Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SÖYLEMEYİ DERHAL BIRAKMANIZ GEREKEN 11 KELİME

Kelimeler insanda uyandırdığı etkilere bakıldığında oldukça güçlüdür. Yapıcı veya yıkıcı biri olmak kullandığınız kelimelere göre sizin elinizdedir. Bu duruma maruz kalan ya da bazen yıkıcı olan taraf siz olabilirsiniz. Kendinize söylediğiniz şeyler ve düşünceleriniz sizi hedeflerinize ulaşmak konusunda motive edebildiği gibi ciddi boyutlarda hedefinizden sapmanıza neden olabilir ve hatta kendinize bir hedef belirlemenizi dahi engelleyebilir. Fiji ve Bali Adaları’ndaki kadın sağlığı ve yenilenme merkezlerinin lider yaşam koçu Belinda Anderson; ‘Sopa ve taş belki kemiklerinizi kırabilir fakat kelimeler beyninizi değiştirebilir’ diyor. İç sesinizle, kendi kendinizle konuşurken kullanacağınız kelimeler sözlüğünden çıkarmanız gereken bazı kelime ve ifadeleri keşfetmek ve bunun yerine hangi ifadeleri seçmeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Unutmayın ki, bu kelimelerden hiçbirinin kötü olması şart değildir ancak biz genellikle kelimeleri kendimize karşı yıkıcı araçlar haline dönüştürüp kullanma eğilimindeyizdir. O halde bu kelime ve düşünce kalıplarını gün içinde kullanmaktan vazgeçmeyi denemeye başlayabilirsiniz. Bunlardan biri ile başlayıp gün geçtikçe kendinizi nasıl hissedeceğinize bir bakalım.

1. Şişman/Çirkin

1. ŞişmanÇirkin

Kadınlar çoğu zaman, suçlar bir tavırla aynada kendilerine bakıp ‘Bugün şişman görünüyorum’ derler. Bu kendini değersiz gören ya da mütevazı olmak isteyen bir insan doğasıdır. Fakat iyi bir fiziğe sahip olmaktan daha önemli bir konu varsa o da özsaygı veya benlik saygısı dediğimiz olgudur. Özsaygıyı kazanmak olumsuz ifadeleri kullanmaktan kurtulmakla başlar. ‘Kendinizle Konuşarak Sakinleşin’ kitabının yazarı ve kişisel gelişim uzmanı Beverly Flaxington; ‘‘Olumsuz terimlerle ilişkilendirilmek istemezsiniz.’’ diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: ‘‘Konuşurken kendi kendinizi engelleyen kelimeleri yakalayın ve konuşmanızı değiştirmek için bilinçli bir seçim yapın. Örneğin; ‘şişmanım’ demek yerine ‘daha sağlıklıyım’ ya da ‘çirkinim’ yerine ‘kendimce güzelim’ demeyi deneyin. Tabi ki bu aşırı derecede pozitif söylemlere inanmayacaksınız. Bu yüzden ben de negatif ifadelerin yerine kullanacağınız daha nötr ve tarafsız kelimeler seçmeniz gerektiğini savunuyorum.’’

2. Sadece/Yalnızca

2. yalnızca sadece

Kaç kez kendinizi ‘‘Bugün yalnızca 3 km koştum.’’ ya da (yoğun bir spor seansının tam aksine) ‘‘Sadece bir yoga DVD’si izledim.’’ derken yakaladınız? İşte bu kelimeleri söylemeyi derhal bırakmanızın zamanı geldi. New York Üniversitesi’nden psikolog Doçent Dr. Emily Balcetis ‘‘Her gün kendi karakterinizi test etmekten kaçının.’’ diyor ve ekliyor: ‘‘Yalnızca 3 km ya da 3 blok koşmanız kişiliğinizi ifade etmenin bir şekli değildir. Bunun yerine her gün kat ettiğiniz yolu ufak ufak geliştirin ve arttırın. İnsanlar mücadele yaklaşımları ve hedefleri ile kendi doğalarını test edip düzeltmeye; aksaklıkları, yenilgileri görmezden gelmeye çalışmak yerine yeteneklerini geliştirip doğalarını tam anlamıyla kavrama yolunu seçtiklerinde, düşünme tarzlarında kendilerine yeni ufuklar açarlar. “Öyleyse eğer gününüzün istediğiniz kadarını koşmaya ayıramıyorsanız, kendinize kaç km ya da ne kadar yavaş koştuğunuza bakmaksızın az da olsa koşmanın hiç koşmamaktan daha iyi olduğunu ve yoğun programınıza rağmen kendiniz için bir şey yapmanın ne kadar da iyi bir his olduğunu söyleyin.

