Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sürekli Ateş ve Işığa Bakamama Durumu Neden Olur?

Sürekli ateş ve ışığa bakamama durumları psikolojik bir rahatsızlık olarak algılanabilir. Ancak çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilen sürekli ateş ve ışığa bakamama durumu yaşayan kimseler erken teşhis için genelde geç kalıyor. Anlık ya da dönemsel bir rahatsızlık gibi düşünülse de sürekli ateş olması ve ışığa bakamama durumları bir hastalık değil ciddi hastalıkların belirtisidir. Bu durumları umursamak gerekir. Yazımızın devamını okuyarak, sürekli ateş ve ışığa bakamama durumlarıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sürekli Ateş ve Işığa Bakamama Nedir?

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen sürekli ateş ve yanında ışığa bakamama durumunda, çocuğunuzun ateşlenme süreci bir haftaya kadar sürer. Bazen de zaman zaman düşerek sizleri yanlış yönlendirir. Ancak ateşin yanı sıra çocuk bireylerde ya da yetişkinlerde kusma mide bulantısı terleme titreme gibi belirtiler de görülür. Uyuduğunda bile etrafındaki ışığı algılayarak en ufak bir ışık sızıntısına bile tahammül edemez. Bunlar ciddi ve kronik hastalıkların belirtileridir. Ancak bu belirtiler teşhis edebilmek adına dikkatli bir şekilde gözlemlenmelidir. Özellikle küçük yaşta bu durumu yaşayan kişilerin ebeveynleri bu süreçte çocuğundaki tüm gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Sürekli Ateş ve Işığa Bakamamanın Nedenleri Nelerdir?

Sürekli ateş ve ışığa bakamama, belirtileri kişinin günlük hayattaki huzurunu deyim yerindeyse bırakmıyor diyebiliriz. Hızlı ve agresif ilerleyen hastalıkların belirtisi olan bu ikili oldukça tehlikelidir.  Birçok durumdan kaynaklanabilen sürekli ateş ve ışığa bakamama durumu genelde enfeksiyonlar nedeniyle oluşabiliyor. Sürekli ateş vücutta oluşan bir iltihabın belirtisinin sinyalini verir. Bu belirtiyle birlikte yapılan tetkikler beyinde bir enfeksiyondan bahsediyorsa ya da hayati bir organdan bahsediyorsa ışığa bakamama durumu normaldir. Işığa bakarken gelen zonklama hissi ve gözlerin seçememesi kişinin agresif tavırlar sergilemesine neden olabilir. Özellikle küçük yaşta havale geçirmiş olan çocuklarda bu durumlar kalıcı beyin hasarına neden olarak yaşamsal birçok fonksiyonundan alıkoyabilir.

Bir diğer durum ise halk arasında da iyi bilinen menenjit hastalığıdır. Beyin zarının iltihaplanmasıyla birlikte beyin sıvısı yoğunlaşarak artar ve iltihabın verdiği baskı beyinsel yapıları zorlar. Menenjit hastalığında da kişide sürekli olarak dinmeyen ve uzun süren ateşlenmeler oluşabilir. İlerleyen menenjit evrelerinde gelişen ışığa bakamama durumu hastalık hakkında uzman kişiye çok detay verir. Kişi bir süre sonra nesneleri algılamakta güçlük çekebilir. Bu beyin zarının hangi bölgesinde iltihaplanma olduğuyla ilgilidir. Hangi beyin fonksiyonuna baskı uygularsa o işlevi yerine getirmekte zorlanabiliriz. Menenjit kalıcı hasarlara neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Beyin hasarı bırakan bu hastalığın erken teşhisi hastanın sağlıklı yaşaması adına önemlidir.

Sürekli Ateş ve Işığa Bakamama Durumunun Tedavisi

Beyinde iltihap ya da vücudun herhangi bir yerinde iltihap kişinin sürekli olarak ateşlenmesine neden olur. Bu durum savunma mekanizmasının sağladığı bir belirtidir. Fakat bu pek de garip bir belirti değildir. Ancak ışığa bakama durumu pek sık karşılanmayan belirtilerden biridir. Bu da hastalığın teşhisinde uzmanlara yol gösterir. Diğer hastalıklarla pek fazla ortak belirti olmayan menenjitin erken teşhisi için bu ve diğer belirtiler hastalığın hangi evresinde olduğuna dair fikir verir. Eğer ışığa bakama durumu varsa kişinin hastalık derecesi ilerlemiş demektir. Beyinde çoktan hasar olmuş olabilir. Sürekli olarak bir ateşlenme söz konusuysa en yakın zaman bir dahiliye uzmanına gitmeniz gerekir. Yapılan tetkikler sonucunda iltihaplanmalar kanla beraber ortaya çıkar.

Hastane ortamında tedavi sürecine alınırsınız ve sürekli olarak antibiyotik verilir. Bu da beyinde oluşan ya da beyne yakın diğer alanlarda oluşan iltihaplanmaların kurumasına  yöneliktir. Genelde başarılı sonuçlar verir. Ateşli hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilen menenjitin bir diğer sebebi ise bakterilerdir. Bakterilerin oluşturduğu menenjit rahatsızlığının tedavisi yine hastane ortamında ancak yaklaşık bir yıla kadar sürebilir. Sürekli ateş ve ışığa bakamam durumlarının yanı sıra nezle belirtileri taşıyan bir menenjit türü olan kişilerde iyileşme şansı daha yüksektir. Uygulanan penisilin tedavisi sayesinde kişi sağlığına kavuşabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.