Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Sulu boya her çocuğun severek yaptığı bir boyama şeklidir. Özellikle çocukların kişisel gelişimi ve hayal gücünün gelişmesi için birçok anne çocuklarına sulu boya yaptırır. Sulu boya yaparken farklı yüzeylere dökülebilir ya da boya sıçrayabilir. Bu tür sulu boya kazası herkesin başına mutlaka gelebilir. Sulu boya eğer farklı yüzeylere leke yaptıysa, bunun için endişelenmeyin. Çünkü güçlü leke çıkarıcı doğal malzemelerle sulu boya lekesini farklı yüzeylerden kolayca çıkarabilirsiniz.

Halıdan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke Nasıl Çıkar

Sulu boya yaparken sulu boya fırçasının yere düşmesi, boyanın farklı yüzeylere damlaması ya da içi boya dolu bardağın dökülmesi gibi kazalar çok sık görülür. Bu tür kazalar sonucunda halı ya da farklı yüzeylerde sulu boya lekesi ortaya çıkar. Özellikle sulu boya lekesi kuruduysa, lekeyi çıkarmak daha zor olur. Bu nedenle halının üzerine dökülen boyanın leke yapmaması ya da lekenin kalıcı bir hale gelmemesi için hemen müdahale etmeniz gerekir.

İlk olarak halıdan fazla suyu almak için bir havluyla lekenin üzerini bastırın. Daha sonra küçük bir kovanın içerisine bir miktar su ve karbonat koyun. Karbonat eriyinceye kadar karıştırın ve bir bezle lekenin üzerini temizleyin. Karbonat hem renkli hem de beyaz halılarda iz bırakmadan temizler. Sulu boya lekesi tamamen çıktıktan sonra, halınızı normal suyla temizleyerek, kurumaya bırakın.

Koltuktan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan sulu boya lekesini çıkarmak için koltuk dokusuna zarar vermeyen malzemeler kullanmanız gerekir. Sulu boya lekesi kuruyuncaya kadar beklemeyin, lekeye anında müdahale edin. İlk olarak koltuğa dökülen suyu temizlemek için kuru bir havluyu üzerine kapatın ve biraz bastırın. Fazla suyu havlu aldıktan sonra, leke çıkarma aşamasına geçebilirsiniz.

Lekenin dağılmaması için sadece lekenin üzerine işlemi uygulayın. Daha sonra küçük bir kovanın içerisine bir miktar su ve sabun ilave edin. Biraz köpürdükten sonra temiz bir bezle koltuk yüzeyini silin. Sulu boya lekesi tamamen çıkıncaya kadar silmeye devam edin. Leke çıktıktan sonra suyla koltuğunuzu silin ve kurumaya bırakın.

Kumaştan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

İlk olarak lekenin bulaştığı kumaş yüzeyinden fazla suyu almanız gerekir. Bunun için de havluyu lekenin üzerine kapatın ve bastırın. Kumaş yüzeyi fazla sudan kurtulduğu zaman lekeyi çıkarmaya başlayabilirsiniz. Kumaşa zarar vermeyecek bir leke çıkarıcı malzeme kullanmanız daha doğru olur. Bunun için kumaşın renkli ya da beyaz olmasına göre farklı leke çıkarıcı malzemeler kullanmanız gerekir.

Eğer beyaz bir kumaştan sulu boya lekesi çıkarmanız gerekiyorsa, küçük bir kovanın içerisine bir miktar su ve limon ilave edin. Daha sonra kumaşın üzerini limonlu su ile silin. İsterseniz kumaşı çitileyerek, daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kumaşınız renkliyse, renklerine ve dokusuna zarar vermeyen bir leke çıkarıcı deterjan kullanabilirsiniz. Bunun için de lekenin üzerine biraz deterjan dökün ve çitileyin. Daha sonra suyla kumaşı durulayın.

Kıyafetten Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocukların kıyafetleri mutlaka sulu boya lekesi olur. Sulu boya suda kolay bir şekilde çözünen bir boya çeşidi olduğu için, lekeyi çıkarırken zorlanmazsınız. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, lekeye anında müdahale etmek, eğer leke kurursa lekeyi çıkarmak için daha fazla uğraşmanız gerekir. İlk olarak bir bezi ıslatın ve üzerine bir miktar doğal sabun koyun. Bezi biraz köpürttükten sonra kıyafetinizi silin. Leke kolay bir şekilde, kısa sürede çıkamaya başlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.