Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sünnet Yarası

Erkek çocuklarının sağlıkları ve gelecekleri için sünnet işlemi kaçınılmaz hale gelen cerrahi bir operasyondur. Sünnet işlemi Türkiye’de cerrahi müdahaleler sınıfında en fazla yapılan cerrahi operasyonlardan biridir. Bu da gösterir ki ülkemizde sünnet oranı oldukça yüksektir. Sünnet derisi alınması işlemi çok eski olan bir cerrahi işlemdir ve binlerce yıl öncesinden bu yana devam eder. Çocukların sünnet olmasının birçok sebebi olması ile beraber sünnet işlemi sırasında bazı problemler ortaya çıkabiliyor. Bu problemlerden en çok rastlananı ise sünnet yarasıdır.

Sünnet Yarası Neden Olur?

Sünnet yaraları, çocuklarda sünnet işleminin sonucunda meydana gelebilen en ciddi zorluklardan biridir. Son zamanlarda sünnet yaraları gittikçe azalsa dahi daha önceki yıllarda sünnet yöntemleri çok daha zorlu olduğundan dolayı sünnet yaraları sık sık görülüyordu. Günümüzde ise eskisine göre daha basit hale gelen sünnet yöntemleri sebebi ile sünnet yaraları da bir hayli azaldı.

Sünnet yarasının olma nedenleri çocuğun sünnet bölgesinin havasız kalması, bölgenin temiz bir şekilde korunmaması gibi faktörlerdir. Özellikle şişman çocuklarda pipi vücut içinde durduğu için bu bölgede pislikler toplanabilir. Bu da yara oluşumuna ve yaranın iyileşmemesine sebep olabilir. Bu yüzden sünnet sonrasında ailelerin ve sünnet olmuş olan çocukların bu konuda çok dikkatli olmaları ve bu bölgelerin temizliğine dikkat etmeleri gerekir. Böylece yara oluşumunu en aza indirebilirler.

Sünnet Yarası Nasıl Geçer?

 • Sünnet yarasının gereğinden çok oynatılmaması gerekir. Bir yere değmemesini sağlamak amacıyla özel olarak üretilen sünnet tasları da kullanılabilir.
 • Çocukların hareket halinde olmalarından dolayı sünnet yaraları, birkaç gün kadar riskli olur. Özellikle de ilk üç günde sünnet yaralarına su değmemesi gerekir. Bundan dolayı tam olarak doktorlardan bilgi almadan aileler çocuklarını banyo yaptırmamalıdır. Sünnet yaralarının sünnet tasları ile korunmaları durumunda çocuklar rahat bir biçimde hareket eder. Böylece de korkulacak herhangi bir durum da kalmaz.
 • Sünnet yaraları, belli bir süre sonrasında kendiliğinden iyileşip dökülür. Doktorların verdiği kremleri sık sık sünnet yarasının üstüne sürüp daha hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanabilir.
 • Ağrı olduğu durumlarda yaşlara uygun doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Böylece ciddi bir ağrı azalması görülür. Ağrı kesiciler olarak çocuklara iki yaşlarına kadar fitil verilirken, iki yaşından sonra şurup ve daha da ileri yaşlarda tablet ilaçlar verilir.
 • Çocuğun sünnet olduğu ilk gün aşırı hareketlerden kaçınması gerekir ve tuvalette kendini zorlamaması gerekir. Zorlama ya da aşırı ağlaması hafif olan kılcal damar kanamalarına da neden olabilir. Bu çok önemli bir şey değildir ve kendiliğinden geçer. Eğer kan durmuyor ise sünnet yapan kişiye haber vermek gerekir.
 • Sünnet yarasına dokunulmamalıdır. Pansuman el değmeden yapılmalı ve yaranın hava almasına dikkat edilmelidir.
 • Sünnet yapıldığı ilk günden itibaren çocuklar yaraları açık şekilde dolaşmamalı, eşofman gibi geniş bir kıyafet giymelidir. Yarası hava alacak şekilde örtülmelidir. Küçük olan bebeklerde bez bağlansa dahi sık sık yara bölgeleri açık bırakılıp havalandırılmalıdır. Bu yarayı havalandırma işlemi önemlidir. Aksi taktirde yara kuruyarak iyi olmaz.
 • Üç beş gün sünnet yarası dönemi olabilir. Bileziği andıran bir şişlik olabilir ve bitiği olan çocukların da kamış başları yara olabilir. Kamış başında oluşan bu yaralar kuruyarak kabuk bağlayıp banyo ile düşüp gider. Endişelenecek bir şey yoktur.
 • Kamışın bel kısmında şişme olmamalıdır. Böyle bir durumda ya da sünnet yarası üç beş günde geçtiği halde çocuk hâlâ iyi ve rahat değilse, ateş görülürse, çocuk derhal sünnetçiye götürülmelidir. Böyle olan çocuklara antibiyotik ilaçlar verilir ya da yeni pansuman yapılması önerilebilir.
 • Sünnet yarasında yaranın durumu ve iyileşme süreleri çocuktan çocuğa değişir. Ama genelde yaranın üç-beş gün içerisinde iyileşip kuruması gerekir.
 • İlk üç gün yani 72 saat sonrasında ise çocuğa ılık su ile on dakika kadar banyo yaptırılmalıdır. Bu yapılacak olan banyo çocuğun yarası için çok yararlı olduğu için kesinlikle ihmâl etmemek gerekir. Bundan sonrasında bir kapta sabunlu su yaparak bu su ile yara günde bir iki kez pansuman edilmedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.