Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stresin Kiloya Etkileri Nelerdir?

Her gün sıklıkla karşımıza çıkan ve hayatımızda yer alan pek çok aktiviteyi etkileyen stresin, kilo alma ve verme üzerinde de etkilerinin olduğu bilinir. Bazı insanlar stresli oldukları zamanlarda sıklıkla yemek yerken bazı insanların da iştahı kesilir ve yemek yiyemez. Yapılan araştırmalar, stresin özellikle kadınlar üzerinde kilo alma eğilimini artırdığını gösteriyor. Yoğun stres altında çalışan ya da aşırı stres durumlarına maruz kalan kişilerde obezite sorunu bile görülebilir. Stres, kilo alma problemi ile birlikte pek çok hastalığın da tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle stresi kontrol altına almak ve aşırı stresli olunan durumlarda neler yapılması gerektiğini bilmek gerekir.

Stresle Birlikte Görülen Kilo Artışı Hangi Hastalıkları Tetikler?

Stresle beraber kilo artışı, vücudun pek çok organı üzerinde etki gösterir. Hali hazırda bir hastalığınız varsa, bunu tetikleyip ilerlemesini sağlayabilir. Kanser ve HPV virüsü gibi önemli hastalıklar bunların başında gelir. Stresin ve beraberinde gelen kilo artışının neden olduğu diğer hastalıklar ve etkileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • Şeker hastaları, ilerleyen seviyelerde şeker komasına girebilirler. Hatta daha ileri derecede şeker hastası olan kişilerde uzuv kaybı ve körlük gibi durumlar yaşanabilir. Stresli olmak ve buna bağlı olarak sürekli yemek yiyerek aşırı kilo almak, tüm bunların başlıca nedenleri arasında yer alır.
 • Depresyonun en önemli nedeni de stresli yaşam tarzıdır. İş yaşantısında ya da özel hayatında yoğun stres altında kalan insanlar, can sıkan bir olay yaşadıklarında kolay bir şekilde depresyona girebilirler. Bunun sonucunda ise aşırı yeme isteği ortaya çıkabilir ve kilo artışı görülür.
 • Stres, kanser hastalığının da tetikleyicisidir. Hatta doktorlar kanser hastalarının moralinin yüksek tutulmasını gerektiğini söylerler. Çünkü stres ve beraberinde gelen moral bozukluğu, vücudun hücre yapımını yavaşlatır. Sağlıklı hücre yenilenmesi olmadığı durumlarda kanserli hücreler daha çok yayılır ve ilerler. Stresle birlikte şekerli yiyecekler yeme isteği arttığı için de kanserli hücreler daha çok beslenmiş olur.
 • Obezite probleminin en temel tetikleyicisi strestir. Yapılan araştırmalar sonucunda stresin UCN3 adı verilen bir proteini etkilediği ortaya koyulmuştur. Bu protein yağlı ve şekerli yemek yeme isteğini arttırırken aynı zamanda tokluk hissini etkiler. Aynı zamanda kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlayan insülin hormonunun gereğinden fazla salgılanmasına neden olur. Bunlarla birlikte kalp, kaslar, pankreas ve karaciğer üzerinde de bu protein etkilidir. Doğal olarak aşırı yemek yeme isteğini artıran bu gen nedeniyle şeker, kalp, tansiyon ve karaciğer hastalıkları ile birlikte obezite sorunu da görülür. Obezitesi olan insanların pek çoğunda bu hastalıklara rastlanır.
 • Stres, gereğinden fazla zayıflayan insanlarda da böbrek, pankreas ve mide problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

Stresle Beraber Kilo Almayı Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Stresle başa çıkma yolları aslında oldukça kolaydır. Eğer siz de sıklıkla strese giriyorsanız, sürekli kilo alıyor ya da kilo veriyorsanız ve stres altında bir yaşam tarzınız varsa, aşağıdaki önerileri uygulayarak bu sıkıntılı durumdan kurtulabilirsiniz.

 • Spor yapmanın stres üzerinde azaltıcı etkisi bulunur. Sevdiğiniz sporları yaparak stresi azaltabilirsiniz. Haftada en az 3 gün yarım saat spor yapın ve stresten kurtulun.
 • Yapılan araştırmalar, uyumanın stresi azalttığı yönünde bilgi verir. Her gün düzenli uyumanız halinde stresten kurtulabilir ve kendinizi olumsuz olaylar karşısında daha rahat hissedebilirsiniz.
 • Alkol tüketimi stres üzerinde artırıcı etki yaratır. Aynı şekilde fazla kafein almak da stresin artmasını sağlar. Eğer kendinizi çok stresli hissediyorsanız çay ve kahve tüketimi ile birlikte alkolden de uzak durmanız gerekir.
 • Yoga, ruhu dinlendiren ve sinirleri yatıştıran aktivitelerden biridir. Düzenli olarak yoga yaparsanız stresten kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde nefes egzersizleri yapmak da sakinleşmenize yardımcı olabilir.
 • Boş zamanlarınızı eve kapanmak yerine dışarıda vakit geçirerek ve temiz hava alarak değerlendirin.. Özellikle kendinizi yoğun stres altında hissettiğiniz dönemlerde kısa da olsa temiz hava almaya ve bulunduğunuz ortamdan biraz uzaklaşmaya özen gösterin. Bu şekilde stresi azaltabilir ve kendinizi yenileyebilirsiniz.
 • Bahçeyi seviyorsanız, bahçe işleriyle uğraşmayı deneyin. Çiçeklerle uğraşmak ya da toprağa bir şeyler ekmek hem sinirlerinizi gevşetecek hem de kafanızın dağılmasına yardımcı olacaktır.
 • Stresi azaltan en önemli etkenlerden biri ise düzenli ve dengeli beslenmektir. Kendinize sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme programı oluşturun. Bu şekilde fazla kilolarınızı da verebilir ve daha sağlıklı, stresten uzak bir hayat geçirebilirsiniz.

Bütün bunları yapmanıza rağmen halen kendinizi stresli hissediyorsanız ve her olayda çabuk geriliyorsanız, psikolojik destek almayı da düşünebilirsiniz. Bir psikolog yardımıyla stresi nasıl kontrol etmeniz gerektiğini öğrenebilir, doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda kullanacağınız antidepresanlar ile stres ve zararlarının önüne geçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.