Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Suni Sancının Zararları

Suni Sancı Nedir?

Suni sancı yani doğum indüksiyonu, bebeğin dünyaya gelmesi için anne karnında bulunma süresini doldurmasına rağmen, yani doğum gününün geçmiş olmasına rağmen bebek hala doğmamışsa ve doğumun başlaması için anneye herhangi bir sancı yapmıyorsa, annenin doğuma başlaması için verilen doğum sancısıdır. Bazen anne adaylarının bebekleri tam olarak gününü doldurmuş olmasına rağmen, yine de anneye herhangi bir sancı yapmazlar ve böylece doğum başlamaz. Bazı anne adayları doğum yapabilmek için yeterli oranda doğum sancısı çekmemektedirler ve doğum sancısı çekemeyen anne adayının doğuma başlayabilmesi için oksitosin ilacı seruma aktarılır. Doğum indüksiyonu sıvı bir ilaç şeklinde serumun içerisine konularak anneye damar yoluyla verilir. Doğumun başlaması için verilen oksitosin ilacının anne adayının rahim kasılmalarını arttıran bir ilaç olduğu bilinmektedir. Oksitosin ilacının aynı zamanda farklı bir kullanım alanı daha bulunmaktadır, doğum sonrasında ortaya çıkabilecek kan kaybını engellemek amacı ile kullanılmaktadır.

Anne adaylarının bazılarında normal doğum sürecine başlanıldığında, normal doğumun sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için rahim ağzının daha rahat bir hareketle açılıp, enfasman olması gerekmektedir. Enfasman adı verilen durum, rahim ağzının incelmesi durumuna verilen isimdir. Enfeasman adı verilen durum rahim ağzının incelmesi durumunda serviksin yumuşaması ya da iyice açılması ile gerçekleşmektedir. Serviksin iyice açılma oranı normal doğum sürecinde santim santim hesaplanmaktadır. Enfasman seviyesi ile acyo şeklinde hesaplaması yapılmaktadır. Serviksin dokuz ya da on santim açılması durumunda enfasmanın acyosu olması gereken ebatlara ulaştığında doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Doğum indüksiyonun verilme sebebi ise bu enfasman ve serviksin görevini hızlandırmaktadır. Bebeğin doğmasını daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için doğum indüksiyonu verilmektedir.

suni sancı

Doğum indüksiyonu yani suni sancının doğumdan önce doğumun başlamasına yardımcı olmak amacıyla kullanılması, anne ya da bebeğe genellikle hiçbir zarar vermemektedir. Doğum indüksiyonu yönteminin uygulanış şekli hem basittir hem de maliyet açısından düşük bir değere sahiptir. Suni sancının uygulanması sıvı bir şekilde anne adayına oksitosin ilacı verilmekle olur. Suni sancı her doğum için uygulanan bir yöntem değildir, gerekli olan doğumlarda gereken dozda anne adayına uygulanmaktadır. Oksitosinin fazla bir dozda anne adayına uygulanması anne ya da bebeğe bazı zararlar vermektedir. Bebeğin anne karnındaki zamanını doldurmuş olması, doğumun başlaması için gelmesi gereken suyun daha erken zamanda gelmiş olması, anne rahminde meydana gelen enfeksiyonel hastalıklar, bebeğin gelişiminde ortaya çıkan bazı sorunlar, kan uyuşmazlığın ortaya çıkması, bebeğin anne karnındayken hayatını kaybetmesi, anne adayının tansiyon hastası olması, dekolmen bir plasentanın oluşması, anne adayında ortaya çıkan genetik gibi birtakım olumsuz durumlarda suni sancının uygulanması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra aynı zamanda anneye suni sancının verilmemesi gereken birtakım durumlar bulunmaktadır. Anne adayının doğumdan önce uterin inzisyon gibi içerikli bir müdahalede bulunulmuş olması durumunda anneye verilen suni sancı, anne rahminde yukarıdan zemine doğru daha sonraki doğumlarda uterin rüptür gibi yırtılmalara neden olmaktadır. Anne adayının bebeğini taşıdığı plasentanın previa şeklinde olması, bebeğin rahimdeki duruşunun yan pozisyonda olması, bebeğin kilosunun çok fazla olması ve bebeğin baş kısmının olması gerekenden daha fazla büyük olması gibi durumlarda anne adayına suni sancı gibi bir müdahalede bulunulması çok yanlış olacaktır. Bu durum anne ve bebeğe zarar verme gibi bir özelliğe sahiptir.

Suni Sancının Zararları

Suni sancı

Suni sancı doğumda ortaya çıkan birtakım olumsuz durumlar için kullanılan bütünsel bir tedavi yöntemidir. Doğum öncesinde yaşanması gereken durumlardan biri olan rahim kasılmalarının başlamaması gibi bir durumda, suni sancı yöntemi ile rahim kasılmaları başlamaktadır. Bu tür riskli durumlarda uygulanan her ilaç gibi suni sancı için uygulanan ilacın ise bazı zararları ya da yan etkileri bulunmaktadır. Bu durumda önemli olan nokta ise annenin ve bebeğin herhangi bir zarar görmesini önlemektir.

