Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sperm Eksikliği

Testosteron salınımı yapan testisler aynı zamanda spermlerin üretiminden de sorumludur. Hipofiz tarafından salgılanan bazı hormonlar sayesinde bütün bunlar gerçekleşir. Hipofizin salgıladığı, FSH ve LH hormonlarının kontrol altına aldığı bu durum, testosteron salınımını ve sperm oluşumunu meydana getirir. Normal olarak sağlıklı bir bireyin testisleri 20 gr ağırlığındadır. Testisler ergenlik öncesinde küçüktür ve ergenlik ve ergenlik sonrası dönemde son halini alır. Yaşlılıkla birlikte testislerin boyutlarında bir değişiklik meydana gelmez.

Testisler, seminifer tübüller adı verilen tüp şeklindeki yapıdan meydana gelir ve bu yapının içerisinde sperm üretilir. Ve testislerde bulunan, Leydig adındaki hücreler testosteron üretiminden sorumludurlar.

Testosteron erkeklerde üretilen en önemli hormonlardan biridir. Günde 5-6 mg seviyelerinde üretilen testosteron, testisten salgılandıktan sonra kanda bulunana seks hormon bağlayıcı olan globuline bağlanır.

Erkeklerde testosteronun birçok görevi vardır. Erkek gelişimi olarak da bilinen bu durum, sakal ve bıyıkların oluşması, seste kalınlaşma meydana gelmesi, testisin ve peniste büyüme meydana gelmesi, kasların geliştirilmesi açısından, boyun büyümesi testosteron tarafından gerçekleştirilir. Cinsel isteğin oluşması yani libido ve ereksiyonun gerçekleşmesinde yine testosteron önemli rol oynar. Yetişkin insanlarda ise, testosteron hormonu, bireylerde sperm üretiminin gerçekleşmesi, saç gelişimi, kas kütlesinin oluşumu ve kemiklerin oluşumunda etkilidir.

Testosteron hormonu, genellikle testislerde üretilen bir hormondur ancak bunun yanı sıra adrenal bezin testosteron ürettiği de olmaktadır. Kadınlarda ise, testosteron oldukça azdır ve kadınların yumurtalıklarında üretilir. Normal olarak sağlıklı bir yetişkin bireyle toplam testosteron seviyesi 3-10 ml civarındadır ve en yüksek testosteron düzeyi sabah vakitlerinde görülür.

Sperm sayıları ise, normalde 2-6 ml civarındadır. Spermler aslında büyük kısmı hareket ederler. Sperm sayısı mililitrede 20 milyondan fazla olması gerekmektedir.

Testosteron hormonunun az olması, yeterince salgılanmaması, bireylerde cinsel isteksizliğin oluşması, sperm sayısında düşmeye, çocuk sahibi olamama sorunlarına, bireyin memelerinde büyüme gibi durumları meydana getirir. Bazı insanlarda ise farklı durumlarda meydana gelebilir. Sıcak basması, gece uyurken terleme, konsantrasyon eksikliği, yorgun olma, uyuyamama gibi durumlar oluşabilir. Uzun süredir testosteron seviyesi düşük olan bireylerde ise, bireyin vücudunda bulunan kılların azalması, kas kütlesinde düşüklük, cildin kuruması, sakal uzama süresinin uzaması, kemik erimesine, testislerin küçülmesine, testislerde yumuşamaya, genç bireylerde vücutta oluşması gereken kılların oluşmaması, kas kütlelerinin gelişmemesi, penis ve testislerde gerekli büyümenin gerçekleşmemesi gibi durumlar oluşur.

Bireyin yaşı ilerledikçe testosteron üretiminde azalma olur. Sabah saatlerinde en yüksek seviyelerde olması gereken testosteron seviyeleri yaşlandıktan sonra durum değişir ve belirsizlik başlar. Yaşlı insanlarda meydana gelen testosteron eksikliği olayına andropoz adı verilir.

Sperm Eksikliği Nasıl Olur?

