Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Su İçilmemesi Gereken 8 Durum

Su, her insan için günlük alınması gereken en temel ihtiyaçtır. Bir araba nasıl benzin olmadan çalışmayacaksa insan vücudu da su olmadan fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu nedenle sindirimden bağışıklık sistemimize kadar vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için günlük en az 2 litre yani yaklaşık 12 bardak su içmemiz gerekiyor. Vücudumuzun yaklaşık %70’inin sudan oluştuğunu düşünürsek gün içerisinde sık sık su içmemiz gerektiğini daha iyi anlayabiliriz. Tek bir seferde günlük almanız gereken suyu içmek yerine bunu günlük öğünlerinizin arasında serpiştirmek en sağlıklısı. Fakat bunu yaparken biraz dikkatli olmakta fayda var. Çünkü belli durumlarda su içmenin yararından çok zararı olabiliyor. Biz de bu yazımızda sizler için su içmenin zararlı olabileceği durumları listeledik. Gelin hangi durumlarda su içmemeliyiz beraber inceleyelim.

1. Banyodan Sonra Su İçmek

İnsanların çoğu duştan çıktıktan sonra kendilerini çok susuz hissederler. Artan vücut ısısı ile birlikte susuzluk en üst seviyeye çıkmış oluyor. Ama duştan çıktıktan sonra bu susuzluğun üzerine su içmek organların yorulmasına ve daha hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Bu nedenle duştan çıktıktan sonra biraz bekleyip öyle su içmek sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

2. Acı Yedikten Sonra Su İçmek

Acı yemek normalde vücudunuz için son derece faydalıdır fakat acının yakıcı etkisiyle beraber su içerseniz vücudunuza ciddi zararlar verebilirsiniz. Su ile beraber midede ve sindirim sisteminde acının etkisi artacak bu da gastrit, ülser ve ishal gibi hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

3. Tatlı Yedikten Sonra Su İçmek

Birçok yerde tatlının yanında su getirilir. Bunun nedeni yoğun şeker içeren tatlıların ağızda bıraktığı ağdalı hissi yok etmektir. Fakat içeriğinde şeker nedeniyle tatlıdan hemen sonra su içmek kan şekerinin ani yükselmesine neden olabilir. Bu da sağlığınız açısından son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

4. Kustuktan Hemen Sonra Su İçmek

Ara sıra bile olsa her insan mide bulantısı ve kusma gibi durumlar yaşayabilir. Böyle anlarda midenize daha fazla zarar vermemek için dikkatli olmalısınız. Örneğin kusmanın hemen ardından su içmek, boş mideniz için zararlı olabilir. Birçok kişi kustuktan sonra su içmek ister ama önce midenin kendini toparlaması için biraz vakit tanımakta fayda var.

5. Fazla Hareket Edip Yorulduktan Sonra Su İçmek

Eğer ağır egzersiz yapmış ya da koşup yorulmuşsanız hemen buz gibi bir suya sarılmak istemeniz normaldir. Fakat tam bu anda içilen su dalak ve karaciğerin şişmesine, büyümesine neden olabilir. Bu da sizi rahatsız eder hatta ağrı yapabilir. Bu neden özellikle nefes nefese kalmışken suya sarılmak yerine hareket etmeden önce yeterli suyu içtiğinize emin olmak daha mantıklı bir karar olacaktır. Hem bu sayede metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz ve egzersiz sırasında daha az susarsınız.

6. Meyve Yedikten Sonra Su İçmek

Meyveler her ne kadar doğal besinler olsa da şeker içerdiklerini unutmamak gerekir. Tıpkı tatlı yedikten sonra su içtiğinizde olduğu gibi meyve yedikten sonra da su içerseniz kan şekeriniz ani bir şekilde yükselebilir. Ayrıca midenizde su ile birleşen meyveler, su nedeniyle doğal asitlerini salacak bu da midenizde rahatsız bir hisse neden olacaktır. Meyve yedikten sonra mide yanması gibi sindirim sistemi problemleri yaşamak istemiyorsanız su içmek için biraz beklemekte fayda var.

7. Uyku Arasında Su İçmek

Gece ağzınız diliniz kurumuş bir şekilde uyanıp su içmek gibisi yoktur. Ama bu durumda vücudunuz için zararlı olabilmekte. Çünkü gece uyku arasında su içmenin beyin fonksiyonlarını kötü etkilediği iddia ediliyor.

8. Yemekten Önce ve Sonra Su İçmek

Birçok uzmanın kesin bir sonuca varamadığı bu tartışmada kimileri yemekten önce ve sonra su içmenin son derece faydalı olduğunu söylerken diğerleri bunun vücut için aşırı zararlı olduğunu savunuyor. Yemek öncesinde, esnasında ve sonrasında su içmenin daha az yemek yemeyi sağladığı ve tokluk hissinin beyne daha çabuk ulaşmasına yardımcı olduğu gibi iddialar sürdürülüyor olsa da bazı uzmanlar suyun midede ki yemeği yukarı kaldırdığı için sindirimi kötü etkilediğini iddia ediyor. Aslında ne zaman su içip içmeyeceğiniz biraz da sizin sağlığınız ve yaşam tarzınızla alakalıdır. Kendi vücudunuza kulak verin, en çok suya ihtiyaç duyduğunuz, su içtiğinizde rahatsız olduğunuz ya da iyi hissettiğiniz anları aklınızda tutun ve gün içerisinde böyle anlarda bol bol su içmeye çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dost dedi ki:

    Küçüklüğümden beri tatlı yedikten sonra bol su içilmesi gerektiğini ağızda şeker kalırsa dişlere zararlı olduğunu söyler büyüklerim öğreticilerim hatta diş doktorum. Zararlı ise doktor neden söylesin böyle bir şeyi aklım almıyor en iyisi susadıkça içmek gerisi Allaha kalmış, bunlara baksak su içmiycez