3. Çok fazla/Yeterli değil

3. çok fazla yeterli değil

‘Çok fazla’ nın yanlış ya da ‘Yeterli değil’ in doğru bir ifade olduğunu düşünmek kolay. ‘Şekillendirme-Doğrulama Kitabı’nın yazarı ve SuccessClinic.com sitesinin kurucusu Noah St. John: “Bu sadece beynin dahili varsayım faktörlerini geliştirir.” diyor ve sözlerine ekliyor: “Eğer kendinize ‘Neden yeterli değilim?’ diye sorarsanız doğal olarak beyniniz sanki internette arama yapan bir bilgisayar gibi doğru cevabı aramaya başlayacaktır. Bu yüzden aradığınız sorunun cevabını farklı ifadelerde bulacaksınız.” Yeterince iyi olmadığınızı varsaymak yerine siz de St. John’un tavsiyesi üzerine, sözcüklerle bakış açınızı yeni bir çerçeveye oturtmak, aklınızdaki soruları yönetmek ve daha iyi cevaplar bulmak için sonsuz tekrarlanmalardan ibaret alışılageldik düşünce tarzınızı iyi yönde ‘şekillendirme-doğrulama’ yı tercih edin. O halde, kendinize ‘Neden yeterliyim?’ diye sormayı deneyin. Beyninizi doğru yolda çalışmaya ayarlarsanız ne kadar muazzam bir şekilde çalıştığını gördüğünüz de siz de şaşıracaksınız. Henry Ford’un dediği gibi: “Yanlış olduğunu düşünsen de, haklı olsan da sen sensin.”

4. Olamaz/Olmaz

4. olamaz olmaz

“Bu pizzayı yiyemem” ve “Eğer egzersiz yapmazsam kilo veremem” gibi söylemler aslında size karşıt yönde çalışıyor. “Bir şeyleri değiştirmeye çalıştığınızda negatif kelimelerden uzak durun. Aklınızı ne istediğinize dair karmaşık ve negatif söylemlerle doldurmak yerine pozitif ifadelerle doldurun.” diyor kişisel kariyer koçu Beverly Flaxington. Ayrıca çoğu zaman bu basit ‘olamaz’ ve ‘olmaz’ ifadelerinin doğru olmadığını biz de biliyoruz. Bunun yerine neler yapabileceğinize ve yapacağınıza odaklanın. Örneğin; kendinize “Yemek konusunda haftada bir kez kaçamak yapabilirim” veya “Beni sağlıklı ve tok tutacak birçok atıştırmalığım var” ya da “Kilo vereceğimi biliyorum çünkü egzersiz rutinime bağlı kalıyorum” diyebilirsiniz. Bu konudaki tek istisna tabi ki fiziksel sınırlarınızdır. Eğer gerçekten hassasiyetiniz olan bir yiyeceği tüketemiyorsanız ya da fiziksel bir yaralanmadan dolayı egzersizlerini yapamıyorsanız bunun bir koruma mekanizması olduğunu aklınızda tutmalısınız. Burada hala önemli olan neyi yapamayacağınız yerine neyi yapabileceğinize odaklanmanızdır.

5. Başarısızlık

5. başarısızlık

Başarısızlığı kendinize çağırmak, başarılı olmak için ne yaparsanız yapın sonunda başarısız olmak için sağlam bir yoldur. Bu açıdan insan kendini doğrulayan bir kehanettir. “Kendiniz için en pozitif yaşam koçu olabilirsiniz. Los Angeles psikoloji kliniğinden psikolog Kate Cummins: Öyleyse ‘Bunu yapabilecek kadar iyi değilim’ demek yerine ‘İyiyim ve bunu yapacağım’ ya da ‘Başarısız oldum’ demek yerine ‘Geçmişte başarısız oldum evet ama kazandığım zamanlarda oldu ve bu kez de kazanacağım’ demelisiniz.” diyor. Fakat aynı zamanda bunu yaparken de kendinize yalan söylemek istemezsiniz. Cummins sözlerine şöyle devam ediyor: “Hayal kırıklığına uğramayacağınıza emin olarak hareket edin çünkü eğer mükemmeliyetçi beklentileriniz varsa kendinizi başarısızlığa hazırlıyor olabilirsiniz. Kendinizi affedin ve yapacağınız değişiklikler konusunda sabırlı olup kişiliğinizi geliştirebileceğiniz bir ortam yaratın.”