  • Anne ve bebeğin bu süreçte yakından değerlendirilmesi gerekmektedir. Annenin değerlendirilmesi durumunda, annenin rahim kasılmalarının düzenli bir şekilde kaydedilmesi, aynı zamanda sık ya da aşırı bir şekilde olan rahim kasılmaları not edilmesi gerekmektedir. Bebeğin değerlendirilmesi gereken durumlarda ise, bebeğin kalp atışlarının izlenmesi ve not edilmesi çok önemlidir. Çünkü bu ölçümler suni sancı uygulanması durumunda herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığının en önemli bir göstergesidir ve önemli bir bilgi kaynağıdır.
  • Suni sancının uygulanmasının sonucunda genel olarak karşılaşılabilecek başarısız bir durum suni sancının başarısız olması durumudur. Suni sancının gereken dozda anne adayına verilmesi sonucunda rahim kasılmalarının başlamasına rağmen rahim ağzı açıklığının istenilen ebatlara sahip olmaması, dolayısıyla doğumun ilerlememesi gibi olumsuz gibi bir durum oluşabilir. Doğum öncesi rastlanan olumsuz durumlardan biri olan doğumun ilerlememesi sezaryen doğumun yapılmasına yol açar. Anne adayına doğumun başlaması için uygulanan suni sancı verildikten sonra doğumun sonuçlanması gerekmektedir. Bazı durumlar başarısızlıkla sonuçlanmaktadır, bu tür durumlarda sezaryen doğum yapılmalıdır. Suni sancının anne adayına uygulanması sonucunda ortaya çıkacak olan bir diğer olumsuz durum ise, bebeğin sıkıntıya girme durumudur.
    rahim kasılması
  • Rahim kasılmaları, ilk olarak kalp atışları üzerinde bir sıkıntı oluşturmaktadır ve kordondan geçen kan üzerinde de olumsuz bir durum ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çok uzun bir süreç olan ya da aşırı dozda verilen suni sancı durumunda bebek sıkıntıya girebilmektedir. Bu tür durumda da anne adayının acilen sezaryen doğuma geçirilmesi gerekmektedir. Eğer normal doğumun olmasını önleyen bir kemik yapısı bulunuyor ya da bebek çok iri ise, aynı zamanda rahim kasılmalarının olması gereken düzeye ulaşmasına rağmen doğumun gerçekleşmemiş ise, rahimde yırtılma olması gibi ciddi ve riskli bir duruma neden olabilir. Rahim kasılmalarının şiddetinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tür durumların yaşanması sonucunda bebeğin kaybedilmesi ya da annenin rahminin alınması gibi ciddi boyutlara ulaşan tehlikeler bulunmaktadır. Haliyle suni sancı uygulaması basite alınacak bir müdahale değildir. Çok gerekli olunması gereken durumlarda uygulanmalıdır.
  • Uterusun aşırı kasılması suni sancının zararlarından biridir. Bu durum suni sancı müdahalesinde anne adayına verilen oksitosin ilacının beklentiye göre annenin çok daha fazla bir şekilde karşılık vermesi durumunda yaşanmaktadır. Rahimdeki kasılmaların sıklığı ve aynı zamanda şiddeti de git gide artmaktadır. Rahimde ortaya çıkan kasılmaların sık olması ile bebeğe giden oksijenin azalmaya başlaması sonucunda bebek sıkıntıya girer ve bu durumda anne adayına acilen sezaryen yapılması gerekmektedir. Anne adayına uygulanan ilaç kesildiğinde bebek normale dönmektedir.
  • Rahmin yırtılması. Anne adayının doğum sürecinden önce çok nadir bir şekilde görülmektedir. Anne adayının daha önceden geçirmiş olduğu rahim ameliyatı, normal kilodan daha fazla kiloya sahip olan bebek, anne adayının çok fazla doğum yapmış olması, amnios sıvısının fazlalığı gibi durumlarda rahmin yırtılması görülmektedir.
  • Su zehirlenmesi. Anne adaylarında çok nadir olarak görülen bir durumdur. Oksitosin ilacının su tutucu gibi bir özelliği bulunmaktadır ve oksitosinin su tutucu etkisinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Oksitosin maddesinin aşırı bir oranda uzun süre boyunca uygulanması sonucunda anne adayının idrarda azalma ya da anne adayının vücudunda su tutmasına neden olmaktadır. Anne adayının vücudunun aşırı su tutması kan sodyum seviyesinde azalmaya, kalp yetmezliğine ya da bilinç bozukluğu gibi çok ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.Sancı
  • Fetal distres. Oksitosin ilacının anne adayına uygulanması sonucunda ortaya çıkan rahim kasılmalarının şiddetli, güçlü ya da düzenli bir şekilde olmasından dolayı özellikle plasenta fonksiyonlarında bozulma ile oluşan bebeklerde birtakım olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bebeğin kalp atışı normalken, suni sancının verilmesi sonucunda bebeğin kalp atışlarında meydana gelen yavaşlama ile birlikte bebeğin amnios sıvısına kakasını yapması durumunda fetal distres durumu ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan fetal distres durumunun sürekli takip edilmesi ve değerlendirilmeye alınması gerekmektedir. Eğer veriler olumsuz bir duruma işaret ediyorsa, anne adayının acilen sezaryene alınması gerekmektedir.
  • Doğum sonrası kanama. Anne adayına uygulanan çok uzun süreli suni sancı ile müdahale edilmesinin ardından sonra ortaya çıkmaktadır. Anne adayının doğumdan sonraki rahim kasları etkin bir şekilde kasılmaz ve atoni gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.