Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sosisin Zararları

Hızlı beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu ve tüketimimizde en çok kullandığımız ürünlerin başında sosis, salam ve sucuk geliyor. Fast Food yiyecekleri içerisinde en çok tercih edilen sosis özellikle de çocukların en sevdiği ve tercihi yiyecektir. Sosis tüketimi her geçen yıl daha da artış gösterir. Fast food sektöründe oldukça fazla kullanılan bu işlenmiş gıdalar, özellikle çocuklar ve gençler tarafından tüketiliyor.

Sosis Nasıl Üretilir?

Öncelik olarak hızla tükettiğimiz bu ürünlerden birisi olan sosisin nasıl yapıldığından bir söz edelim. Sosis üretiminde hayvanların artık et parçaları iç parçaları, kıkırdakları, gagası, sinirleri ve hatta kıllar gibi hoşa gitmeyen ve bunlardan meydana gelen etler homojenleşip içine baharat ve salça gibi karışımların da eklenmesi yapılıp özenle karıştırıldıktan sonra ambalajlanıp marketlere sunulan bir üründür.

Sosisin içerisinde bulunan zararlı maddeler yalnızca sayılan ürünlerle sınırlı değildir. Sosisin ömrünü uzatmak için içerisine Nitrat, Nitrit, MSG gibi maddeler de katılır. Bu maddelerde yapılan araştırmaların sonucunda kanser hastalığına sebep olabileceği de tespit edilmiştir. Özellikle bu ürünlerin içerisinde bulunan kuyruk yağı çok zararlı bir madde olup insan sağlığına önemli anlamda zarar verir. Uzmanların araştırmalarına göre bu gibi ürünlerin içeriğinde yer alan kuyruk yapı, damar tıkanıklığına sebep olur. Bu nedenle de çeşitli kalp problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Sosisin Zararları Nelerdir?

1. Sosis Tüketmek Kansere Neden Oluyor

Markette satılan pespembe renkteki sosisler için uzmanlar yaptıkları araştırmalardan yola çıkarak kanser riskini artırdığını belirtiyor. Bu maddelerin içerdiği iki maddeden uzak durmanız sağlığınız açısından çok daha yararlı olacaktır. Bu maddeler ise Sodyum Nitrit ve MSG’dir. Araştırmalara göre Sodyum Nitrit meme kanseri, kolorektal kanser, prostat kanseri, beyin tümörü, lösemi, pankreas kanseri gibi birçok kanser riskini tetikleyen bir maddedir. Ürünlerin daha canlı gözükmesini sağlayan pembeliğini korumak için bu maddeler kullanılır.

2. Sosis Yemek Ciddi Mide Sorunlarına Yol Açar

Sosisin zararlarından birisi de mide sorunlarıdır. Özellikle sosisi tükettikten sonra midenizde meydana gelebilecek kramplar, mide yaralanması ve bütün mide sorunları çiğ sosis yemenizden sonra ortaya çıkar. Ayrıca sonraki aşamada ortaya çıkan mide parazitleri bu rahatsızlıkların daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden olur.

3. Çok Fazla Tüketilen Sosis Bağırsak Kurduna Sebep Olur

Çiğ ya da az pişen bir sosisi tükettiğiniz zaman bulaşacak olan yassı solucan vücudunuza zarar verir. Karın ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık ve alerjik durumların görülebilme ihtimali yüksektir. Bu yüzden sosis gibi ürünleri ya çok pişmiş olarak tüketmeli ya da hiç tüketmemelisiniz.

4. Sosis Tüketmek Cilt Rahatsızlıklarına Yol Açar

Çiğ sosis tüketmek cildinizde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Cildinizin kuruması ve dökülmesi bu sorunların başında gelir. Aynı zamanda olabilecek bir cilt hastalığı da egzamadır. Egzama da çiğ olarak tükettiğiniz sosis sonrasında ortaya çıkabilir.

5. Sosis Tüketimi İç Kanamalara Sebep Olabilir

Çiğ sosis tüketmek vücutta çok ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Çiğ sosis içerisinde çok sayıda canlı mikroorganizmalar yer alır. Bu organizmalar da vücudun kendi hücresiyle beraber büyük bir savaş içine girer. Bu durum da vücudun iflas etmesine bile sebep olur. Çoğu zaman da sürekli olarak çiğ sosis yemek bu durumu daha ciddi bir hale getirir. Sonucunda da iç kanamalar başlar. Bu sebeple aşırı sosis tüketimi yapan kişilerin iç kanama belirtilerine karşı tetikte olması gerekir.

Sosis Tüketimi Nasıl Yapılmalıdır?

Sosis bütün bu zararları yanı sıra kahvaltılarda özellikle de çocukların dikkatini çeken ve sevdiği bir yiyecektir. Bu sayede sosisin çocukların sevdiği şekilde hazırlanması ile çocuklar, kahvaltılarını daha severek ve düzenli bir şekilde yapar. Sosisin içeriğinde kullanılmakta olan bitkisel ve hayvansal lifli gıdalar insanlara obeziteye sebep vermeden tüketmenize yardımcı olur. Sosisin kullanımlarını daha uzun süre sağlayabilmek için içerisinde kullanılmakta olan bileşenlerin zararlarını en aza indirgenmek için uğraşılır. Bu gibi bir durumda da sindirim açısından daha kolay bir hal alır. Sosis ve diğer bütün et ürünlerinde eklenen bileşenler sağlık için sorun oluşturmaz. Bu açıdan herhangi bir korku olmadan tüketilebilir. Fakat çok sık tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Klasik ev yöntemleriyle sosis, sucuk, salam gibi gıdaları hazırlarken et ile beraber çok sayıda yapmış olduğunuz baharat karışıma eklenir. Bu sayede etin bir süre mayalanması sağlanır. Yoğurt vücuda oldukça faydalı bakterilere sahip olan gıdalar, faydalı bir hale gelir. Fakat modern üretim teknikleriyle beraber mayalanma aşamasının atlanmasıyla beraber tüketicilere hazır bir hale getirilmesi sağlanır. Bu sebeple ürünlerdeki besleyicilik de büyük oranda düşer. Bu sebeple bunun bilincinde olarak bu ürünleri kendi evinizde yapmanız sizin için daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Fabrikalarda üretilip işlenen etlere ise sanayi tipi enzim uygulanır. Bu etlerin içeriğinde yer alan enzimler değişikliğe uğrar. Bu enzimlerin ısı ile uygulanmasının da gerekliliği sebebiyle paketlerin üstünde ısıl işlem gören ürünler olduğunu da belirtirler. Aynı zamanda bu ürünler mayalanma zamanları için beklemezler ve genel olarak sentetik bir zar ile kaplanır. Bu yüzden dışarıdan satın aldığınız bir sosis doğallıktan tamamen uzaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.