İnsanlar aldıkları su miktarından daha fazla sıvı miktarlarını kaybediyorlarsa, vücutları gerekli olan su miktarını karşılayamaz ve normal işlevlerini yerine getirmekte sıkıntılarla karşılaşır. Bu durum genel olarak su eksikliği, sıvı eksikliği ya da dehidrasyon olarak bilinmektedir. Vücut eğer kaybettiği sıvıyı alamaz ise, bu dehidrasyon durumu yani su eksikliği durumu kaçınılmaz bir durum olarak meydana gelir.

Yapılan araştırmalar yeterli şekilde su alımı, beynin fonksiyonel olarak daha iyi çalışmasını desteklediği görülmüştür. Eğer cevap bulamadığınız bir soru varsa, biraz sıvı tüketiminden sonra tekrar deneyin. Araştırmalarla, sabahleyin aynı öğünü yiyen iki grup için bir zeka testi yapılmıştır. Bu zeka testine tabii tutulan deneklerin bazıları, teste başlamadan önce su tükettiler. Deneklerin, sıvı tüketiminin ardından teste % 14 oranında daha hızlı cevap verdiği gözlendi. Bireyin vücudu susuz iken, beyin başka işlere konsantre olmayı engellediği düşünülüyor.

İnsanlar gündelik yaşamlarında sürekli bir hareket halindedirler. Ve bu süreçte insanlar sürekli bir sıvı kaybı yaşarlar. Yapılan tespitler sonucu, insanların ortalama olarak gündelik işlemleri sırasında kaybettikleri su miktarı 2.5 litre olarak belirlenmiştir. Bu da, 12-14 su bardağı suya karşılık gelmektedir. İnsanlar bu sıvı kaybını çeşitli yollarla yaparlar. Örneğin, birey, gündelik olarak idrarla yaklaşık olarak 1-1.5 litre sıvı kaybı yaşar. Solunum ile meydana gelen sıvı kaybı ise 350 ml olarak belirtilebilir. Gün içinde hareket sonucunda meydana gelen sıvı tüketimi ise, 0.5-1 litre düzeyindedir. Dışkı ile olan sıvı kaybının 180 ml gibi bir seviyede olduğu belirtilebilir. Bireyler oluşan bu su eksikliğini diğer besinler ve içeceklerden almayı denerler. Gün içinde tüketilen diğer içecekler, diğer katı besinler de bireyin su eksikliğinin giderilmesinde etkilidir. Katı besinlerin vücutta yakılması sonucu, vücut kendisi için gerekli olan su miktarının bir kısmını karşılamaya çalışır. Özellikle su tüketimi ve diğer tür içecekler ile de vücut ihtiyaçlarının karşılanması için çabalar. Bireylerin vücutlarının hayati işlevlerinin yerine getirilmesi konusunda sıvı dengesinin sağlanması, kaybedilen suyun yerine konması oldukça önem taşır.

Su eksikliği ya da diğer adıyla dehidrasyon durumunun en yaygın nedenleri, yoğun şekilde meydana gelen ishal, kusma, ateşlenme veya çok fazla terleme gibi durumlardır. Özellikle sıcak yaz havalarında ya da yapılan egzersiz sırasında çok su kaybı yaşandığından dolayı, bu kaybedilen suyun yerine konulmaması sonucu dehidrasyona neden olabilir. Su eksikliği durumu bütün insanlarda görülebilen bir durumdur. Ancak özellikle yaşlı insanlar, çocuklar ve kronik hastalıklara sahip olan bireylerde daha fazla görülebilmektedir.

Su eksiklik seviyeleri az ya da düşük şiddette olan bireyler, bu durumu genellikle, eksiklik miktarı boyunca gidererek düzeltebilirler. Ancak eğer su eksikliği durumu ciddi bir halde ise, tıbbi bir tedavi şart olur. Bunun için, su eksikliği bireylerin yaşamsal fonksiyonları için oldukça önemli bir durumdur ve ortaya çıkmadan önce önlenmesi önemlidir. Bu sebeple de, sıcak havalarda, egzersiz sırasında ve bir hastalık durumunda meydana gelen su eksikliği durumunu engellemek için bol sıvı tüketimine yönelmeniz etkili olacaktır.

Su Eksikliğinin Belirtileri

Eğer su eksikliği durumunuz, hafif ya da orta dereceli bir şiddetle ortaya çıkmış ise, şu semptomlar meydana gelebilir;

 • Ağız bölgesinde kuruluk ve bir yapışkanlık hissi
 • Uyku hali ve bitmeyen bir yorgunluk durumu
 • Ve tabii ki susuzluk
 • İdrar ihtiyacının azalması (bu durum, yaş itibariyle değişiklik gösterir. Bebeklerde 3-4 saat boyunca altını ıslatmama, çocuklar ve gençlerde ise 8 ve üzeri saat boyunca idrara çıkmama durumu)
 • Ağlarken göz yaşının üretilmemesi ya da çok az gözyaşı oluşumu
 • Ciltte meydana gelen kuruma
 • Baş ağrısının oluşması
 • Kabızlık durumu
 • Başın dönmesi ve sersemlemişlik hali gibi durumlar hafif ve orta dereceli şiddetli su eksikliğinin belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer su eksikliği şiddetli ise, şu tarz semptomlar ortaya çıkar ve eğer bu semptomlar meydana geliyorsa acilen doktora başvurmanız ve tıbbi yardım almanız gerekir.

