Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sünnet Kaç Yaşında Yaptırılmalı?

Sünnet Nedir?

Toplumumuzda erkekliğe adım olarak görülen ve adına seremoniler düzenlenen bir olgudur sünnet. Bu yazımızda da sünnetten ve ağırlıklı olarak sünnet olma yaşından bahsedeceğiz. Ülkemizde ve birçok Müslüman ülkede sık yapılan bir işlem olan sünnetin tarihi aslında çok eskiye dayanmakta. Köleleri belli etmek için kullanılan bir yöntem olması ile birlikte, yeniden doğma, kişinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bir tür adak olarak işlev görmüştür. Bununla kalmayıp sembolik hadım etme olarak da yapılmıştır. Günümüzde bazı ilkel kabilelerde ana kuzusu olmaktan çıkma, karşı cinse çekici gözükme, cesaret göstergesi olarak da sünnet yapıldığı gözlemlenmiştir.

Günümüzde ise ilkel kabilelerden farklı olarak sağlıktan ziyade dini, geleneksel ve sosyal açıdan önemli olan sünnetin, sağlık açısından zararından çok faydası olduğu bilim insanlarınca kanıtlanmış bir şeydir. Genel ya da lokal anestezi ile yapılan bu işlem, penis başındaki derinin yani tıp dilinde prepisyum olarak geçen derinin cerrahi yöntemler ile kesilip alınmasıdır. Prepisyum adı verilen bu deri alındığında bireyin çocukluk döneminde ve ileri yaşlarında idrar yolu enfeksiyonunu %90 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Penis kanseri riskini de azaltan sünnet, sadece kişinin kendisi için değil ileride kişinin eşi için de sağlıklı bir işlemdir. Sünnetli kişilerin eşlerinde de rahim ağzı kanseri az görülen bir hastalıktır.

Ürolog tarafından yapılması önerilen sünnet işleminin, hangi yaşta yapılması gerektiği ailelerin aklını en çok karıştıran sorulardan biridir. Çocuğun fiziksel durumu, sağlık durumu doktorun ve ailenin görüşü göz önünde bulundurularak sünnete karar verilir. Ama çocuğun fiziksel gelişimi ve sağlık durumu olması gerektiği gibiyse şimdi sayacağımız durumlar göz önünde bulundurulabilir.

Sünnet Yaptırma Yaşı

Kronolojik sıraya sokarak bu durumu anlatmak gerekirse yeni doğan döneminden başlamak en doğrusu olacaktır. Babaannelerimiz, anneannelerimiz ‘aman bebekken sünnet yaptırmayın, büyüyünce yaptırın’ dese de araştırmaların çoğu yeni doğan döneminde yapılan sünnetin daha çabuk iyileştiğini göstermekte. Buna neden olan şey ise bebeğin altındaki beze yaptığı idrardan kaynaklanıyor. Bez yarayı koruduğu gibi aynı zamanda içinde tuttuğu idrar ile de yara olması gerektiğinden daha çabuk iyileştirebiliyor. İdrarın steril olması bu süreci hızlandırırken, sünnetli bölgeye kaka bulaşırsa o bölgenin tentürdiyotlu pamuk ile temizlenmesi gerekmektedir.  Yeni doğan dönemi bebeklerinde sünnet daha kolay yapılırken aynı zamanda anestezi gerekmiyor. Onun yerine bir krem sayesinde bebeğin penisinin uyuşması sağlanıyor.

1-6 yaş arası dönemde sünnet çocukta travma yaratabilir. Çocuğun gelişimini ve psikolojik psikolojik durumunu olumsuz etkilerken, sünnet sonrası bakımı da zor olmasından dolayı önerilmez. 1-6 yaş grubu çocuklarında hafıza olgusu oluşmaya başlar ve  çocuk yaşadıklarını net olarak hatırlamasa bile bilinç altında yer eder. Bu durumda çocuğun travma yaşaması ve acıyı daha çok hissetmesi muhtemeldir. Bu yaşlarda çocukların cinsel organlarını tanımaya çalışmaları da sünnet olduklarında onları travmaya sürükleyen bir diğer durum olur. Yapılan sünnet işlemi bu yaş çocuklarına anlatılsa bile çocuğun anlamakta güçlük çekeceği ve karşı çıkacağı bir konudur.

Bir diğer yaş aralığı ise 6 yaşından büyük, ergenlik dönemine girmemiş yaş grubu çocukları. Ortalama bir yaş vermek gerekirse 7-8. Bu yaş dönemi çocukları daha bilinçli olur ve durum çocuklara rahatlıkla izah edilebilir. Neden sünnet yapıldığı ve bu sebeple neden kendisinin olması gerektiği 6 yaşından büyük çocuklara izah edildiği takdirde çocuk durumu anlar ve onaylar.

Bebekler ve çocuklar sünnet oldukları ilk gün bile banyo yaptırılabilir. Hijyen kurallarına uyulduğu sürece bebekler kucağa alınabilir ve bir sorun teşkil etmez. Beşinci günden itibaren ise çocuk günlük yaptığı şeyleri yapmaya devam edebilir. Sünnet işlemi yapılması gerektiği gibi ve düzgün yapılmışsa yaranın sarılmasına gerek yoktur. Çocukların ağrısına göre durum değişse de ortalama 2 gün süresince ağrı kesici tedavisi uygulanmalıdır. Aksi bir durum olmadığında çocuklar 1-2 hafta içerisinde iyileşme gösterirler.

Sünnetin Zararları

Bir diğer tartışma konusu sünnetin söylenildiği kadar yararlı olup olmaması. Bazı bilim insanlarınca hala onaylanmayan bir işlem olan sünnet, hadım etmenin kibarlaşmış hali olarak söyleniyor. Kişinin ilerideki cinsel yaşantısında sorun olduğu söylenmektedir. Sünnetin penisi  hissizleştirdiği, penisin görüntüsünde değişiklik olduğu, aynı zamanda kan dolaşımı bozduğu kanıtlanmıştır. Kanın akmak istediği yere yara dolayısıyla gidemediği ve bu yüzden kan geriye doğru akar. Bu durum sünnetli çocuklarda idrar akışını engeller ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Aynı zamanda sünnet yapılırken ki kanama, enfeksiyon riskleri de oldukça fazladır. Staphylococcus, Proteus, Pseudomonas gibi hastalıklı bakteriler, bununla birlikte tüberküloz ve ölüme götürebilecek başka enfeksiyonlara da sebep olduğu belirtilmiştir.

Yazımızda sünnet hakkında pek çok olumlu ve olumsuz şeyler söyledik. Siz ebeveynlerin burada yapması gereken şey, çocuğunuzu sünnet ettirecekseniz oldukça hijyenik bir ortamda yapılması ve doktorunuzun işinde uzman olması. Bu yüzden de iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Yazımızda sünnetin hem yararlarından hem de zararlarından bahsettik fakat karar tabi ki ailelere kalan bir durumdur. Bu süreci olabildiğince sorunsuz geçirmek için çocuğun sünnet olacağı zamanı iyi seçmeli ve kendinizle beraber çocuğunu sakin tutmalısınız. Uygun zaman, uygun koşullar sağlandıktan sonra bir sorun olmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.