Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sperm Hacmi Nasıl Artırılır?

Sperm, erkeklerin üreme hücrelerdir. Sperm üretimi erkeklerde ergenlik döneminden itibaren başlar. Hareket edebilen hücrelerdir ve uzun virgül gibidir. Baş ve kuyruk kısmı olmak üzere kısımdan oluşmaktadır. Baş kısmı dişi üreme hücresi ile birleştiği esnada yani döllenme işlemi esnasında erkek kişinin kendine özgü DNA’sını aktarmak için görev alır. Kuyruk kısmı ise spermin vajinadan girerek yumurtalara ulaşmasına yardım eder. Kuyruk kısmı hareketli olan kısım iken baş kısmı hareketsiz kısımdır. Yumurtanın sabit yani hareketsiz olmasından dolayı spermin döllenme için hareketli olması gerekmektedir.

Kadınlarda yumurta bir tane bulunurken erkeklerin üreme hücresi olan spermler milyonlarcadır. Ancak onca spermin arasında bir sperm yumurtayı dölleyebilir. Diğer sperm hücrelerinin çoğu birleşme esnasında dışarıda bulunur ve içeri girebilen spermlerin arasında en güçlüsü ve hızlısı yumurtayı döller.

Yumurta tek başına bulunurken spermleri koruyan ve dışarı atılmasını sağlayan yoğun bir sıvı vardır. Bu sıvıya meni denilir. Meninin çok olması ya da az olması sperm sayısının az ya da çok olması anlamına gelmez. Gerekli hormonlar ve enzimler salgılanarak sperm yumurtaya ulaşabilir. Aksi takdirde tek başına hareketi ile bu işlemi gerçekleştiremez. Yumurtaya ulaşan sperm n kromozomlu bir şekilde ulaşır ve yine n kromozomlu olan yumurta ile birleşerek 2n kromozomlu bir DNa oluştururlar.  Erkek üreme hücreleri ile kadın üreme hücrelerinin birleşmesi sonucu oluşan bu DNA materyaline de zigot adı verilir ve döllenme bu şekilde gerçekleşir.

Spermin Az Olmasının Zararları

Bir kadının hamile kalma olasılığı erkeğin sperm sayısının fazlalığı ve yumurtaya ulaşmasını sağlayan hareketliliğinin fazla olması ile doğru orantılıdır. Bu nedenden dolayı öncelik ile erkeklerin buna yönelik bir muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

Erkeklerde sperm azlığının birçok sebebi vardır. Spermlerin azlığından çok asıl önemli olan spermlerin hareketliği olmayı gerekmektedir. Spermler %40 oranında hareketli olmalıdırlar. Aksi takdirde birleşme sonrasında döllenme işlemi gerçekleşmeyebilir. Bir de erkeklerdeki meni içerisindeki sperm yoğunluğu da en az 15 milyon ve üstü olması gerekmektedir. Her iki unsur da kişinin çocuk sahibi olması için gereken durumlardır.

Spermlerin yoğunluğunu ve hızını belirleyen bazı hormon ve enzimler vardır. Bu hormon ve enzimlerin yetersiz gelmesi spermin hızını ve yoğunluğunu etkiler. Erkeklerde ve kadınlardaki herhangi bir üreme sorunundan kişiler çocuk sahibi olamayabilirler. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bunun için bir çok tedavi yöntemleri vardır.

Artık kadın ya da erkekte herhangi bir üreme sorunu olabileceği toplum tarafından yavaş yavaş kabullenilmeye başlandı. Bu kabullenme ile beraber bu tedavi yöntemlerine başvuran insan sayısı da giderek çoğaldı. Bu toplumsal baskının da giderek kalkmasından bu yana artık insanlar tüp bebek tedavisine başladı. Bu tedavi ile birlikte artık çocuk sahibi olamayan birçok kişi çocuk sahibi oldu hatta ikizleri olan çiftlere de rastlamak mümkün. Ancak bu tedavi için gerekli olan masraf da oldukça fazla olduğu için herkesin bu tedaviden faydalanma imkanı olmamaktadır. Bunun için erkekteki sperm azlığına başka tedavilerde getirildi. Bilim adamlarının uzun yıllar sonucu yaptığı çalışmaların sonucunda erkeklerin sperm azlığına çözüm bulundu.