 • Çok susama hali
 • Bebek ve çocuklarda meydana gelen telaşlanmışlık hali, yetişkinlerde sinirlilik ve zihinsel karmaşa
 • Terlemenin gerçekleşmemesi
 • İdrarını yapamama ya da az miktarda idrar yapılması
 • Az gelen idrarın renginin koyu renkteki sarı olması
 • Ciltte meydana gelen aşırı kuruma
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Kalp atışı hızında artış
 • Nefes alışta meydana gelen artış
 • Gözyaşının oluşmaması
 • Yüksek ateşin bulunması

Eğer su eksikliği çok aşırı seviyelere ulaşmışsa, bireyde sayıklama ve bilincinde kayıplık meydana gelebilir.

Su Eksikliği Neye Yol Açar?

1.Ağız Kuruluğu

ağız-kokusu-2

Su kaybı yaşayan bireylerde yoğun susuzluk hissi meydana gelir. Bu susuzluk durumu da ağızda kuruma meydana getirir ve bireyin dilinde şişlik oluşabilir. Bu durumun engellenmesi noktasında yapılabilecek en iyi çözüm, tabii ki en çabuk süre ile sıvı takviyesidir. Yeterli miktarlarda alınan su ile meydana gelen ağız kuruluğu durumunun önüne geçilebilir. Eğer ilk müdahale yani su takviyesi ardından da bu ağız kuruluğu devam ediyor, geçmiyor ise, bu ağız kuruluğu probleminin ardında başka problemlerde olduğu düşünülebilir.

2.İdrarda Sarılık

idrar-kokusu

Su eksikliği yaşayan vücutlar, bu duruma bazı tepkiler verirler. Bu tepkilerden biri de, yeterli su bulunmaması durumunda böbreklerin yaptığı davranışlar olarak gösterilebilir. Su eksikliği yaşayan bireyin dokularında meydana gelen kuruluk ve tansiyonunda oluşan düşüklük, bireyin böbreklerinin etkin olmasını sağlar ve suyun idrarı yoğunlaştırıp ya da idrar üretimini engelleyerek suyun muhafazasını sağlamaya çalışır. Bunun sonucunda da idrarın rengi koyu bir hal alır ve koyu sarı olur.

3.Kabızlık Durumu

kabızlığa ne iyi gelir

Sağlıklı bir bireyde, tüketilen yiyecekler, bireyin kalın bağırsağından kolayca geçer. Bu geçiş kalın bağırsaktaki kolon bölgesinden olur. Bu kolon bölgesi, tüketilen yiyeceklerde bulunan sıvının emilmesini ve geriye kalanların atık olarak kalmasını sağlar. Bu geride kalan atık kısım, bireyin dışkısını oluşturur.

Kabızlık durumu bu kolon bölgesinde meydana gelir. Eğer kolon, aşırı su emmeye çalışırsa ya da kas kasılmaları azalırsa meydana gelir. Su eksikliği meydana geldiğinde, kolon doğal olarak daha fazla sıvı emilimi sağlamaya çalışır. Bu da dışkının daha fazla kuru ve sert bir hal almasına neden olur. Sonuç olarak birey kabız olur.

4.Cildin Esnekliğinin Olumsuz Etkilenmesi

cilt kanseri belirtileri

Su eksikliği durumu bireylerin cildindeki esnekliğin azalmasına neden olur. Doktorlar bu durumun test edilmesi için bir tür test oluşturmuşlardır. Bu durumda bireyin elinin arkasında bulunan deri çekilir ve bırakılır. Eğer deri, çekildikten sonra hemen düşüyorsa, su seviyeniz normaldir. Ancak eğer çekilen deri, yavaşça düşüyorsa, su eksikliği durumuna sahipsiniz demektir.

5.Gözyaşının Oluşmaması

Gözyaşı Eksikliği neden olur

Eğer birey ağladığı durumlarda gözyaşı meydana gelmiyorsa, ya da çok az geliyorsa, bu durum su eksikliğinin meydana gelmiş olabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Gözyaşları, gözlerin temizlenmesine ve kaygan bir hal almasına destek olur. Gözyaşları sıvı barındırdığından, su eksikliği sonucu gözyaşı üretimi düşer.

6.Vücut Sıcaklığının Yükselişi

terleme tedavisi

Vücut sıcaklığının düzenlenmesi konusunda su oldukça önemlidir. Vücut sıcaklığı yüksek değerlere ulaştığında terlemeye başlanır. Terleme sonucu da bireyin vücut sıcaklığı düşer. Su eksikliği durumunda ise, terleme azalır ya da durur ve vücut sıcaklığı yükselir.