Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stresin Cildiniz Üzerindeki 11 Etkisi

Cildimiz bir bütün olarak ele alındığında vücudumuzun en büyük ve en önemli organlarından biri. Üstelik bizi korumak ve bir bütün halinde tutmak gibi çok önemli görevleri var. Ama biz cildimize yeterli özeni gösteriyor muyuz? Kolayca deforme olabilen ve bir daha asla düzeltilemeyen cilt problemlerinin temelinde cilt bakımına yeterli özeni göstermeme, sağlıksız beslenme ve stres geliyor. Bu etkenler arasında biz fark etmesek bile stres önemli bir rol oynuyor. Genellikle günümüz şartlarında okul, iş, aile ve arkadaşlar derken stres olacak çok nedenimiz ama cildimize bakacak az vaktimiz oluyor. Biz de bu yazımızda stresin cildimizi nasıl etkilediğini sizler için konu aldık. Gelin stresin cildinize neler yaptığını beraber inceleyelim.

1. Stres Cildimize Nasıl Etki Ediyor?

Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız üzerinde büyük etkileri olan stres, genel anlamda bağışıklık sisteminin zayıflamasına, yorgunluğa, halsizliğe ve sinirli bir ruh haline sebebiyet verir. Yoğun stres sonucunda mide problemleri ve sindirim sistemi rahatsızlıkları oluşabilir. Peki bütün bunlar nasıl ortaya çıkıyor. Öncelikle beynimiz yani merkezi sinir sistemimiz stresi algılar. Algılanan bu duruma karşılık beynimizden düşünülmüş bir vücut dili oluşması gibi nörolojik ve hormonal cevaplar verilir. Kortizon ve adrenalin seviyesi değişir, bununla beraber kan şekeri ve tansiyon dengesini kaybedebilir, terleme, ağız kuruması ve bağırsak hareketleri gibi birçok yan etki ortaya çıkar. Belli dönemlerde ya da ilerleyen yaşlarda strese karşı verilen bu tepkileri vücudumuz eskisi gibi dirençli bir şekilde karşılayamaz. İşte böyle durumlarda genellikle ilk ortaya çıkan sorunlar hep ciltte olur.

2. Cildin Yağ Ve Nem Oranı Değişiyor

Stres durumunda salgıladığımız hormonlar kolaylıkla yüzümüzün yağlanmasına neden olabilir. Yağlanan ciltteki gözenekler yağ ile tıkandığı için cildinizde hemen siyah nokta ve sivilce oluşumu baş gösterir. Bunun önüne geçmek için her gün etkili bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Unutmayın cildinizin yağlı olması demek nemli olduğu anlamına gelmez. Cilt yeterince nemlendirilmediğinde de kolaylıkla yağ üretebilir. Bu nedenle günlük cilt temizliğinizden sonra yağ içermeyen bir nemlendirici kullanmak stresli dönemlerinizde cildinizin kurumasını, yağlanmasını ve sivilce oluşumunu engeller.

3. Kırışıklık Oluşumu Kolaylaşır

Stres nedeniyle nem ve yağ dengesi değişen cilde, temizleme ve nemlendirme işlemlerini içeren bir cilt bakımı yapılmazsa, cilt kısa sürede kırışabilir. Yeterince nemlendirilmeyen cilt yorulup pul pul dökülecek ve bu durumun sonunda da kırışıklıklar başlayacaktır.

4. Stresliyken Yüzünüze Dokunmayın

Birçok insan stresliyken yüzüyle oynamaya meyil eder. Kaşlar çatılır, baş ağrısı başlar, ellerle sürekli yüz ovuşturulur, yüzdeki sivilceler sıkılmaya başlanır. Cildinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri bütün gün dokunduğunuz yerlerdeki mikroorganizmaları dokunarak yüzünüze geçirmek olacaktır. Elinizdeki kirler yüzünüzde çok kısa sürede sivilce oluşmasına neden olabilir ve sürekli yüzünüzle oynamak kırışıklıklara davetiye çıkartır. Bu nedenle stresliyken mümkün olduğunca elinizi oyalayacak bir şeyler yapmaya dikkat edin.