6. Şanslı

6. şanslı

Bazı günler kendimizi şanslı hissediyoruz ki, elbette bu harika! Fakat şansı, bir şeyi neden yapamadığınıza bahane göstermek için ya da başkalarının başarılarını karalamak adına kullanmamalısınız. Yazar ve kişisel gelişim uzmanı Noah St. John “Şans diye bir şey var, evet ancak sıkı çalışıp şansla evlenmeniz gerek.” diyor. Yanlışlıkla Thomas Jefferson (ABD’nin 3. Başkanı)’a atfedilen bir alıntıda; ‘Şansın büyüklüğüne inanlardanım ve şansı çok zor buldum, daha fazlasına sahip olmak için de çok çalıştım.’ deniliyor. Ayrıca St. John, hayatınızı sosyal medyada takip ettiğiniz insanlarla karşılaştırmaktan uzak durmanız gerektiği konusunda uyarıyor. O halde neden başkalarının karın veya kol kaslarına kıskançlıkla bakarken kendinize ‘onlar sadece şanslı’ demiyorsunuz?  Unutmayın ki bu insanlar istedikleri fiziğe kavuşmak için sıkı çalıştılar ve başardılar. Siz de kendi hedeflerinizi ancak böyle sıkı çalışarak gerçekleştirebilirsiniz.

7. Yarın

7. yarın

Eğer yapmanız gereken bir şeyi belirsiz yarınlara ertelerseniz bunları yapmak için asla yola koyulmazsınız. Örneğin; herkes için ortak tuzak cümle “Peki, bugün çok iyi yemedim ama yarın diyete başlarım.” Bu cümle gerçek bir diyete bir türlü başlamamanıza ve bunu sürekli ertelemenize neden olacaktır. Bunun yerine, somut ve gerçekçi bir başlama tarihi belirleyip buna sadık kalın. Yazar ve kişisel gelişim uzmanı Noah St. John; “Kendinizi bundan sorumlu tutun. Eğer yarın yapmazsanız ne zaman yapacaksınız? ‘İhtiyacım var’, ‘neden’ ve ‘nasıl’ noktalarına odaklanın.” diyor. Öyleyse diyete başlama tarihinden çok buna neden ihtiyacınız olduğunu aklınızda tutarak kendinizi motive edebilirsiniz. Kilo vermenin yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini azaltacağını, sigarayı bırakmanın çocuklarınıza iyi örnek olacağını ya da fit vücudunuzla gelecek yaz güneşlenirken nasıl da harika hissedeceğinizi düşünmek gibi nedenlerden birini seçerek bunları kendinize her gün hatırlatın.

8. Aptal

8. aptal

Eğer başarısızlıktan uzak durmak istiyorsanız gerçekten genel olumsuz ifadelerden kaçınmalısınız. Kişisel kariyer koçu Beverly Flaxington; “Akıl, ısı güdümlü bir füze gibi hızla sizi her konuda yönlendiriyor. Eğer düşünce ve inançlarınız negatifse bu durum başarısızlığı da beraberinde getirecektir. Düşünürken ve kendi kendinizle konuşurken sesli bir şekilde sadece ne istediğinizi söyleyin. Yıkıcı olan olumsuz bakış açılarını tamamen bir kenara bırakın.” diyor. Öyleyse kendi negatif yönlerini algıladığınız ve buna odaklanmaya başladığınızda düşüncelerinizi bilinçli olarak güçlü taraflarınıza, yeteneklerinize çevirin ve burada sabitleyin. “Sigarayı hala bırakmadım; çok aptalım” demek yerine, kendinize “Sigarayı bırakma kararı alabilecek kadar güçlüyüm.” deyin.