Erkeklerde meydana gelen sperm eksikliğinin birçok nedeni olduğu söylenebilir. Hormonsal sorunlar, testislerde meydana gelebilen iltihap, diğer testis hastalıkları gibi durumlar sayılabilir. Öncelikle bir endokrin uzmanına gidilerek gerekli bazı hormonların ölçümü yapılmalıdır.

Spermlerin eksikliği gibi durumlarda ya da sperm hareketliliğinin arttırılması konusunda fayda sağlayabilecek bazı durumlar mevcuttur. Bazı vitamin takviyeleri bunlara örnek olarak gösterilebilir.

1.Çinko Takviyesi

çinki-nedir

Çinko, bireylerin vücutlarında birçok önemli görevi olan bir mineraldir. Özellikle çinko eksikliği gibi durumlar birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. İnsanların vücudunda özellikle kemiklerde ve kaslarda bulunan çinko, vücutta bulunan birçok enzimin yapısında yer alır. Hücrelerin oksitleyici radikallerden koruma görevini de üstlenen çinko, DNA’nın daha işlevsel olmasına yardımcı olur.

Prostat bezi ve üremeyi sağlayan organların daha sağlıklı daha işlevsel çalışabilmesi açısından yeterli miktarlarda çinko alınımı yapılmalıdır. İnsanların vücut dirençlerinin desteklenmesi açısından, meydana gelen yaraların tedavisi, genel anlamda gelişme açısından ve hamile kadınların çocuklarının gelişimi açısından çinko oldukça önemli roller oynayan bir içerik sağlar. Spermlerin hareketlerinin arttırılmasında da çinkonun rol oynadığı düşünülmektedir. Önemli bir antioksidan içeriğine sahip olan çinko, bazı enzimlere dahil olarak direncin kuvvetlendirilmesinde etkin rol oynar. Günlük olarak en azından 11 mg çinko alınması tavsiye edilen miktardır.

Peynir, süt gibi ürünlerde, kırmızı ette, kepekli ekmek mamullerinde yumurtada, balıkta, ceviz, badem, kabak çekirdeğinde, kuru fasulyede, lahanada çinko bulunmaktadır.

2.L-Karnitin

L-Carnitine--1024x678

Hücrelerde enerjinin meydana gelmesinde etkin rol oynayan karnitin, vücutta bulunan bütün hücrelerde bulunmaktadır. Yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasında rol oynayan karnitin, orada da enerji sağlarlar. Hücrede meydana gelen zararlı maddelerin hücreden uzaklaştırılmasında da etkin olan karnitin, kalp ve iskelet kasında bulunur. Vücut kendisine gerekli olan karnitinin üretilmesini sağlar. Bireylerin ek olarak karnitin takviyesine ihtiyaç yoktur. Karaciğer ve böbrekler karnitin üretilmesini sağlar.

Et, balık eti, tavuk eti ve süt ürünlerinde yüksek oranlarda karnitin bulunur. Günlük olarak 60-200 mg arası karnitin sağlayan bireyler, gerekli olan miktarı alır ve süreçten geçilerek fazlası ayrılır ve idrarla vücuttan atılır.

Karnitinin eksikliği bir hastalıktır. Bu durum vücutta başka diğer durumların ortaya çıkmasına neden olur. Yaşın ilerlemesi sonucu karnitin miktarı da azalır. Zihinsel problemlerin engellenmesinde karnitinin önemli bir rol aldığı görülmüştür. Ayrıca karnitin alımının sperm sayısının yükseltilmesi konusunda önemli olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak spermin kalitesinin arttırılmasında da etkindir.

3.Koenzim Q10

nuts-q10

Bu içerik, yağları taşıyan proteinlerin bünyesinde bulunur. Hücrede enerjinin meydana getirilmesinde koenzim q10’a ihtiyaç vardır. Antioksidan rolü oynayan bu içerik, vücudun kendisinin yaratabildiği gibi bazı besinlerden de alınabilir. Et türevleri, soya yağı ve fasulyesi, sebze ve meyveler gibi ürünlerde koenzim q10 bulunur.

Sperm sayısında ve etkinliğinde artışa neden olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.