Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bizi Olduğu Kadar Onları da Üzüyor: Stresten En Fazla Etkilenen 8 Organ

Stres çağımızın yeni hastalığı ve ne yazık ki biz yaşam tarzımızı ya da bazı belli alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz müddetçe de geçmiyor. Aslında zaten stres de vücudumuzun farklı durumlar ya da duygular karşısında ortaya koyduğu fiziksel veya duygusal gerginlik olarak tanımlanıyor. Stresi tetikleyen en yaygın şeyler arasında hayal kırıklıkları, kızgınlık ve sinir var.

Belki inanmayacaksınız ama stres belli bir şiddete kadar iyi bir şey olarak düşünülüyor. Çünkü bu durumda vücudunuz tehlike ya da risklere karşı doğal olarak bir reaksiyon geliştiriyor. Yani bu vücudunuzda hala daha bazı şeylerin yolunda gittiğinin bir göstergesi. Ancak stres sürekli hale gelince kişiyi çok büyük problemler bekliyor oluyor. Bu yalnızca duygusal anlamda değil aynı zamanda sağlık açısından da sizi kötü yönde etkiliyor. Yani yoğun stres altındaysanız bu bir şekilde olumsuz olarak vücudunuzdaki çeşitli organlara yansıyor.

Günümüzde strese maruz kaldığımız pek çok an var. Güne işe ya da okula yetişme stresi ile başlayıp üstüne hemen trafik stresini ekleyip sonrasında da iş stresi ile devam ediyoruz. Tabii bu durum mesai saati bitiminde son da bulmuyor. Biz eve gidene kadar hatta bazen yatıp uyuyana kadar stres sürekli olarak devam edebiliyor. Bu durumda da haliyle vücut bu kadar reaksiyona dayanamayıp olumsuz sinyaller vermeye başlıyor. Üstelik stres ne kadar fazla tecrübe edilirse kontrolü de bir o kadar zorlaşıyor.

Yoğun stres uyku sorunundan sosyal ilişkilerin bozulmasına, depresyondan halsizliğe kadar pek çok istenmeyen duruma neden olabiliyor. Tabii bunlar sizin dışarıdan ilk etapta fark edebileceğiniz şeyler. Ama bir de işin görünmeyen ve zaman içinde şiddetli bir biçimde ortaya çıkan kısmı var. Bu kısım ise organlarımızda yarattığı olumsuzluklar. Bu yüzden her şeyden önce stresi ortadan kaldırmanın yollarını aramamız lazım. Kim bilir belki de bunun için hayatımızı tamamen değiştirmemiz gerekir. Ama sağlığımız için sizce de değmez mi?

O zaman öncelikle yoğun stres yüzünden fazlasıyla hasar gören 8 organımızı detaylı bir şekilde inceleyelim.

Stresten En Fazla Etkilenen 8 Organ

1. Cilt

Cildimizde ortaya çıkan pek çok tahribatın nedeni stres. Çünkü stres yüzünden cildimizdeki gözenekler yavaş yavaş kapanmaya başlıyor. Bunun sonucunda da cildimizde yağ birikiyor, çeşitli kızarıklıklar ve iritasyonlar meydana geliyor. Hatta ciltte meydana gelen aknelerin büyük bir kısmının sebebi tam da o önemsemediğimiz stres işte. Yani stres en başında cildimizin güzelliğini bozuyor.

2. Akciğer

Stres, akciğer fonksiyonlarımızın zayıflamasına ya da yavaşlamasına da neden olabiliyor. Bunun yanı sıra bu durumdan tüm bağışıklık sistemimiz de olumsuz yönde etkileniyor. Yapılan pek çok bilimsel araştırma astım ile stres arasında güçlü bir ilişki bulunduğunu söylüyor. Yani eğer stres ile baş edemiyorsanız akciğer hastalıkları da kapıda diyebiliriz.

3. Kalp

Günümüzde pek çok kişi stres yüzünden ciddi kalp rahatsızlıklar geçiriyor. Pek çok kalp krizinin temelinde yoğun stres yatıyor. Stresin yarattığı bu gerginlik kolesterole, kan basıncına ve kan dolaşımındaki trigliserit seviyesine de yansıyor. Yine, yayınlanan bilimsel bir makale kronik stresi olan kişilerin sağlıklı kalp atışlarına bir türlü sahip olamadıklarını belirtiyor. En azından kalp sağlığımız için stresten uzak durmalıyız. Çünkü sağlıksız bir kalp genel sağlığımızı en çok tehdit edebilecek organlardan bir tanesi.

