Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Spiral Nedir?

Planlı gebelik için doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Bunlardan biri de spiraldir. Spiral iyi bir doğum kontrol yöntemi olsa da kişinin kendi müdahalesiyle beraber takamayacağı bir yöntemdir. Bu nedenden dolayı da pek yaygın değildir. Toplum arasında pek konuşulmayan bu yönteme dair tüm detayları yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Doğum Kontrol Yöntemlerinden Spiral Nedir?

Doğum kontrol yöntemleri genelde planlı gebelik veya gebe olmamak için kullanılır. Ancak doğum kontrol yöntemlerinin pratik olması insanların tercih ettiği bir kriterdir. Kişi dilediğinde çocuk sahibi olmak istediği zaman hem pratik hem de uygun bir doğum kontrol yöntemi seçer. Rahim içine yerleştirilen farklı bir mekanizmaya sahip olan spiral yöntemi uygun ve güvenilir olmasına rağmen bir uzman tarafından takılması gerektiği için pek tercih edilir değildir.

Yaklaşık 2-3 cm boyutunda olan spiral T bir şekle sahiptir. T uçlarında bakır teller bulunur. Bu teller doğum kontrolünün büyük bir bölümünü üstlenir. Bir diğer hormonlu spiraller de salgıladıkları hormonla beraber rahim içinin bir embriyonun tutunmasını engeller ve o bölgeye gelen spermlerin büyük bir kısmının ölmesine de neden olur. Bu öldürme işlemini gerçekleştiren bakır tellerdir.

Hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 işe yaramaz. Ancak bu orana çok yakın olan spiral yöntemini genelde evli kadınlar tercih eder. Pek konuşulmayan bir konu olduğu için de yan etkileri genelde bilinmez. Ancak spiral herkes tarafından tercih edilmez. Kimi zaman da spiral hakkında çıkan kulaktan dolma bilgiler spiral kullanmak isteyenler için korkutucu olabilir. Şimdi sizlerle birlikte spiralin yan etkilerine bakalım.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral rahim içinde oldukça etkili bir yöntemdir. Rahim içinde oluşan durumları kontrol altına alır. Fakat ölmeyen spermler başka bir yerde döllenerek başka bir yere yerleşebilir. Bu da dış gebelik durumunun olasılığını artırır. Eğer kişi hiçbir anormallik görmüyorsa spiralin hiçbir yan etkisini görmüyor demektir. Ancak kimi zaman adet dışı kanamalara şahit oluyorsa ya da sürekli olarak kahverengi akıntılara maruz kalıyorsa aynı zamanda ağrı da mevcutsa kişinin taktırmış olduğu spiral kişiye zarar veriyor olabilir. Bu durumda ya spirali çıkarmak ya da tedavi etmek gerekir.

Ağrı şiddetli ise spiralin enfeksiyona maruz kaldığı ihtimali üzerinde durulur. Spiral enfeksiyonlar için iyi bir yerleşim yuvasıdır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa kişinin acilen spirali çıkarması gerekir. Tabii spirali çıkarmak tek başına yeterli olmayabilir. Eğer kişinin diğer rahim elemanlarına bu durum yansımışsa ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale gerekebilir. Spiral adet kanamalarının da daha şiddetli olmasına neden olur. Ancak zaten kanamaları fazla olan biri için bu pek de ayırt edici bir belirti değildir.

Spiral Kimlere Takılmaz?

Spiral taktırmak isteyen kadınlar genelde bu istekle gittiklerinde birkaç muayeneden geçerler. Kendi başına takmanın mümkün olmadığı spiral herkese takılmaz. Çünkü kiminin rahim ve vajina çeşidi farklı yapılara sahip olabilir. Genelde rahmin üçgen şeklinde olmasından dolayı spiraller T şeklindedir. Bazı rahimlerde perdeler mevcuttur. Ancak rahimde bulunan perdeler bu yönteme uygun değildir. Perdeli rahimlere spiral takılması mümkün değildir.

Daha önceden genital enfeksiyon geçiren bir kişi için de spiral pek uygun olmayabilir. Enfeksiyon geçiren bir kişinin bağışıklık sistemi savunma mekanizmasını bu yönde yoğunlaştırır. Ancak bu mekanizmayı olumsuz etkileyen yabancı maddelerin bulunması vücudun bağışıklık sisteminin düşürebilir ve enfeksiyonun daha da ilerlemesine hatta spiralin üzerine yerleşmesine neden olur.

Bu yüzden genital enfeksiyonları bulunan bir kişiye bu yöntem uygulanmaz. Daha önce dış gebelik geçirmiş kişilerin tekrar aynı üzücü rahatsızlığa maruz kalmaları yüksek ihtimaldir. Bu yüzden dış gebelik geçirmiş ya da yapılan testler sonucunda geçirme ihtimali fazla olan kişilerde spiral uygulanmaz. Çünkü spiralin en büyük yan etkilerinden biri de dış gebeliği artıyor olmasıdır. Kişinin spirali taktırmadan önce mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.