Erkeklerin sperm azlığına neden olacak birçok dış ve iç etkenler rol oynar. Tedavi için öncelikle bu nedenleri saptamak gereklidir. Saptamanın sonucunda ortaya çıkan nedenin tedavisine yönelik bir uygulama yapılır. Bu uygulama için gereken nedenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Sperm Hacmi Nasıl Artırılır?

Spermin oluşumunu etkileyen çevresel olmak üzere birçok kalıtsal rahatsızlık rol oynamaktadır. Sperm azlığına sebep olan çevresel faktörler de şunlardır; eğer kişi sperm azlığından şikayetçi ise öncelikle stresli bir yaşam tarzından uzak durmalıdır. Stres birçok hastalığın sebebi olduğu gibi sperm azlığına da sebep olabilmektedir.

Yaşam tarzı da kişinin sperm azlığını ve hacmini değiştiren bir çevresel faktördür.

Eğer kişi aşırı sigara tüketiyorsa bu zamanla erkeklik hormonlarının azalmasına bir süre sonra da tamamını yok olmasına yol açar.

Aynı zamanda kişi aşırı alkol tüketiyorsa kişinin duyarlılığını kaybetmesine yavaş yavaşta enzimlerin salgılanmasını sağlayan hormonların azalmasına neden olur.

Aşırı kilo ve bunun ile birlikte dışarıdan aldığınız ürünlerin üzerinde kalıntı olarak kimyasal gübre ve böcek ilaçları da zamanla vücutta depo edilir ve atılamaz hale gelir.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin şart olduğu sperm hacmi artırılma tedavisinde mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aşırı sıcak ortamlarda testislerin bulunması ile ve daralması ile spermlerin bulunması gereken ortam sıcaklığı bozulur ve sonuncunda da spermlerin yapısı bozulur. Dar ve kalın iç çamaşırları giyilmemesi tavsiye edilir.

Sperm azlığını gösterecek olan bazı belirtiler de vardır. Testesteron hormonun azalması spermin azalmasına neden olur. Aynı zamanda kişide saç ve sakal dökülmesi ve diğer bölgelerdeki tüylerin dökülmesi aynı zamanda iktidarsızlık yaşaması bunun göstergesidir. Eğer kişi kemoterapi görüyorsa yani kanser teşhisi konuşmuş ise kemoterapi sperm hacmini olumsuz ve belirgin olarak etkilemektedir. Kişi bu tedaviye başlamadan önce spermlerini aldırıp dondurma işlemi yaptırabilir. Bu şekilde spermlerin yapısı korunur e kişi dilediği zaman bu spermler ve yumurta doktor kontrolü ile birleşmesi sağlanır. Sperm hacmi hem hızı hem de yoğunluğu temsil etmektedir. Spermin çok olması sağlıklı bir üreme kaidesi getirmez. Bu nedenden dolayı sperm hacmini artıracak şekilde kişi beslenmelidir. Çinko ve amino asit içeren ürünlerin artırılması gerekmektedir. Etlerde bulunan amino asit ve meyve sebzelerde bulunan çinko spermin verimini ve hacmini artırır. Spermlerin oluşmasının ardından spermi muhafaza etmeli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Örneğin kişi aşırı bisiklet kullanıyorsa bu spermlere direkt olarak zarar verir. Bu nedenden dolayı bu ve bunun gibi hareketlerden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

Sağlıklı bir beslenmenin ve kilo dengesinin sağlanması sonucu kişinin sperm hacmi artırılmış olur. Eğer bunların haricinden bir sorun var ise doktor muayenesi olması gerekmekte ve gerekli testler sonucu bir süre spermi dışarıdan alması gerekmektedir. Bir süre dışarıdan enjekte edilen spermin bir süre sonra hareketliliği de sağlanabilir. Ancak bu tedaviden önce yukarıda saydığımız beslenme şekillerine, kilo dengesine ve yaşam şartlarına uymaları gerekmektedir. Aynı zamanda ilişki esnasında sıkça yapılan hatalardan biri de kayganlaştırıcı kullanmaktadır. bu kayganlaştırıcılar kimyasal içermektedir. Her ne kadar ilişkide sizlere yardımcı olsa da bu kimyasal spermin hareketliliğini olumsuz yönde etkileyerek sperm hacmini azaltabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.