Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Strese Ne İyi Gelir?

Günümüzde en çok görülen durumlardan birisi de strestir. 7’den 70’e herkesi etkileyen bu durum karşısında kişiler çoğu zaman ne yapacaklarını bilmeyerek, kendilerini daha kötü bir duruma sürüklemektedirler. Stres, vücudumuzun içsel ve dışsal uyaranlara vermekte olduğu tepkiler bütünüdür. Stresin oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Ancak yapacak olduğunuz basit birkaç yaşam tarzı değişikliği ile birlikte stresten kurtulabilirsiniz.

Stresin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Stres sizleri hem bedensel olarak hem de duygusal olarak yıpratmaktadır. Bu kapsamda sizlerde görülen belli başlı belirtiler ise şöyledir;

Vücut Üzerindeki Etkiler

 • Baş ağrısı
 • Kas gerginliği veya ağrı
 • Göğüs ağrısı
 • Yorgunluk
 • Cinsel dürtülerde değişim
 • Mide bozukluğu
 • Uyku sorunları

Ruh Hali Üzerindeki Etkiler

 • Kaygı
 • Huzursuzluk
 • Motivasyon veya odak eksikliği
 • Sinirlilik veya öfke
 • Üzüntü veya depresyon

Davranışlar Üzerindeki Etkiler

 • Aşırı yemek veya az yemek yemek
 • Ani kızgın davranışlar
 • Uyuşturucu ya da alkolün kötüye kullanımı
 • Tütün kullanımı
 • Sosyal çekilme

Stres Komplikasyonları Nelerdir?

Uzun süreli olarak stresli olan kişiler, bazı sorunlar ile karşı karşıyadır. Ciddi komplikasyonlara neden olan stres konusunda daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Komplikasyonları ise şunlardır;

 • Stres duygularınızı kontrol etmeyi güçlendirdiği için bazı durumlarda aşırı tepkiler verebilirsiniz.
 • Stresten dolayı hastalıklara daha yatkın olabilirsiniz. Bazı hastalıkların oluşmasında stres oldukça etkilidir. Kanser, akciğer hastalıkları, ölümcül kazalar, intiharlara ve karaciğer sirozuna neden olabilmektedir.
 • Aşk ve cinsel hayatınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
 • Diş gıcırdatma gibi fiziksel sorunlara neden olabilmektedir.
 • Stres fiziksel olarak kalp kaslarınıza zarar verebilir. Kalbinizin normalinden fazla atmasına neden olarak çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.
 • Olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olabilmektedir.

Bağışıklık sisteminizi etkiler. Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelebilirsiniz.

Strese Ne İyi Gelir?

Stresten kurtulmak için yapmanız gereken bazı hayat tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanmaktadır;

1.Gevşeme Hareketleri

292395

Yapacak olduğunuz egzersizler stresi ortadan kaldırmaz, ancak duygu düşüncelerinizi temizleyerek, sizlere daha sakin bir şekilde sorunlarınız ile başa çıkma gücü vermektedir. Vücudunuzun yapacak olduğunuz bu gevşeme hareketlerinden sonra, zihninizi etkileyecek ve aynı şekilde rahatlama sağlayacaktır.

2.Yoga

yoga-tree

Yoga, bedeninize ve ruhunuza sağlamış olduğu huzur ve dinçleşme sayesinde, stres ile mücadelede sizlere yardımcı olacaktır. Yoga ile aynı zamanda derin nefes alma tekniklerini öğrenebilirsiniz.

3.Meditasyon

saglik-meditasyon-mutluluk

Meditasyon ile birlikte özellikle “zihinsel sessizlik” sağlayabilirsiniz. Her gün düzenli olarak yapacak olduğunuz birkaç dakikalık meditasyon sizlere stres kontrolünde yardımcı olacaktır.

4.Derin Nefes Alma

9a7fb91d6d3f444886a803af7edc4534

Derin nefes alma, stresi ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir. Derin nefes teknikleri ile kan basıncınızı da aynı şekilde düşürebilirsiniz. Derin nefes alırken, dik oturmalı ve nefes almaya odaklanmanız gerekmektedir. Derin nefes alırken burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan vermeniz gerekmektedir. Bu tekniği daha iyi uygulayabilmek için, nefes tekniklerini ilgilendiren sporlar ile ilgilenebilirsiniz.

5.Kokular

lavanta

Yapılan araştırmalar kapsamında, evinizde veya işyerinizde kullanacak olduğunuz kokular ile birlikte stresten uzaklaşabilirsiniz. Bunun için genellikle lavanta gibi kokular sizlere yardımcı olacaktır.

6.Müzik Dinleme

fft99_mf5427446

Müzik dinlemenin, stresi azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu kapsamda, dinleyecek olduğunuz eğlenceli, hareketli müzikler, sahip olduğunuz ruh halinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

7.Gülümseme

404959

Her ne kadar stresli bir gün geçirmiş ya da geçiriyor olsanız dahi, gülümsemek ve gülmek sizler için en iyi terapi olacaktır. Gülümseyin, gülün.

