Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Su Çiçeğine İyi Gelen Yiyecekler

Ağırlıklı olarak küçük çocuklarda, nadir olarak da yetişkinlerde görülen bir hastalık olan su çiçeği vücutta kızarıklıklar, kaşınmalar ve yüksek ateş ile birlikte baş göstermektedir. Pek tabii bu hastalığın tedavisi için bir doktora başvurmak ve profesyonel yardım almak gerekmektedir. Ancak doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine ilave olarak ve tedavi sürecini hızlandırmak için bazı su çiçeğine iyi gelen yiyecekler de tüketilebilmektedir.

Su Çiçeğine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- C Vitamini

Screenshot_9

C vitaminin insan sağlığı için çok faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle pek çok hastalığın hem tedavisinde hem de önlenmesinde C vitamini alımına önem gösterilmektedir. C vitamini insan vücudunun sağlıksız olmasını ve bitap düşmesini engellemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda C vitamini bazı önemli hastalıklara karşı da insan vücudunu korumaktadır. Bu önemli hastalıklardan bir tanesi de su çiçeğidir. Özellikle hem su çiçeği hastalığına yakalanma riskini en aza indirmek hem de su çiçeği hastalığının vücuttan atılmasını desteklemek için vücuda C vitamini takviyesi yapmak gerekmektedir. Aslında sadece su çiçeğini değil C vitamini başka pek çok hastalığa yakalanma riskini de azaltabilmektedir. İnsan vücuduna C vitamini takviyesini pek çok farklı doğal yöntem ile yapmak mümkündür. Elbette bunların en bilineni ve en çok tercih edileni tam anlamıyla C vitamini deposu olan portakaldır. Bu nedenle özellikle su çiçeği hastalığına yakalanıldığında ya da su çiçeği hastalığının birinden bulaşma tehlikesi bulunduğunda bol bol portakal yenilmesi ve aynı zamanda portakal suyu içilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra mandalina da portakal gibi C vitamini açısından çok zengin bir meyve olmaktadır ve bolca tüketilmesinde fayda vardır. Hatta genellikle bu iki meyvenin birlikte ya da sularının sıkılıp karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda limon da C vitamini açısından çok zengin bir besindir. Bu nedenle su çiçeği hastalığının tedavi sürecini hızlandırmak için limon tüketimine devam etmek ve hatta bir miktar arttırmak çok büyük önem teşkil etmektedir.

2- Kişniş

Screenshot_10

Kişniş aslında çok yaygın olarak kullanılan ve tüketilen bir besin değildir. Fakat kişnişin su çiçeği hastalığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle su çiçeği hastalığına yakalanıldığında ya da yakalanma ihtimali bulunduğunda kafi miktarda yani vücuda haddinden fazla almamak kaydı ile kişnik tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kişniş pek çok farklı şekilde vücuda alınabilir. Ancak özellikle su çiçeği hastalığının tedavi sürecinde olanların ve bu sürece destek olmak, süreci hızlandırmak için kişniş tüketecek olanların kontrollü bir şekilde, hatta doktorlarına danışarak kişniş tüketmesi önerilmektedir. Çünkü su çiçeği hastalığı dönemlerinde hastanın vücudu normalde olduğundan çok daha fazla hassas olabilmektedir. Bu konuda yedikleri de hastayı olumsuz etkileyebileceğinden her şeyi kararında ve bir doktora danışarak tüketmekte yarar vardır.

3- Havuç Çorbası

Screenshot_11

Genelde su çiçeği gibi insanı fazlaca bitkinleştiren hastalıklar geçirildiğinde gıda olarak çorba alınması önerilmektedir. Bu nedenle su çiçeği hastalığının iyileşebilmesinde de çorba tüketiminin önemi büyüktür. Ancak özellikle bu aşamada havuç çorbası içmek tavsiye edilmektedir. Havuç başlı başına insan vücuduna çok yararlı bir besindir. Havuç, vücudunun direnci arttırmakta, vücuda enerji vermekte ve vücudun yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Havuç tek başına sebze olarak tüketilebilir fakat en makul ve en etkili tüketim şeklinin de havuç çorbası şeklinde tüketilmesi olduğunu söylemek gerekir.

4- Bal

Screenshot_13

Bal, soğuk algınlığından zatürreye, baş ağrısından gastrite kadar pek çok farklı rahatsızlıkta tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Balın iyi geldiği bir diğer rahatsızlık da su çiçeği hastalığıdır. Tam bir şifa kaynağı olan bal direkt olarak tüketilebilir. Bunun dışında bal ile bir harç hazırlanarak kaşınmanın olduğu yerlere de sürülebilmektedir. Özellikle bal kaşınma hissinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bununla beraber ileride su çiçeğinden kaynaklı olarak vücutta iz kalma riskini ortadan kaldırmaya da etki etmektedir. Hatta ciltteki lekelerin de yavaş yavaş iyileşmesi bal uygulandıktan sonra görülebilmektedir. Fakat balın hem tüketileceği hem de vücuda uygulanacağı zaman dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da balın gerçek bal olmasıdır. Çünkü piyasada çok fazla sahte bal bulunmakta ve bu balların faydası yerine zararı olmaktadır. O yüzden bal satın alırken gerçek ve doğal olmasına özen göstermek gerekmektedir.

5- Sirke

Screenshot_12

Elma sirkesi ya da üzüm sirkesi su çiçeği rahatsızlığında ilaçlı tedaviye ilave olarak kullanılabilmektedir. Hatta sirkenin vücuda direkt olarak temas etmesi de iyileştirici bir özellik taşımaktadır. Bu nedenle banyo yapılacak suyun içine sirke eklemek önerilmektedir. Bu durum vücutta su çiçeğinden yadigar izlerin kalmasını önleyecektir. Fakat sirkenin çok keskin bir kokusu olduğu için vücut ile temas etmesinden kaçınanlar olabilir. Buna çözüm olmak için de sirkenin ilave edildiği banyo suyunun içerisine birkaç damla lavanta yağı eklenebilir. Sirke uygulaması su çiçeğinin yarattığı şiddetli kaşınmaları önleyecek, aynı zamanda vücutta oluşan yaraların üstünde iltihap oluşmasının da önüne geçebilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.