuz.

Halsizliğiniz Varsa Omega-3 Tüketin

Omega-3 proteini; balıkta, cevizde ve semizotunda bolca bulunur. Bunları günlere yayarak tükettiğinizde, hem metabolizmanıza enerji hem de kendinizin gün içerisinde daha dinç tutabilirsiniz. Ogema-3 proteini tüketmek, halsizlik ve yorgunluğun azaltılmasında rol oynayacaktır. Haftanın en 3 gününde balık tüketmelisiniz, bu da ihtiyacınız olan omega-3 vitaminini vücudunuza sağlayacaktır. Yine balık tüketmeyi sevmeyenlerse, balık yağı hapı içebilirler. Sağlıklı bireylerin günlük omega-3 miktarıysa, 1000 mg kadardır.

Prebiyotik Alımına Arttırın ve İhmal Etmeyin

Probiyotik ve prebiyotikler mide-bağırsak sistemlerinin çalışmasını ve korunmasında birinci önceliktedir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi demek; gribe yakalanmama ve gün içerisinde enerjimizde düşüş olmaması demektir. Prebiyotikler bağırsak hareketlerini hızlandırırlar; bu da kilo kontrolümüzde de bize yardımcı olurlar. Yoğurt, kefir ve turşu gibi ürünler probiyotik bakımından zengindirler. Prebiyotik gıdalara örnek verecek olursak; pırasa, kereviz, kepekli pirinç, tam buğdayı da sayabiliriz.

Sağlığınıza katkı yapacak gıdaları tanıyarak; sonbahar aylarında düşen enerjinizi yükseltebilir ve mutsuz, karamsar halinizden kurtulabilirsiniz; yine yukarıda yazılanlara göstereceğiniz özenle sonbaharda kilolarınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Unutmayın, bu dediklerimiz, sizin bunları uygulamanız ve yerine getirmenizle olacaktır!

B12 Eksikliğine Dikkat Edin

Sinir sisteminin ihtiyaç duyduğu vitamin türü B12 vitaminidir. Bunu gün içerisinde veya haftaya yayarak düzenli şekilde besinlerden alabilirsiniz. Yumurta, et, süt ve yoğurt gibi ürünlerin içerisinde, B12 vitamini bolca bulunur. Bunları aldığımızda endorfin seviyemiz artar ve serotonin seviyeleri de ciddi artışlar yaparlar. Protein alımı mevsimsel griplerden korunmamızı ve sonbaharda yaşayabileceğimiz depresyonu daha kolay atlatmamızı sağlar.

Yumurta ve Tam Tahılı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Gün içerisinde daha dinç olmak istiyorsak, antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmeliyiz. Bu sayede, sabah yorgun uyunmaz, mutsuz ve karamsar ruh haline yakalanmamız da daha azalır ve yok olur.

Selenyum eksikliğinin, depresyon, mutsuzluk ve karamsarlığa etkisi olabilmektedir. Selenyum içeren besinler; yumurta, tam tahıllı ürünler, ton balığı ve brezilya fındığında yüksek oranda bulunur.

C vitaminin önemini anlatmamıza gerek yoktur. Bağışıklığın güçlendirilmesinde rol oynar. Kuşburnu, turunçgiller, domates, biber, soğan, maydanoz, kırmızı ve mor meyveler, yeşil biber ve brokoli de C vitamini almamızı sağlayacak yiyeceklerdir. Bunların her birini haftalık öğünlerimizde tüketerek; hiç değilse birine öğünümüzde yer vererek; kendimizi daha dinç ve gün içerisinde daha mutlu hissedebiliriz.

D Vitamini Eksikliğine Dikkat

Sonbahar aylarında güneş ışınlarının azalmasıyla, D vitamini alımımız da yavaşlar. Düşük demir ve D vitamini enfeksiyon riski yaşamamıza neden olabilirler; onun için D vitaminini dışarıdan vücudumuza almamız gerekir. D vitamini bağırsak emilimini ve kan dolaşımımıza yardımcı olur ve kemik sağlığına da katkı sağlayacaktır. D vitaminini besinlerden almaya kalktığımızda, %10 kadar bir miktarını sağlayabiliriz. Demir içeren gıdalarsa; yumurta sarısı, karaciğer ve balık yağıdır. Geri kalan kısmını ise güneş ışınlarından elde ederiz. Yazın güneşin ışınlarından maksimum ölçüde yararlanmamızda fayda olacaktır.

Toksinlerden Arınmak İçin Su Tüketmeye Özen Gösterin

Metabolizmamızın yavaşlamasıyla, su içme isteğimizde etkilenecektir; sizler ihtiyacınız olan günlük suyunuzu (içine limon ve diğer sebzelerden katarak…), içmeye özen göstermelisiniz. Su toksinlerin atımında da rol oynayacağından, onu başucunuzdan eksik etmeyin. Su vücudun en önemli ihtiyacıdır ve her gün 2.5-3 litre kadar su içmeye gayret ediniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.