Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stresi Azaltan Besinler

Gün boyu strese maruz kalmak insan vücudunu yavaşlatıyor. Stres duygusu insanlarda gerginlik, huzursuzluk ve baş ağrısı gibi birçok semptoma neden olurken diğer yandan da sosyal ilişkileri kötü etkiliyor. Sabahları uyanır uyanmaz stresli bir hayata adım attığınızı düşünebilirsiniz. Gerek aile yaşantınız, gerek sosyal konumunuz gerek de iş yeri şartlarınız stres hormonunu gün boyu fazla salgılamanızı tetikler.
Stres ve stresli yaşam büyükten küçüğe herkesi sorunudur. Birçok insan strese bağlı nedenlerden dolayı ciddi hastalıklar geçiriyor. Uzman doktorlar, tecrübeli psikologlar ve yaşam koçları stresin insan hayatından uzaklaştırılması için birçok tavsiye veriyor. Bu tavsiyeler de insanın günlük rutinine çok kolay entegre edeceği şeylerden oluşuyor. Bizler de sizlere bu yazıda stresi azaltan besinlerden bahsedeceğiz.

Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

Stres kaynaklı başınızı çok şiddetli ağrıdığı zamanları hatırlayın. Çok stresli bir iş günü sonunda bir türlü dinmek bilmeyen sinir ve gerginlik halini de… Bu ruh haline bürünmüş iken biraz sakinleşmek, dinlenmek hatta uyumak istenir fakat vücut uyku moduna kolay kolay geçemez. Bu yüzden çeşitli sakinleştiriciler, uyku ilaçları alınmaya başlanır. Bu ilaçların sıklığı ve dozu artar. Sonunda ilaçlara bağımlı hale gelinir. Stres kaynaklı panik ataklar da eklenince kişi bedenen ve ruhen kötü bir duruma düşer. Oysa ki günlük rutine ekleyeceğiniz birkaç yöntem ve beslenme alışkanlığı ile stres ve stres kaynaklı sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Doğada bulunan birçok besin insan vücuduna faydası ile bilinir. Fakat öyle besinler var ki içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde insanın hormonal dengesini düzenlerken ruhun da sakinleşmesini sağlar. Beslenme rutinine eklenecek stresi azaltan bu besinler ile stresi hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Peki stresi azaltan bu besinler hangileridir? Şimdi bu besinlere yakından bakalım.

1. Yaban Mersini

Yaban mersini, pembemsi rengi ile oldukça güzel görünen ve çok da tatlı olan bir meyvedir. İçerdiği yoğun oranda vitamin ile de insan sağlığına çok faydalıdır. Tüm kırmızı mor besinlerde bulunan doğal antioksidan yaban mersininde de bulunuyor. Yaban mersini içerdiği phytonutrient adında molekülün stresi azalttığına yönelik bulgular elde edilmiştir. Sabah kahvaltısında yoğurt eşliğinde yahut kahvaltılık gevrek beraberinde yaban mersini tüketebilirsiniz. Böylece güne stresten uzak ve enerjik başlamış olursunuz.

2. Maca Kökü

Maca bitkisi diğer adı ile maca kökü öğütülüp toz haline getirilerek tüketilen bir besindir. Çok fazla adını duymadığımız ve kolayca bulamayacağınız bir besindir aslında. Çoğunlukla organik ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz. Maca kökü yoğun oranda demir ve magnezyum minerallerini içeriyor. Bu mineraller stres hormonunun fazla salgılanmasını önleyerek, stresi azaltır.

3. Tam Tahıllı Besinler

Tam tahıllı besinlerde yoğun oranda magnezyum bulunuyor. Magnezyum minerali stres hormonunun aşırı salgılanmasını önler. Tam tahıllı ürünler tüketen kişilerin stres ile kolayca baş edebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca tam tahıllı ürünlerde triptofan adlı amino asitte de bulunuyor. Bu amino asit insan vücudunda dönüşüme uğrayarak serotonin hormonunun yapısına katılır. Serotonin hormonu ise insan vücudunda salgılandığında mutluluk verir ve sinirlerin gevşemesine yardımcı olur. Böylece kişinin stres seviyesi düşer. Yüksek besin değeri içeren tam tahıllı besinler insanda açlık hissini azaltır ve enerji verir. Bu sayede de kişide stres hali diner.

