Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Spiral Taktırmak Ağrıya Neden Olur Mu?

Her cinsel birleşme gebeliğe neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına pek çok doğum kontrol yöntemi bulunur. Herkes kendine en uygun doğum kontrol yolunu seçerek, planlı ebeveyn olma bilincine ulaşabilir. Teknoloji ve tıp henüz çağımızdaki kadar ilerlememişken doğum kontrol yöntemleri kadınlar için hem acı verici hem de riskliydi. Kısırlaştırma bile bu acımasız yöntemlerin yanında daha masum kalabiliyordu. Yapılan hormon iğneleri doğum kontrolünü sağlarken kadınların tüm hormon dengesini bozabiliyor. Çeşitli ağrılara sancılara maruz bırakıyordu. Ancak artık bu yöntemler çeşitli doğum kontrol yöntemleri çıktıktan sonra rafa kaldırıldı. Bu seçenekler arasında spiral takma yöntemi en yaygın doğum kontrol yöntemlerindendir. Pek çok kadının kullandığı bu yöntem kimilerine zarar verebiliyor. Spiral takmaya dair tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Spiral Ne İşe Yarar?

Mekanik bir koruma olan spiral ucunda ip bulunan ve yumurtanın döllenme yapısını bozan bir doğum kontrol yöntemidir. Spiraller yaklaşık 2-3 cm boyutundadır. T şekline benzeyen spirallerin içerisinde oldukça ince yapıya sahip bakırlar bulunur bu bakırlar korunmanın önemli bir boyutunu sağlar. Spiral aslında sadece mekanik değil hormonal olarak da korunmayı vaad eder.

Spiralin içinden salgılanan hormon rahim ağzının geçirgen yapısını bozarak işlevini kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda embriyonun rahim duvarına tutunmasını da engeller. Yumurtayı döllemek üzere gelen spermlerin de birçoğu spiralin T bölgesindeki uçlarda yer alan ince bakır teller sayesinde ölür. Bu şekilde döllenme işlemi gerçekleşmez.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral oldukça fazla hormonal dengenin bozulmasına neden olabilir. Bir süre sonra rahim duvarındaki bu güçsüzlük dezavantaja dönüşebilir. Yapılan araştırmalar spiral kullanan kadınların birçoğunda dış gebelik belirtileri olduğunu gözler önüne seriyor. Dış gebelik tüm gebelik sendromlarını yaşayıp ortada bir bebek olmaması demektir. Eğer spiral size zarar veriyorsa yan etkilerini gösteriyorsa anormal bir durumdur. Spiral kimi zaman kanamalara neden olabilir ya da kana benzeyen kahverengi akıntılar görebilirsiniz. Durum bu şekilde olursa spiralin mutlaka çıkarılması gerekebilir.

Bu aynı zamanda kişinin hormonal dengesiyle de birlikte gelişen bir durumdur. Kişi bu durum karşısında hem spirali çıkarmalı hem de mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Kimi zaman spiral takan kişilerde ayak titremeleri görülebilir. Bununla beraber ağrı da oluşur. Bu spiralin enfeksiyon kaptığını sizlere belirtir. Özellikle spirali taktıktan sonra ağrı çekiyorsanız mutlaka çıkarmanızı öneririz. Spiral enfeksiyonların gelişebilmesi için gerekli tüm ortam şartlarına uygundur. Bu yüzden kişi mutlaka dikkat etmeli ve daha basit doğum kontrol yöntemlerini tercih etmelidir.

Spiral Taktırmak Ağrı Yapar Mı?

Spiral evde tek başına takabileceğiniz, uygulayabileceğiniz bir yöntem değildir. Cerrahi müdahaleyle birlikte spiral takılır ve en sonunda da doğru yerde olup olmadığına bakabilmek adına sıklıkla ultrason sayesinde kontrol edilir. Spiral takmak kişinim adet kanamalarının artmasına neden olabilir. Ancak adet kanaması çok olan kişilerde bu durum rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bunun haricinde spiral taktırmayı düşünenler spiralin ağrıya neden olduğu düşünüp vazgeçebilirler. Takıldığı ilk ay genelde bir kasık ağrısı oluşur, bu ağrılar normaldir. Genelde bir iki ay içerisinde geçer. Bakırlı spiraller adet kanamalarından önce kişinin regl sancısı çekmesine neden olabilir. Bu hormonal değişikliğin belirtilerindendir.

Spiral taktıran kişiler belli bir kullanım sonrasında kasıklarında tekrar alevli bir ağrı hissedebilirler. Bu ağrı spiralin enfeksiyon kaptığına işaret eder. Yanmalı bir ağrı olduğu için yine tıbbi bir müdahaleyle birlikte spiral çıkarılmalıdır. Kimi zaman da küçük çikolata kisti adı verilen kistlerin oluşmasına neden olur. Bu kistler özellikle adet dönemine yakın zamanlarda ağrıya neden olabilir. Spiral taktırmak kişinini vücut hassasiyetinin de göz önünde bulundurulması gerekilen bir konudur. Kişi bu tıbbi işleme kimi zaman hazır olmayabilir. Bunun kararı ise kişi tarafından değil, uzman kişiler tarafından verilecektir. Spiral taktırmak herkeste aynı yan etkiyi göstermeyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.