Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayat içerisinde çokça kullandığımız suyun lekeleri ile gün içerisinde defalarca karşılaşırız. Hatta bazen gözümüzün alıştığı su lekelerini farketmeyiz bile. Oldukça kolay çıkacağı düşünülen su lekeleri sanıldığının aksine zor lekelerdir ve birbirinden farklı yüzeylerden çeşitli yöntemler yardımıyla çıkartılır.

Mobilyadan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyalar üzerine dökülüp unutulan ya da bardağın altındaki ıslaklıktan dolayı tahta mobilyada bardak izi oluşmasına sebebiyet veren su lekelerini mobilya yüzeyinden çıkarabilmek için ihtiyaç duyulan şey nemli bir bez ile diş macunu olacaktır. Su lekesinin bulunduğu bölgeye biraz diş macunu sıkarak nemli bezle silmeniz gereklidir.

Eğer su lekesi kalın bir tabaka halini almış ve sadece diş macunu ile çıkabilecek durumda değil ise diş macunu üzerine biraz karbonat serpmeniz ve bu şekilde lekeli bölgeyi nemli bez yardımı ile silmeniz durumunda su lekesinden eser kalmayacaktır.

Su lekesi belirli bir zaman sonucunda oluşmuş ise ihtiyacınız olan temizleme maddeleri bir miktar bisiklet yağı ve tuz olacaktır. Bu iki maddeyi birbiriyle karıştırarak temizleme maddenizi hazırlayıp nemli bir bez yardımı ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Camdan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle kadınların en çok şikayetçi oldukları konulardan birisi camdaki su lekesidir. Camdaki su lekelerinin oluşmasında birçok etken vardır. Yağmurlar, yanlış temizleme teknikleri vb. sebepler su lekesi oluşturur. Camınızda oluşan su lekelerinden kurtulmak için doğru teknik ve yolları izlemeniz gerekir. Böylelikle camdaki su lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Camdaki su lekelerinden kurtulmak için öncelikle yapmanız gereken şey camınızı sileceğiniz suya az miktarda sirke koymak olacaktır. Bu su ile temizlediğiniz camlarınızda artık su lekesi olmayacağı gibi ayrıca daha parlak ve canlı camlara sahip olacaksınız. Bunun dışında camları silerken normal bezleri değil de mikro fiber bezleri tercih etmeniz gerekir. Eğer ki mikro fiber beziniz yok ise klasik olarak bildiğimiz gazete kağıtlarını kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bir başka yöntemlerden bahsedecek olursak camınızı sildiğiniz suya yumuşatıcı koymanız olacaktır. Bu su ile hem camlarınızda oluşan su lekelerinden kurtulur hem de bir daha oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bunlardan başka amonyak, çamaşır suyu, cam parlatıcıları gibi maddeleri suyunuza ekleyerek yine camdaki su lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Kumaştan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştaki lekelerden bahsedilince genellikle akla gelmeyen leke türü ise sudur. Ancak su akla çok gelmese bile kendisini göstermeyi çok iyi başarır. Kumaştaki su lekesinin çıkarması güç bir leke olduğu da unutulmamalıdır. Kumaştaki su lekesini çıkarmak için ilk başvurulan yöntemlerden birisi şişe ya da bardak ile ovmak Lekenin bulunduğu kumaşı elinizdeki bardak veya şişenin dibi ile ovarak lekenin kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu yöntem en bilinen, geleneksel yöntemler arasında yer alır.

Kumaştaki su lekesinden kurtulmak için bir diğer yöntem ise sirke kullanma. Bir çay bardağı sirkeyi yarım litre suya ekleyerek hazırladığınız su ile lekenin olduğu bölümü iyice silmelisiniz. Biraz zaman geçtikten sonra lekenin kaybolduğunu gözle görebilirsiniz. Ütü ile kumaştaki su lekesinden kurtulabilmeniz de mümkündür. Yapmanız gereken lekeli kumaşı ütü masasına düzgün bir şekilde sererek kumaş türüne göre hassas olarak ayarlanmış ütü ile yavaş yavaş ütülemek olacaktır. Lekenin çıktığını ütüleme işleminden sonra gözle görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.