4. Göz

Bir göz enstitüsünde yapılan çalışma sonucunda fazla strese maruz kişilerde gözlerin çevresinde titremenin meydana geldiği ortaya konmuş. Çünkü biz farkında olmasak da stres gözlerimizin etrafındaki göz kapaklarımızı açıp kapamamıza yardım eden kas gruplarını da etkiliyor. Bunun yanı sıra stres ile beraber gözde enflamatuvar adı verilen iltihaplanmalar ve flu görme durumları da meydana gelebiliyor. Bunlar kesin belirti olarak gösterilmese de göz ile alakalı bir takım olumsuzlukları stresin tetikleyebileceği de bir gerçek.

5. Karaciğer

Stresin yaydığı hormonlar yüzünden karaciğer sağlığımızı koruyan hücreler de ortadan kaldırılabiliyor. Bu yüzden vücudumuz çeşitli karaciğer hastalıklarına karşı çok daha savunmasız bir hale gelebiliyor. Düşünsenize, vücudumuz karaciğerimizi korumak için yeni hücreler üretiyor ancak biz stres yüzünden onları kaybediyoruz. Gerçekten çok kötü bir durum bu.

6. Beyin

Stres yüzünden beynimizin çalışma fonksiyonları da çeşitli olumsuzluklara sahip oluyor. Bu durum da beynimizin karar alma ve hafıza ile alakalı mekanizmalarının hiç çalışmamasına ya da giderek daha az çalışmasına neden olabiliyor.

7. Böbrek

Vücudumuzdaki stres arttığı zaman böbreklerimiz direkt olarak fosfat salgılamaya başlıyor. Bunun sonucunda da kaslarımız zayıflıyor, kemik hastalıkları ortaya çıkıyor ya da raşitizm gibi olumsuz etkilerle baş başa kalıyoruz. Yani stres başta böbrekler olmak üzere bunun vasıtasıyla başka diğer organlara da etki ediyor ve hiç de beklemediğimiz hastalıklar yaşamaya başlıyoruz.

8. Bağırsak

Unutmayın, bağırsaklarımızın çalışma düzeni de stres ile direkt olarak bir ilişki içinde. Bu nedenle eğer yoğun stres altında olursak bağırsaklarımız ve tüm sindirim sistemimiz doğru bir şekilde ve yeteri kadar çalışmamaya başlıyor. Yoğun stres altında olan kişilerde bağırsak problemi olan görülen rahatsızlıklar; kabızlık, gaz ve çeşitli kas ağrıları. O yüzden eğer stresli anlarınızda bağırsaklarınızdaki sorunlardan da şikayetçi iseniz kesinlikle stresi azaltmak için mücadele etmeye başlamalısınız.

Stres ile Nasıl Mücadele Edilir?

Stres ile etkili bir şekilde mücadele etmek için öncelikle yoga, yüzme ya da dans gibi sizi rahatlamaya teşvik edecek bir aktiviteyle uğraşmanızı öneririz. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapmanın da stresi azaltma üzerinde olumlu bir etkisi var. Plan yapmak stres ile mücadele etmek için en iyi yöntemlerden bir tanesi. Kendinize ve yapmanız gereken işlere doğru zamanlar ayırırsanız stresten izole bir hayata geçiş yapmanız da kolaylaşır. Özellikle çalışırken yoğun olarak stres altında kalan kişilerin zaman zaman temiz havaya çıkmaları ve oturdukları yerde esneme hareketleri yapmaları tavsiye ediliyor. Stresten kurtulmak için kendinizi mutlu etmekten çekinmeyin. Kendinize ve sevdiğiniz şeylere biraz daha fazla zaman ayırarak stresi ortadan kaldırabilirsiniz. Çevrenizdeki negatif insanları hemen şimdi elemeye başlayın ve bir daha onlara zorunda kalmadıkça görüşmeyin. Beslenme düzeninin ve sağlıklı beslenmenin de stres üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğunu söylemek gerek. Aynı şekilde düzenli olarak bol miktarda su da içmelisiniz. Eğer sigara ya da alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa işe bunları bırakmayla da başlayabilirsiniz. Fakat tüm bunlar yeterli olmuyorsa profesyonel bir destek almaya yönelebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.