Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sürekli Geğirme Durumu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Geğirmek gayet doğal bir durumdur ve her insan hayatında bunu yaşayabilir. Lakin sürekli geğirmek normal bir durum değildir. Geğirmek, sindirim sistemi problemlerine işaret edebilir. Basit olan ev tedavileri, geğirme durumunun getirdiği hastalıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Yine de bu durumun kaynağı olan sindirim sorununu tespit edip uygun tedavi başlatılmalıdır.

Sürekli Geğirme Durumunun Nedenleri Nelerdir?

Sürekli geğirmek; mide kanseri hastalığı gibi çok ciddi sebeplerden kaynaklanırken havanın yutulması gibi basit bir durum da geğirmeye sebep olabilir. Sürekli geğirme durumunun bazı muhtemel nedenleri aşağıdadır.

1. Kötü Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme alışkanlığındaki bozukluklar, yalnızca sürekli geğirme durumuna değil çoğu başka rahatsızlığa da sebep olur. Aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalar sindirim sisteminde fazla gaz üretilmesine yol açabilir. Fazla çikolata veya asitli yiyeceklerin tüketilmesi de aynı sonucu verebilir. Fasulye, lahana ve soğan gibi aşırı gaz yapabilen çoğu sebze de geğirme yapabilir. Mide çıkışı veya bağırsakta tıkanıklık ya da saç gibi sindirilmesi güç olan nesnelerin yanlışlık ile yutulması, aşırı gaz oluşmasına sebep olabilir.

2. Hava Yutma

Tıbbi ismi ‘aerofaji’ olan havanın yutulması sürekli geğirme sorununun en yaygın sebeplerindendir. Gazlı içecek içildiğinde ve çok hızlı yemek yendiğinde hava yutabilirsiniz. Aynı zamanda içeceklerin pipet ile içilmesi de hava yutulmasına sebep olur.

3. Hamilelik

Aşırı geğirme sorunu, hamilelik süresince gayet doğal bir durumdur. Hamilelik süresince; progesteron hormonunda aşırı salgılamadan dolayı sindirim sisteminde varolan kaslar rahatlayıp sindirim yavaşlayabilir. Bu durum sürekli gaz çıkarmaya, şişkinlik oluşmasına ve geğirmeye yol açar. Gebelik sırasında hareketsiz kalınması da durumun ağırlaşmasına neden olabilir.

4. Sindirim Bozuklukları

Aşırı gaz oluşmasına neden olan birçok sindirim bozukluğu mevcuttur. Bu yaygın olan sindirim bozuklukları; gastrit, reflü, mide fıtığı, hassas bağırsak sendromu ve mide ülseri gibi hastalıklardır. Yağlı besin tüketilmesi de aşırı gaz üretilmesine neden olur.

 • Mide Boşalma Güçlüğü: Mide kasları zayıfladığı zaman, besinlerin sindirim amacıyla ince bağırsağa itilememesi başladığında oluşan kısmi paralize durumuna denir. Bu durum da besinin midede normale göre daha uzun süre kalmasına yol açabilir. Sonuç olarak aşırı gaz üretilmesi, geğirme sorunu, mide bulanması ve kusma oluşur.
 • Hassas Bağırsak Sendromu: Şişkinlik, ishal, kabızlık, aşırı gaz oluşması, sürekli geğirme sorunu ve ağrı görülmesi bu hastalığın belirtilerindendir. Rahatsızlığın tedavisi yoktur lakin belirtiler besin düzeninde belirli yiyeceklerin çıkarılması ve stresten uzak durulmasıyla azaltabilir.
 • Mide Kanseri: Sürekli geğirme sorunun sebeplerinden birisi de mide kanseridir. Mide kanserinde diğer belirtiler: kusma, mide bulantısı, karın bölgesindeki ağrılar ve kanamalardır. Mide kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına engel olunarak tedavi edilmesi gerekir.

Sürekli Geğirme Durumu Nasıl Geçer?

Günlük yaşam alışkanlıkları değiştirilmeli: Yemekler ve içecekler, yavaşça yenilmeli ve içilmelidir. Hızlı yemek yenmesi ve içilmesi havanın yutulmasına yol açacağı için besinlerin yavaş tüketilmesi ekstra hava yutulmasının önüne geçebilir. Stresli olunca çok hızlı ve aşırı derecede yemek yenmemeli, onun yerine yatıştırıcı ve sakin ortamlarda yavaşça yemek yemeye özen gösterilmelidir. Bel bölgesi sıkı olmayan salaş kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Sıkı kıyafetler karın bölgesinde oluşan rahatsızlıkların ve şişmelerin sebebi olabilir.

Egzersiz yapılmalı: Hamilelik süresince geğirme durumu normal bir durumdur. Dolayısıyla bunu durdurmak amacıyla yapabilecek çok bir şey bulunmaz. Fakat bu durum çeşitli faaliyetler yaparak ve yürüyüş gibi basit egzersizler ile hafifletilebilir. Düzenli yapılan egzersizler, hamile olmayan kişilerde de sürekli geğirme sorununu azaltabilir. Egzersiz yapmak; besinlerin sindiriminin hızlandırılması ve şişkinliğin önlemesi için yararlıdır.

Bitkisel ilaçlar ve doğal besinler tüketilmeli:

 • Reflü için reçetesiz satılan anti-asidik ilaçlar da sürekli geğirme ile mücadelede faydalı olabilir.
 • Nane, rezene, papatya, dulavrat otu ve zencefil gibi bazı bitkiler gaz söktürücü özelliktedir. Bunları kullanmak sürekli geğirme sorununu hafifletebilir.
 • Yoğurt kabızlığı engeller, sindirim sistemini düzene sokmakta yardımcıdır.

Yapılmaması gerekenler:

 • Ağız kapatılmadan yemek yenmemelidir.
 • Ağızdan hava yutacak şekilde nefes almaktan kaçınılmalıdır. Mümkün oldukça burundan nefes alınmalıdır.
 • Sinir, gerginlik ve endişeli durumlar ekstra havanın yutulmasına yol açabilir. Bu ruh hallerinden uzak durulmalıdır.
 • Sigara içilmemeli ve sakız çiğnememeli.
 • Gazlı içecek tüketimi azaltılmalıdır.
 • Kahve ve alkol kullanımı azaltılmalı.
 • Mercimek, fasulye, karnabahar, brokoli, çikolata, elma, soğan, şeftali ve şeker gibi aşırı şişkinlik yapan gıdalar sınırlı tüketilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.