Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stres Kanser Yapar Mı?

Stres kişilerin kendilerini huzursuz ya da baskı altında hissettiği durumlarda verdiği fiziksel veya zihinsel; duygusal ve davranışsal olarak gösterdiği tepkilerdir. Evde veya okulda yaşanan sorunlar, baş edilmesi güç olan sorunlar, ayrılık, işsizlik sorunu, boşanma, geçirilen bir hastalık, gebelik, evlilik taşınma ve bunun gibi durumlar strese sebebiyet verebilir.

Stres yaşanması sırasında, kalp hızı artar ve zamanla nefes alışverişi hızlanır. Kaslar gerginleşir ve ardından kan basıncında yükselme görülür. Bu durum sizi harekete geçirmeye hazırlar, yani vücudun gösterdiği bir savunma tepkisidir. Vücut kısa süreli stresle baş edebilse bile, kronik stresle baş edebilecek bir donanıma sahip değildir.

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Zihin ve beyin birbiriyle ortak çalışan iki sistem olarak incelenir. Stres zihinde gerçekleşen psikolojik bir faktör olmasına rağmen bedeni de etkileyebilir ve stresin insan vücuduna zarar verdiği bilinen bir durumdur. Bunları göz önünde bulundurarak bedenimiz için stresten uzak durmamız gerekir.

Stres; depresyon, kalp krizi, kısmi felç, uyku bozukluğu, boyun ve sırtta ağrı çekme, hafıza kaybı yaşama, tiroid hormonu bozuklukları, yüksek tansiyon ve kanser gibi pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Stresin belirtileri ise baş ağrıları, sıcak basması, ruhsal gerginlik yaşanması, dalgınlık, karamsarlık ve öfke patlamaları olarak sıralanabilir.

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Bulunduğunuz ortama bir süre ara verin, gözlerinizi kapatıp kendinizi güvende hissettiğiniz yerde olduğunuzu düşünün, sağlıklı beslenmeye özen gösterin, uyku düzenine önem verin, beklentilerinizi ve onların olabilirliğini gözden geçirin. Yapmanız gereken işleri son ana bırakmayın. İnsanlara karşı hayır demeyi öğrenin. Eğlenceli vakitler geçirmeyi ihmal etmeyin. Vücut masajı yaptırarak rahatlamaya özen gösterin.

Stresten Kanser Olunur Mu?

Bazı insanlara göre hayat keyif alınamaz bir hale geliyor. Bu durumlarda kortizol ve noradrenalin adı verilen iki stres hormonu ortaya çıkıyor. İki hormon da sinir sistemini harekete geçirerek kalp atışlarını hızlandırıyor ve tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Bu durum ise vücutta bir saldırıya karşı savunma mekanizması oluşmasına neden oluyor ve ortaya çıkan bu tepkiler bazı hücrelerde iltihaplı reaksiyonların uyarılmasını sağlayan sitokin ve sitokin benzeri maddelerin sertleşmesine yol açabiliyor. Yani stresin dozu kaçtığında stres, iltihaplı bir sorun haline dönüşüyor. En önemlisi de bu sorun devam ettikçe vücutta kanser hücresi oluşabiliyor. Bu kanser hücreleri kısa sürede bağışıklık sistemi tarafından engellenirken, uzun sürelere ulaşılırsa bağışıklık sistemi kanser hücrelerini engellemede yetersiz kalıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.