Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sperm Lekesi Nasıl Çıkar?

Erkek üreme hücresi olarak bilinen sperm erkeklerde ergenlik dönemi ile oluşmaya başlar. Sperm yoğun bir sıvı ile dışarıya atılır bu sıvı ise meni olarak adlandırılır. Meni ile dışarıya atılan sperm çeşitli yüzeylerde leke oluşumuna sebebiyet verir bu leke genellikle koyu sarı şeklinde ve yoğun kokulu olduğundan bireylerde rahatsızlığa sebebiyet verir. Spermin yüzeylerde leke oluşturmasının sebebi içerisinde bulunduğu meni sıvısının yoğunluğundan kaynaklanır. Temizlenmesi ise çok kolay değildir. Peki, sperm lekesi nasıl çıkar? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kıyafetten Sperm Lekesi Nasıl Çıkar?

Çeşitli sebepler ile kıyafetinize bulaşan sperm lekesini eğer hemen fark ettiyseniz öncelikle yoğun şekilde bulunan katı sperm birikintisini kıyafetin üzerinden almalısınız ardından soğuk su ile müdahale ederek temizleyebilir ya da nemli bir bez yardımıyla spermin bulaşmış olduğu lekeli bölgeyi silerek lekeden arındırabilirsiniz. Bu işlemin ardından kıyafeti yıkamanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğer kıyafetinize bulaşan sperm lekesini fark etmediyseniz ve bu leke üzerinizde kuruduysa bol sabunlu ve köpüklü bir su ile kıyafetinizi çitilemeniz gereklidir. Çtileme esnasında kıyafetinizin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz bu işlemin ardından kıyafetinizi yıkamalısınız. Leke bu işlemlere rağmen çıkmaz ise kuru temizleme yaptırmalısınız.

Yataktan Sperm Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikli olarak menili bölgede bulunan meni kuru bir bez ya da peçete ile alınmalıdır. Bu işlemin ardından sabunlu ve nemli bir bez ile spermin bulaşmış olduğu bölgeyi ovalayarak silmelisiniz. Bu işlemin ardından yatağınız sperm lekesinden arınmış olacaktır.

Ancak sperm lekesi kurumuş ise bu lekeyi çıkarmak daha zor olacaktır. Kurumuş sperm lekesini yataktan çıkarabilmek için sirkeli su karışımı kullanarak lekeli bölge silinmelidir. Ardından duru bir bez ile silinerek bölge temizlenmelidir.

Çarşaftan Sperm Lekesi Nasıl Çıkar?

Çarşafa bulaşan sperm lekesini temizlemenin en kolay yolu şüphesiz lekeli bölgenin üzerinde çamaşır suyu bekleterek temizleme yöntemidir. Bunun için öncelikli olarak sperm bulaşmış bölge kuru bir bez ya da peçete yardımı ile spermden arındırılır. Ardından lekeli bölgeye çamaşır suyu dökülerek bekletilir ve lekeli bölge silinir. Bu işlemlerin ardından çarşafı yıkayabilirsiniz.

Çamaşır suyunun ağartıcı etkisinden dolayı bu işlemi yalnızca beyaz çarşaflarda uygulayabilmeniz mümkün olacaktır. Çünkü renkli çarşaflar çamaşır suyunun içeriğinden dolayı temas halinde renk değiştireceklerdir.

Renkli çarşaflarda kurumuş sperm lekesi için sirke ve karbonat yöntemleri ile lekeden kurtulabilmek mümkündür. Bunun için bu yardımcı maddeler lekeli bölgeye uygulanır ardından lekeli bölge silinir.

Kurumuş Sperm Lekesi Nasıl Çıkar?

Sperm lekeleri arasında en zor temizleneni kuruyan sperm lekesini temizlemek. Bu lekeyi temizlemek için sabunlu ya da deterjanlı bez kullanabilirsiniz. Fakat lekeyi daha kolay çıkarabilmek istiyorsanız lekeli ürünü deterjanlı bir kabın içerisine basmanız ve bir süre beklemeniz yararlı olacaktır. Böylece kuruyan sperm lekesi yumuşayacak ve deterjanlı sudan çıkıp çitilendiğinde lekeden daha kolay kurtulunacaktır.

Bu işlemlerin her birisinin ardından normal yıkama işlemlerini yapmanız ürünlerin iyice temizlenmesini sağlayarak, rahatsız edici kokudan da arınmasını sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.