Su çiçeği, çocukluk döneminde en sık rastlanan viral bir hastalık olup genellikle kırmızı ve kaşındırıcı kızarıklıklardan oluşur. Çoğu zaman hafif bir şekilde geçirilen bu hastalık, bazı zamanlarda zatürre bakterisi gibi ciddi risk faktörleri içerebilir. 10 yaş ve altı çocuklarda çok yaygın bir şekilde görülen bu hastalık, yetişkinlerin yüzde 90’ı su çiçeğine karşı bağışıklığa sahiptir. Bu hastalık genellikle Mart ve Mayıs aylarında yayılma sürecine girmektedir.

Su çiçeği geçiren çocuklar ömür boyu bağışıklık kazanırlar. Ancak bazı durumlarda hastalık tekrarlanabilir. Su çiçeği virüsünün vücutta kalması ile birlikte ileri zamanlarda hastalık kendini tekrar edebilir. Hastalığın sonlarına doğru oluşan kırmızı lekeler kabuk tutarak dökülmeye başlar. Bazı çocuklarda birkaç leke oluşarak gerçekleşebildiği gibi çoğu durumda tüm vücudu saran kırmızı lekeler söz konusudur. Oluşan bu kızarıklıklar yüzde, kulaklarda, koltuk altlarında, göğüste, bel bölgesinde, kollarda ve bacaklarda meydana gelir.

Su Çiçeği Sebepleri Nelerdir?

Su çiçeği virüs kaynaklı bir hastalıktır. Genellikle öksürük, hapşırma, başkalarının kıyafetlerini kullanma veya aynı ortamda bulunma yolu ile bulaşma ve yayılma yoluna gider. İlk belirtiler, hastalığa maruz kalındıktan sonra 10-21 gün arasında meydana gelir. En bulaşıcı olduğu süreç ise kızarıklıklar oluştuktan sonraki süreçte ilk 2 gündür.

Bu hastalık genellikle 10 yaş ve altı çocuklarda oluşur. Kızamık hafif belirtiler ile geçirilebildiği gibi, ciddi durumlarda meydana gelebilmektedir. Yetişkinler veya yaş olarak daha büyük olan çocuklar hastalığı daha sert geçirmektedirler. Çocuğun annesi su çiçeği geçirmiş ise veya çocuk su çiçeği aşısı olmuş ise 1 yaşın altında bu hastalığa yakalanma ihtimali oldukça düşüktür. Tam aksi durumda yani annede su çiçeği görülmemiş ve bebek aşı olmamış ise çok ciddi bir su çiçeği hastalığı geçirilir. Ağır bir su çiçeği hastalığına sahip olan çocukların bağışıklık sistemleri, normal çocuklara göre çok daha zayıftır.

Su Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği başlangıç olarak sürekli kaşıntı yapan kızarıklıklar şeklinde oluşur. Devam eden süreçte vücudun çeşitli kısımlarına yayılması ile devam eder. Bu durum 7-10 gün arası sürmektedir. Ağızda, göz çevresinde veya üreme organlarının çevresinde kabarcık oluşumları meydana gelebilir ve çok acı verici olabilir. Genel olarak oluşan belirtileri maddeler halinde sıralayacak olursak;

1.Yüksek Ateş Olması

fever

Su çiçeğinin ilk sırada meydana gelen belirtilerinden biri de yüksek ateştir.

2.İştah Kaybı

1350982781_no-appetite_big

Özellikle küçük yaşta ki çocuklarda oluşan su çiçeği aynı zamanda iştah kayıplarına sebep olabilir. Bu durumun devamında ise mide bulantısı meydana gelebilmektedir.

3.Kızarıklıklardan Kaynaklanan Genel Rahatsızlık

184329

Oluşan genel rahatsızlıklar kızamık hastalığına sahip olan çocuklarda meydana gelen kızarıklıklardan dolayıdır. Sürekli bir kaşıntı isteği doğar. Ancak kaşıntılara tepkisiz kalmak en doğru tercihtir.

4.Baş Ağrısı Oluşumu

denge-sorunlari-sosyal-yasaminizi-etkilemesin

Kızamık hastalığının olası belirtilerinden ve yan etkilerinden biri de baş ağrısıdır. Oluşan bu yan etkilerin dışında ağız ve vajinayı da içeren bazı bölgelerde ülser oluşumu, yorgunluk ve iyi hissetmeme gibi durumlarda meydana gelebilmektedir.

Ayrıca oluşan kızarıklıklar da 3 farklı aşamadan geçerek oluşur.

 • Birkaç gün içerisinde patlak veren pembe ve kırmızı renkli dikenlerin oluşması,
 • Oluşan dikenlerin şekillenmesi ile kabarcıkların oluşması,
 • Kabuk ve yara oluşumu ile birlikte kabarcıkların üstünün kapanması gibi 3 aşamadan meydana gelir.

Su Çiçeğinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Varicella-zoster isimli bir virüsten kaynaklanarak oluşan su çiçeği oldukça bulaşıcı ve hızlı bir şekilde yayılabilen bir özelliğe sahiptir. Bu virüs öksürük ve hapşırma yolu ile direk bir şekilde yayılarak kızarıklık ve damlacık şeklinde oluşur. Su çiçeği ile birlikte çeşitli risk faktörleri de ortaya çıkmaktadır. Bunlar su çiçeğini yakalanma ihtimalinizi yükselten değişkenler olacaktır.

