Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stres Azaltan Çorba Tarifi

Özellikle çalışan kişilerin karşılaştığı bazı zor durumlar bulunmaktadır. Bunların sonucunda kişiler oldukça stresli olmaktadırlar. Bir sonraki günün stresini omuzlayabilmek için kişilerin gün sonunda iyice dinlenmesi gerekmektedir. Bunun için bazı faktörlere ihtiyacınız olabilir. Bazı gıdalar ve besinler sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenleri sizler ile bu yazımızda paylaştık. İnsanları yoran iş stresi, trafik stresi ve diğer faktörlerin stresi insanlarda hem ruhsal hemde fiziksel olarak bir etki bırakmaktadır. Bu etkilerin olumsuzluğu gün içerisinde belli olmasa da mutlaka bir şekilde ortaya çıkar.  İnsanlar dinlenmek için her ne kadar aktivitelerde bulunsalar da uyku haricindeki tüm aktiviteler mutlaka kişinin enerji harcamasına neden olur. Stresin getirmiş olduğu yorgunluğu dinlendirmek için uyku oldukça önemlidir. Yetişkinlerde günlük uyku ihtiyacı ortalama sekiz saat olarak belirlenmiştir. Her yetişkinin en az günde sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Ancak stresi azaltacak olan çözüm yolları da vardır.Onları da uygulayarak stresinizi dolayısı ile hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluğunuzu minimuma indirebilirsiniz.

Çeşitli kürler, çeşitli içecekler sizlerin stresini azaltsa da bazı ürünlerin ve içeceklerin aynı zamanda oldukça büyük yan etkisi vardır. Piyasada bulunan stresi azaltacak çaylar genelde kişinin stresini azaltır ancak aynı zamanda kişiye uyku hali de vererek kişinin enerji kaybetmesine neden olur. Bu da kişide uyku düzensizliğine yol açmaktadır. Gün geçtikçe büyük şehirlerde yaşayan insanları yoracak her gün yeni bir şey çıkmaktadır. Özellikle İstanbul gibi büyük göçler alan bir kentte yaşıyorsanız her gününüz stresli geçiyor demektir. Öyle ki hiçbir belirti yok iken yani fiziksel bir durum yok iken bazen türlü hastalıklara yakalanırız. Bunun görünmeyen sebebi ise strestir. Stres hem sizlerin ruh sağlığını etkiler hem de zamanla fiziksel sağlığınıza da olumsuz etkilerini gösterir. Bu nedenden dolayı stresli zamanlarınız da mutlaka bir takviye almanızı öneririz. Bu takviyeler sizler dinç tutacak aynı zamanda stresinizi azaltacaktır. Eğer herhangi bir kalp hastalığınız ya da tansiyonunuz var ise bu takviyeleri doktorunuza danışmadan almamanızı öneririz. Ancak kimyasal ilaçlar bir yere kadar sizlere yardımcı olmakta ve hatta vücudunuz bu ilaçlara bir süre sonra bağışıklık kazanmaktadır. Bu bağışıklık nedeni ile zaman ile stresli günlerinize geri döneceksiniz. Bu stresli günlere geri dönmemek ve ilaç bağımlısı olmamak için evde kendi yapacağınız tarifler ile stresinizi azaltabilirsiniz. Bizim sizlere bu yazımızda açıkladığımız stresi azaltan çorba tarifleri hem doyurucu özelliği ile sizlere enerji verecek hem de içerisindeki yararlı sebzeleri sayesinde sizlerin stresini azaltarak sizleri rahatlatacaktır . Stresi azaltan çorba tariflerini sizler ile paylaşalım.

Stresi Azaltan Çorba Tarifleri

1. Sebzeli Çorba Tarifi

Malzemeler

 • Bir adet soğan
 • Bir diş sarımsak
 • Tere
 • Tuz
 • Karabiber
 • Bir adet patates
 • Dört su bardağı su

Hazırlanışı

 1. Öncelikle büyük bir tencere seçin. Daha sonra bu tencerenin içerisine önce bir adet soğanı soyun ve doğrayın daha sonra doğramış olduğunuz bu soğanı aynı tencerenin içerisine koyun.
 2. Daha sonra bir diş sarımsağı soyun ve bu tencereye ilave edin.
 3. İyice yıkanmış olan tereyi  küçük parçalar haline getirin ve tencereye ilave edin.
 4. Önceden haşladığınız ve parçaladığınız patatesleri de bu tencereye ilave edin.
 5. Dört su bardağı suyu ekleyin son olarak baharatları da koyun ve bir mikser yardımı ile çekin. İşte çorbanız hazır. Afiyet olsun.

2. Kerevizli Sebze Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • Dört su bardağı su
 • Üç adet kereviz
 • İki marul yaprağı
 • İki adet soğan
 • 1/4 lahana

Hazırlanışı

 1. Orta büyüklükteki bir tencere seçin. Daha sonra bu tencerenin içerisine dört su bardağını koyun. Daha sonra üç adet kerevizin sapını ayırın ve sapını küçük parçalara bölün.
 2. Ardından kereviz saplarını, iki marul yaprağını, iki adet soğanı ve son olarak bir lahananın çeyreğini ayı tencere içerisine ilave edin.
 3. Daha sonrasında da bu malzemeleri iyice haşlanmaya bırakın. Son olarak da bu malzemeleri bir mikser yardımı ile çekin. Afiyet olsun.

Stres Azaltan Çorbanın Yararları

Stresi azaltan Çorba Tarifi sizlerin günlük hayatta karşılaştığınız stresli durumların üstesinden gelebilmenizde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda stresi azaltan çorba tarifi sizlere enerji vererek sizlerin daha dinç olmasını da sağlayacaktır. Stresi azaltan çorba tarifleri arasında en çok sevilenleri sizler ile  bu yazımızda paylaştık ve sizlerin doğal yollar ile sinir sisteminizin onarımını sağlayacak yollara başvurmanızı tavsiye ederiz.

Stres Azaltan Çorba Tarifinin Zararları

Stres azaltan çorbalar her ne kadar enerji verici aynı zaman da stres azaltıcı etkileri olsa da her şeyde olduğu gibi fazlası bu çorba tarifleri için de zararlıdır. Fazla tüketilmesi sonucunda bu ve bunun gibi çorbalar kişide yorgunluğa sebep olur ve uyku haline sokar. Bu durum kişinin bir çok günlük işinin aksatmasına sebep olur ve dolayısı ile bu ve buna benzer etkilerin sonucunda kişinin yaşam kalitesi olumsuz etkilenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.