8.Çay

siyah-cay

Araştırmalar sonucunda, siyah çay sonrası, stres kortizol seviyelerinde gevşeme ve duygu yoğunluğunuzda bir azalma meydana geldiği ispatlanmıştır. Bunun için düzenli olarak siyah çay içmek sizleri rahatlatacaktır.

9.Hayal Kurun

tatil1

Stresli olduğunuz zamanlarda, kendinizi huzurlu hissedeceğiniz yerlerin veya daha önce mutlu olduğunuz yerlerin hayalini kurun. Bu sizlerin sahip olduğu stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

10.Dini Topluluklar

20131209__8955652117i

Kimi insanlar, din ile sahip oldukları stresi azaltabilmektedir. Bunun için bu tarz topluluklar ve aynı düşüncedeki insanlar ile beraber olmak, kişilerin ruh sağlığı açısından yarar sağlamaktadır.

11.Sakız Çiğnemek

72058_3

Sakız çiğnemek aynı zamanda, beyninizi rahatlattığı farkedilmiştir. Bu yüzden, çok olmamak kaydı ile sakız çiğnemek yararlıdır.

12.Masaj

1

Masaj ile fiziksel ağrıyı dindirme sağlanabilmektedir. Aynı zamanda vücut imajını geliştirmek için de sizlere yardımcı olmaktadır. Bunun için masaj yaptırmak, stres ile mücadelede önemli etkenlerin arasında yer almaktadır.

13.Hipnoz

100548

Hipnoz ile rahatlamak, stresinize yardımcı olmaktadır. Ancak hipnozu, profesyonel birinden aldığınızdan emin olun.

14.Şekerleme

9235

Kendinizi stresli hissettiğiniz bir günde veya gün sonunda, ağzınıza atacak olduğunuz küçük bir şekerleme bile sizleri olumlu bir şekilde etkileyecektir. Kan basıncını etkileyen şeker, bu anlamda sizlere rahatlama sağlayacaktır.

15.Sarılmak

sarilmanin-ilginc-faydalari-34978

Yapılan araştırmalar dahilinde, bir kişiye sarılmak strese birebirdir. Özellikle sevdiğiniz kişilere bol bol sarılın.

16.Evcil Hayvan

fft99_mf5793090

Evcil bir hayvanınızın olması, özellikle kedi, köpek gibi hayvanlar, sizlere vermiş olduğu sevgileri ile stresinize yardımcı olacaktır. Onlarla oynamak aynı zamanda zihninizi de rahatlatacaktır.

17.Sanat

Sanat dallarına bir hobi edinmek strese iyi gelmektedir. Resim, müzik ve nice sanat dalı ile ilgilenmek hem fiziksel hem de ruhsal olarak sizleri olumlu etkileyecektir.

18.Yürüyüşler

16. Duygusal yeme ihtiyacından uzaklaşmak için yürüyüşe çıkın

Özellikle güzel havalarda yapacak olduğunuz yürüyüşler, temiz hava ile birlikte bedensel ve ruhsal rahatlama ve dinçlik sağlayacaktır. Düzenli olarak her gün yürüyüş yapmaya özen gösteriniz.

19.Günlük Tutma

gunluk-tutmak-650x400

Kimi zamanlar insanların başkalarına anlatmak istemediği sorunlar olabilir. Bu gibi durumlarda kendinize bir günlük tutarak, günlük sorunlarınızı, mutluluklarınızı yazın. Bu yöntem strese bağlı semptomları hafifletmek için iyi bir yol olabilir.

20.Öpmek

tumblr_static_tumblr_static_3gdiqgtv2c6cgcc0os4k80s0g_640

Sarılmanızın yanı sıra, bir kişiyi öpmek stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Öpmek, hormonlarınızı etkileyerek sizlere mutluluk vermektedir. Bu da sizlerin iyi hissetmesine neden olmaktadır.

21.Arkadaşlık

page_yakin-arkadaslar-birbirleri-ile-ortak-dna-paylasiyor_877943251

Stres için arkadaş ilişkileri oldukça önemlidir. Stresli olduğunuz zaman arkadaşlarınız ile buluşmak ve onlarla sohbet etmek, zihninizi rahatlatarak sizlere stres konusunda yardımcı olacaktır.

22.Uyku

uyku22

Uyku eksikliği, aynı zamanda stresin önemli bir sebebidir. Doktorlar tarafından önerilen 7 ile 8 saat arasında uyumaya özen gösterin. Sağlıklı bir uyku için size uygun olan yastıkları tercih edin.

Stresin Önlenmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında;

 1. Stres hakkında bilinçli bir birey olmaya özen gösteriniz.
 2. Kimi zamanlar birileriyle konuşmak yerine, kendinizi dinleyin.
 3. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bu kapsamda, omega-3 yağ asitleri, meyve ve bol bol balık tüketin.
 4. Sağduyulu olun.
 5. Ne kadar değerli olduğunuzu hatırlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.