5. Stres Egzamaya Neden Olabiliyor

Ciltte döküntü ve kaşıntı ile kendini belli eden alerjik egzama, hem çocuklarda he yetişkinlerde ortaya çıkabiliyor. Yaşam kalitesini önemli ölçülerde bozan bu hastalık cildin yeterince nemlenememesi sonucunda kuruması ve kızarıklıklar ortaya çıkması ile kendini belli eder. Stresin alerjik egzama üzerinde büyük bir etkisi var. Endişe, depresyon ve stres bir araya gelince içinden çıkılmaz bir ısır döngü ortaya çıkıyor ve egzama artmaya devam ediyor. Bu nedenle cilt problemlerinden uzak durmak için stresi hayatımızda minimuma indirgemeyi denemeliyiz.

6. Sedef Hastalığı En Yaygın Görülen Problemlerden

Stresin cildimizde meydana getirdiği ve halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen Psöriasis, her yaşta ve her cilt tipinde görülebilen bir hastalık. Sedef hastalığı kaşıntı ya da yanma gibi herhangi bir etkisi olmadan ortaya çıkabildiği gibi, günlük yaşamı etkileyebilen sıkıntılı şekillerle de kendini gösterebiliyor. Vücutta beliren sedef rengi lekelerde stres çok ama çok önemli bir rol oynuyor.

7. Varis Oluşumunda Stres Etkisi

Stres nedeniyle sürekli değişen kan basıncı yani tansiyon, kılcal damarların genişlemesine neden olabilir. Bu durum her ne kadar bir cilt rahatsızlığı olmasa da genişleyen kılcal damarları yani varisleri derinizin altında kolaylıkla görebilirsiniz.

8. Solgun Görünme Probleminin Arkasında Stres Olabilir

Stres nedeniyle düşen ay da artan kan basıncı hem solgun hem de kızarmış görünmenize neden olabilir. Tansiyonun düşmesi ile yavaşlayan kan, hücrelere daha yavaş taşınır bu nedenle solgun görünmenin yanında hücreler kendilerini yenilemek için ihtiyaç duydukları maddeleri kandan alamazlar. Yenilenemeyen hücreler ölmeye başlar bu da ciltteki döküntü ve kırışıklıkların en temel sebebidir.

9. Kurdeşen Stresle Ortaya Çıkıyor

Halk arasındaki ismi kurdeşen olan ürtiker, cildin farklı farklı yerlerinde kaybolup tekrar çıkabilen, 1- 2 santim çağında kabarık kırmızı noktalara verilen isimdir. Oldukça yaygın bir hastalık olan kurdeşen, genellikle sadece kaşıntılı kızarıklıklar ile ortaya çıkar ama kimi zaman insanın nefes almasını engelleyecek boyutlara kadar artıp hayati tehlike oluşturabilir.

10. Saçkırana Dikkat

Asıl ismi Alopesi Areata olan ama halk arasında Saçkıran olarak isimlendirdiğimiz hastalık vücutta belli bölgelerdeki tüylerin dökülmesine denir. Özellikle saçlı kafa derisinde, kaşlarda, kirpiklerde ve sakalda ortaya çıkabilen bu hastalık stresle doğru orantılı olarak artış gösterebilir. Bu hastalığın en temel nedeni ise tabi ki strestir.

11. Stresi Engellemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kendinize daha çok vakit ayırmakla başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıkmak, sevdiğiniz bir hobi ile ilgilenmek, kitap okumak, sinemaya gitmek ya da ufak bir yürüyüş yapmak bile stresinizi büyük ölçüde engelleyebilir. Her gün yeterince dinlendiğinize emin olun. Uykunuzu almaya dikkat edin. yağlı besinlerden bir süre uzak durup size kendinizi sağlıklı hissettirecek yiyeceklere ve içeceklere yönelin. Gün içerisinde bol bol su içmeye dikkat edin. Enerjinizi fiziksel aktivitelere yönlendirerek beyninizi meşgul etmeyi deneyin. Ufak tefek egzersizlerden, yoga, plates gibi rahatlatıcı sporlara kadar birçok farklı şey deneyebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.