9. Olmalı

9. olmalı

Yaşam koçu ve yazar Belinda Anderson diyor ki; “‘Koşmalıyım’ demek sizi koşu yapmak hakkında suçlu hissettirir. Bunun yerine ‘Koşuya çıkmaya niyetliyim’ ya da ‘Bugünü koşuya çıkacağım bir gün olarak seçmedim’ deyin.” Burada ikinci cümlelerdeki güçlendirici etkiyi ve kararı size bırakan yapıyı görebilirsiniz. Öte yandan, ‘olmalı’ kelimesi sizde zorunluluk ve görev hissi uyandıracağından bu kelimeyi kullanarak söylediğiniz şeyleri yapmak sıkıcı gelecektir. Ne zaman kendinize bir şey yapmak için karar verdiğinizi söylerseniz ki, bu spora gitmek, sigarayı bırakmak, erken uyumak ya da zamanınızın büyük bir kısmını gönüllü olarak çalışacağınız işlere harcamak gibi şeyler olabilir; aklınız otomatik olarak ne istediğinizi kendinizi zorlamak yerine farklı bir bakış açısına yönlendirecektir. O halde; “olmalı” kelimesinin yerini, “seçmek”, “eğiliminde olmak”, “arzulamak”, “istemek” ya da  “yapabilmek” ile değiştirin.

10. Asla

10. asla

Eski bir atasözü “asla asla deme” der. Özellikle hedeflerinize ulaşırken bu zehirli kelime programınızı sabote edecektir. Klinik psikolog Kate Cummins diyor ki; “Kilo vermeye çalıştığınız zamanlarda, örneğin; otomatikman düşünceleriniz size ‘asla istediğim kiloya ulaşamayacağım’ diyorsa ve bu sözler kafanızın içinde dönüp duruyorsa, kilo vermeniz neredeyse imkansız. Çünkü zaten kendinizi bu konuda başarısız olmaya ayarlamışsınızdır. Elbette kilo vermek, sigarayı bırakmak ya da kişisel gelişim adına koyduğunuz başka bir hedefte kendinizi buna hazırlamanız gerekiyor. Ancak bu sabır ve istikrarla gerçekleşir. Kendi iç sesinizle negatif bir şekilde konuşmak yerine kendinize pozitif durumları hatırlatın ve bunlara odaklanın. Aynanıza sevgi dolu notlar yazıp yapıştırabilir ya da aynaya baktığınızda kendinize ‘İşte sağlıklı ve ince bir kadın’, ‘Başarıyorsun, çalışmaya devam!’ diyebilirsiniz.”

11. Meşgul

11. meşgul

Spor salonuna gitmek için ya da çocuklarınızla zaman geçirebilmek için çok meşgul olduğunuzu düşünün. Şimdi tekrar düşünün. Yazar ve kişisel gelişim uzmanı Noah St. John diyor ki: ‘‘Kendinize; ‘Bunu yapmak için çok meşgulüm fakat..’ dediğinizde her zaman haklı çıkmanın bir yolunu bulacaksanız. Ancak sadece bahaneler üretiyorsunuz. Birini ne kadar uzun bir süre dinleyebilirsiniz? Çok meşgul olmak gibi mazeretlerin tam olarak ne olduğunu anlamaya, sonra da kendinize yol gösterecek doğru sorular sormaya başlayın. ‘Niçin çok meşgulüm?’ demek yerine, ‘Bunu yapmak için neden bu kadar zamana ihtiyacım var, neye ihtiyacım var?’ diye kendinize sorun.’’ Hatta ilk başta bu soruları sormaya başladığınızda beyninizin cevapları sizin için nasıl araştırdığını hissetmeyeceksiniz bile. Cevap muhtemelen ‘Çünkü zamanı kullanmak konusunda yetenekliyim’ ya da ‘Çünkü programımdan gereksiz şeyleri çıkarıp yerine daha önemli şeyler koydum’ olacak. Kendinize böyle ‘Şekillendirme-Doğrulama Soruları’ sormaya devam edin. Eminiz cevaplarınıza siz de şaşıracaksınız.

Şimdi Ne Düşünüyorsunuz?

Hala kilo vermek, sigarayı bırakmak, daha fazla uyumak ya da hayat standardınızı yükseltecek, elde etmek istediğiniz başka hedefler mi var? Siz de listemizde kendinize söylediğiniz kelimeleri buldunuz mu? Hangisini sıklıkla kullanıyorsunuz? Olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için ne yapıyorsunuz? Pozitif algılamanın olumlu sonuçları hakkında hiç düşünmüş müydünüz? Peki, kendinize söylemekten vazgeçmeniz gerektiğini düşündüğünüz başka kelimeler var mı? Bunların yerine hangi kelimeleri kullanıyorsunuz? Şimdi bunları düşünün ve bu kelimeler olmadan yeni bir yaşama adımınızı atın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.