4. Acai Meyvesi

Acai meyvesi yurt dışında ” acia berry” olarak adlandırılıyor. Besin içeriği bakımından da yaban mersinine benziyor. İçeriğinde phytonutrient ve yüksek oranda antioksidan bulunuyor. İnsan vücudunda stresi azalttığı gibi, vücuttan toksinler atılmasını da sağlıyor.

5. Deniz Yosunu

Deniz yosunu sahil kesiminde yaşayan kişilerin sıklıkla tükettiği bir besindir. Tam tahıllı ürünlerin sağladığı tüm faydaları içermesinin yanı sıra gluten alerjisi olanların tahıl yerine tüketebileceği bir stres azaltıcı besin türüdür. İçeriğinde triptofan amino asiti barındırdığı için vücutta seratonin hormonunun salgılanması destekler.

6. Badem

Badem kuru yemiş ailesi içinde oldukça değerli olan bir yemiştir. Badem içerisinde çinko minerali yoğun oranda bulunur. Çinko sinir sistemi için önem arz ediyor. Ayrıca bademde demir ve doymamış yağlar da bulunuyor. Demir minerali bileşenleri sayesinde yorgunluk ve stresi azaltır ayrıca vücut direncini arttırır.

7. Süt

Süt içeriğinde yoğun oranda kalsiyum minerali barındırdığı için duygusal dengeyi sağlar. Stres kaynaklı değişen ruhsal dengenin yerine gelmesi için süt tüketimi tavsiye edilir.

8. Balık

Omega-3 içeren balık türleri stresi azaltan besinler olarak en üst sıralarda yer alır. Bu balıkların başında; somon, ton balığı ve diğer yağlı balıklar geliyor. Bu balıklarda doğal olarak bulunan omega-3 insanda stres anında artan kortizol seviyesini düşürerek stresi dengeler.

9. Çikolata

Çikolata içindeki mineraller direkt olarak serotonin hormonunun salgısını artırarak stresin azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda kişiye rahatlama ve gevşeme hissi verir. Çikolata tüketen kişilerin stresi azaltmak ve kilo kontrolünü de etkin hale getirmesi için ”bitter çikolata” tüketmesi önerilir.

10. Yulaf

Yoğun oranda lif içeriği ile yulaf stresi azaltan besinleri başında geliyor. İster toz hali ile isterseniz de kahvaltılık gevrek olarak tüketebilirsiniz. Lifli içeriğe sahip olan yulafın sindirimi daha uzun sürdüğü için bu süreçte vücutta serotonin hormonunun salgısını arttırır. Böylece hem stresin azalmasına hem de gün boyunca sakin kalmanıza imkan verir.

11. Çay

Güne başlarken kişilerin sıklıkla tükettiği içeceklerden biri kahve iken diğer ise çaydır. Kahve yoğun oranda kafein bulundurduğundan stres hormonunun aşırı salgılanmasına neden olurken, çay türleri insanda gevşemeyi sağlar. Özellikle yeşil ve beyaz çaylar kişide stresi azaltırken, uykunun gelmesine de yardımcı olur.

12. Turunçgiller

Turunçgil ailesine mensup olan meyvelerde yoğun oranda C vitamini bulunuyor. Bu vitamin insanda stres sırasında artan kortizol seviyesini hızlı bir şekilde düşürmeye yarar.

13. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerden özellikle pazı ve ıspanak yoğun oranda magnezyum içerir. Bu mineralin de stres azaltmasından dolayı günlük diyete eklenmesi önerilir.

14. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz oldukça pahalı bir sebze olmasının yanı sıra stresi anında gideren de bir yiyecektir. İçerdiği yoğun oranda folik asit, seratonin hormonunun salgısını arttırır.

15. Avokado

Tropikal meyvelerden biri olan avokado; yüksek oranda potasyum ve doymamış yağlar içerir. Bu doymamış yağlar kalp sağlığı için iyi gelirken, potasyum da kan basıncını düşürür. Stres anında tüketirseniz hemen rahatlama hissedeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.