 • Daha önce su çiçeği geçirmemek,
 • Su çiçeği aşısı vurulmamış olmak,
 • Çocukların çokça bulunduğu okullarda çalışmak,
 • Çocuk sahibi olmak gibi durumlar sizleri su çiçeği olmaya iten sebepler arasındadır.

Su çiçeği aşısı olan kişiler ya da su çiçeği hastalığını daha önce geçirmiş olan kişiler, bu hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazanırlar.

Su Çiçeği Komplikasyonları Nelerdir?

Su çiçeği genellikle hafif olarak geçirilen bir hastalıktır. Ancak ciddi durumlar oluşabilir ve özellikle yüksek risk altındaki insanlar için önemli komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar ise;

 • Ciltte, yumuşak dokularda, kemiklerde, eklemlerde veya kanda bakteriyel enfeksiyonların oluşması,
 • Zatürre oluşması,
 • Beyinde çeşitli tahrişlerin meydana gelmesi,
 • Toksik şok sendromu,
 • Çok nadir durumlarda ölüm,
 • Kanama düzensizlikleri,
 • Su çiçeği sırasında aspirin kullanan kişilerde meydana gelen Rene’s sendromu gibi durumlar su çiçeği hastalığının komplikasyonları arasında sayılabilmektedir.

Bir diğer risk faktörü ise hamile bayanlarda gelişir. Hamilelik sırasında erken bir su çiçeği oluşması, yeni doğan bebekte çeşitli problemlerin oluşmasına sebep olabilir. Uzuv anormallikleri gibi, düşük doğum ağırlığı ve doğum kusurları meydana gelebilen komplikasyonlar arasındadır. En dikkat edilmesi gereken durum ise hamilelikten bir hafta önce annenin su çiçeği hastalığına yakalanmasıdır. Yeni doğan bebekte çok ciddi ve yaşamı dahi tehdit eden tehditler oluşabilir. Bu yüzden hamile bayanların su çiçeği geçirme durumları sıkı bir şekilde takip edilmeli ve herhangi bir belirtide derhal doktor gözetimine başvurulmalıdır. Hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından bu durum oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Su Çiçeği Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan belirtiler ile su çiçeği teşhisi yaptırmak üzere derhal bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorda su çiçeği teşhisini oluşan kızarıklıklar ile anlamaktadır. Eğer su çiçeğine yönelik herhangi bir şüphe var ise, çeşitli kan testleri ve kültür testlerini barındıran bir laboratuvar incelemesi yapılır. Doktora gitmeden önce bilmeniz ve hazırlanması durumunda büyük kolaylıklar sağlayan birtakım durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sizde veya çocuğunuzda oluşan belirtilerin ne zaman ortaya çıktığı bilgisi,
 • Eğer var ise diğer sağlık problemleri ve isimlerinin ne oldukları,
 • Çocuğunuzda veya sizde bulunabilecek herhangi bir kısıtlamanın olup olmadığı,
 • Kullanılan ilaçlar ve isimlerinin ne olduğu gibi birtakım durumlar, sorulduğu takdirde hatırlamanız gerekenler arasındadır.

Doktorunuz ilk olarak hastalığın belirtilerinin ne kadar zaman önce oluştuğunu ve belirtileri inceler. Daha sonra yakın zamanda etrafında su çiçeği geçiren birinin olup olmadığı sorulacaktır. Devamında su çiçeği aşısı vurulup vurulmadığı bilgisini isteyecektir. Yakın zamanda herhangi bir hastalık teşhisi konulup, tedavi esnasında hangi ilaçların kullanıldığı, hasta olan kişi çocuksa okula gidip gitmediği, hasta olan kişi bayan ise hamile olup olmadığı sorulacaktır.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir çocuk, su çiçeği geçirdiği zaman genellikle herhangi bir ilaca ihtiyaç duyulmaz. Sadece oluşan kızarıklıkları azaltmak amacı ile antihistamin reçetesi yazılabilir. Ancak genel olarak hastalığın normal süreçte işleyerek, kişinin iyileşmesi sırası takip edilecektir. Çünkü ömür boyu bağışıklık kazanmada bu durumun büyük bir önemi vardır.

Su çiçeği tedavisinde çocuğunuzu evde tutmanız hem hastalığın bulaşıcılığı açısından hem de çocuğunuzun daha iyi şartlarda iyileşebilmesi için en sağlıklı tercih olacaktır. Böylece okula giden çocuklarda diğer çocukların su çiçeği olma riskini de azaltmış olursunuz. Ayrıca hamile bayanların veya yetişkinlerin bağışıklık sistemi su çiçeği geçirmek ile birlikte azalmakta ve halsizlik durumu artmaktadır. Bağışıklık sistemini tekrar güçlendirmek için doktorunuza çeşitli ilaçlar konusunda istekte bulunabilirsiniz. Su çiçeği her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da aynı zamanda bağışıklık kazanılması gereken bir hastalıktır.