Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Stresten Kurtulmanın 16 Basit Yolu

Gerek ülkenin içerisinde olduğu yoğun ve can sıkıcı gündem gerekse yaşadığınız kişisel sorunlar yüzünden stresli hissediyor ve kendinizi rahatlatamıyor olabilirsiniz. Oysa ki son derece kolay bazı teknikleri uygulayarak ufak olayların üzerinizde oluşturduğu stresi yatıştırıp daha huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

1. Yüzyüze iletişimi tercih edin

Arkadaşlarınız ya da aile fertlerinizle yaşadığınız bir problemi ya da mutlu bir anınızı paylaşırken mesaj ile iletişime geçmek yerine, mümkünse yüzyüze konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede özellikle size stres yaşatan olayın üzerinizdeki etkisi azalacak, kendinizi biraz daha rahatlamış hissedeceksiniz. Güzel bir anı paylaştığınız zaman da sizi seven kişi mutluluğunuza ortak olacağı için onun stres seviyesinde düşüş yaşanacak.

2. Televizyonu kapatın

Özellikle son zamanlarda televizyondaki birçok yayın halka gerilim aşılıyor. Sabah cinayet aydınlatma programları, öğle vakti izdivaç programları ile moda programları, akşam haberler, gece ise şiddet içeren dizilere maruz kaldığınız halde stresten uzaklaşmak çok mümkün olamıyor. Bunları düşündüğümüz zaman, en az yarım saat televizyonu kapatıp klasik müzik eşliğinde bir şeyler yemeyi ya da kitap okumayı tercih edebilirsiniz.

3. Meyve tüketin

Stresli zamanlarda şeker tüketme ihtiyacında büyük bir artış görülür. Bu ihtiyacı sağlığa zararlı çikolatalarla karşılamak yerine doğal meyvelerle karşılamayı tercih edin. Bu sayede hem sağlığınızı korumuş olacaksınız hem de kendinizi daha sakin hissedeceksiniz.

4. Müzik ile uğraşın

Müzik ciddi anlamda stresi azaltan bir sanat. Mümkünse bir müzik aleti çalmayı öğrenin ve gün içerisinde belli bir süre bu aletle vakit geçirin. Eğer yeteneğiniz olmadığını düşünüyorsanız size huzur veren şarkıların yer aldığı bir oynatma listesi hazırlayıp onu dinlemeye çalışın.

5. Ceviz yiyin

Journal of American College of Nutrition adlı bir dergide yer alan makaleye göre; ceviz ya da ceviz yağı tüketen kişilerin kan basınçlarının strese daha iyi reaksiyon verdiği ortaya çıktı. Araştırmanın yürütücüleri, günlük hayatta stresten tamamen uzaklaşmanın mümkün olmadığını ama ceviz tüketerek bu strese karşı daha dirençli hale gelinebileceğini belirttiler.

6. (İmkanınız varsa) Evcil hayvan edinin

Hayvanlarla ilgilenmek ve onlarla oyunlar oynamak gerginliğin bünyeden atılmasına oldukça yardımcı olur. Özellikle kedi ve köpeklerle oynayacağınız oyunlar ve zaman içerisinde onların size göstereceği sevgi sayesinde stresli durumlardan daha kolay kurtulabilirsiniz. Yalnız, iki hafta sonra bıkıp hayvanı sokağa atma potansiyeliniz varsa evcil hayvan edinmek yerine barınaklarda ya da evcil hayvanı olan bir yakınınızın evinde bu tür aktiviteleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

7. Cep telefonunuzu kapatın

Günümüzde stresin en büyük kaynaklarından bir tanesi de cep telefonu. Tüm dünyada olup biteni öğrenmek için telefonlarımızın tarayıcısını ya da sosyal medya uygulamalarını açmak yeterli oluyor. Birileriyle sürekli iletişime geçmek zorunda değilseniz hafta sonu bir gün cep telefonunu tamamen kapatın ve gün bitene kadar hiç elinize almayın.

8. Yürüyüşe çıkın

Kapalı havalarda kalmak ve hareketsiz bir yaşam sürmek de ruh halinin kötü olaylar karşısında direncini çabuk yitirmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden gününüzün en azından yarım saatini yürüyüşe ayırın ve kendinizi daha rahat hissedin.

9. İnsanlara teşekkür edin

Tebessüm içeren bir teşekkür ile birlikte hem kendinizi daha iyi hissedeceksiniz hem de teşekkürü hak eden kişinin pozitif sinyaller alarak iyi hissetmesine sebep olacaksınız. Teşekkür etmekten ve o teşekkürlerde hoş bir tebessüme yer vermekten çekinmeyin.

10. Sarılın

Sarılmak gerçekten de tüm vücudu rahatlatan, stres seviyesini inanılmaz şekilde düşüren bir eylem. O yüzden arkadaşlarınıza, sevgilinize, aile fertlerinize sarılmayı ihmal etmeyin. Bir bebeğe ya da bir köpeğe sarılmak bile stresin azalmasına sebep olabilir.

11. Ara sıra erken uyumaya çalışın

Haftada en az bir gece normal uyku saatinizden biraz daha erken uyumaya çalışın. Bu süre yarım ya da bir saat olabilir. Eğer stresli bir gün geçirmişseniz bu sizin ertesi güne daha güçlü, daha pozitif uyanmanızı sağlayabilir.

12. Doğa ile vakit geçirmeyi ihmal etmeyin

Ev, alışveriş merkezi, işyeri ve toplu taşıma birçoğumuzun gününün büyük kısmını geçirdiği yerler haline geldi. Ağacın yeşilini, denizin mavisini, gökyüzünün verdiği ferahlığı unutur hale geldik ve tüm bunlarla beraber doğanın bize hediye ettiği sakinlikten de faydalanamaz hale geldik. Strese karşı daha dirençli olmak için doğa ile daha çok vakit geçirmeye çalışın.

13. Akşam yemeğini kahvaltı şeklinde yapın

Haftanın bir günü akşam yemeğinizde sofraya kahvaltılıkları dizin ve onlarla karnınızı doyurun.

14. Tuz ve şekerden uzak durun

Hayatınızı tuz ve şekerden tamamen arındırın demiyoruz ama bu iki maddeyi tüketmekten olabildiğince kaçının. Çok tüketiyorsanız normal tüketim seviyesine inmeye, normal tüketim seviyesindeyseniz de yavaş yavaş azaltmaya çalışarak daha sağlıklı bir bünye elde edebilirsiniz. Sağlıklı yapınız sayesinde strese karşı direnciniz de artış gösterir.

15. Güzel şeyler hayal edin

Zihninizden gelen kötü sinyali bastırmak ve sakin kalmak için güzel şeyler düşünmeye çalışın. Bir yere oturun ya da uzanın ve yaşadığınız güzel bir anı tekrar zihninizde canlandırın ya da olmak istediğiniz yeri, hayallerinizi düşünün.

16. Spor yapın

Gün içerisinde egzersizler yaparak stresten uzak kalabilir, yaşam enerjinizi yükseltebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.