Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sürekli Halsiz Hissetmenin 10 Nedeni!

Zaman zaman bile olsa insanların birçoğu gece yeterince dinlemedikleri için sabah enerjileri düşük, yorgun ve halsiz şekilde uyandıklarından şikayet ederler. Zaten düşük enerji ile uyanılan günün devamı da bu şekilde geçer ve kişi, ne özel hayatında ne de iş hayatında yeterli odaklanmayı gösteremez. Bu durumunun çok sayıda sebebi olabilir. Biz de bu yazımızda sizler için sürekli halsiz hissetmenin farklı nedenlerini listeledik. Gelin yorgun uyanmanın ardındaki sebepleri beraber inceleyelim.

1. Stresli Olmak

İş hayatı ya da özel hayat nedeniyle kimi zaman stresli zamanlar geçirebiliriz. Bu durum kolaylıkla uyku düzeninizi etkileyebilir. Rahat bir uyku çekebilmek için öncelikle kendinize dinlenmek için, kafanızı boşaltmak ve rahatlamak için yeterli vakti ayırdığınızdan emin olmalısınız. Özellikle işten geldikten sonra rahatlamak için kendinize ayıracağınız yarım saat, gece rahat uyumanızı sağlayabilir. Televizyon seyretmek yerine kendinizi mutlu edecek başka bir aktiviteye vakit ayırmayı deneyebilirsiniz. Bulmaca çözmek, oyun oynamak, resim yapmak ya da farklı hobilere bir şans vermek sizi rahatlatabilir. Bu rahatlamanın ardından iyi bir uyku çekmek halsizliğiniz geçmesini sağlayabilir.

2. Horlama

İnsanın kendini halsiz ve yorgun hissetmesinin en temel nedenlerinden biri yeterince uyuyamamaktır. Gece rahat bir uyku çekememenizin nedeni sağlık sorunları olabilir. Rahat uyuduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda bile horlama gibi sorunlar yaşıyorsanız derin uykuya geçmeniz zorlaşabilir. Derin uykuya geçemeyen vücut asla tam anlamıyla dinlenemez ve doğal olarak sabahları yorgun bir şekilde uyanırsınız. Horlama ya da uyku apsesi gibi problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız bir hekime görünmeniz sağlığınız ve uyku düzeniniz açısından faydalı olacaktır.

3. Kalitesiz Uyku

Dürüstçe konuşmak gerekirse yeterli uykuyu aldığınızı ve kaliteli bir uyku çektiğinizi düşünüyor musunuz? Yetişkinlerde günde en az 8 saat uyku büyük önem arz eder. Günlük yaşamınızı baştan aşağı değiştirebilecek uyku düzeni, kilo problemlerinden akıl sağlığına kadar bir çok rahatsızlığın temelinde yatan sebep olabilir. Ağır bir işte çalışıyor ya da gün içerisinde çok fazla yorulduğunuzu düşünüyorsanız uyku saatlerinizi arttırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kaliteli bir uyku çekmek de dinlenmek açısından önemlidir. Yatağınızın vücudunuzu iyi bir şekilde desteklememesinden ortamdaki ışığa kadar çok sayıda farklı etken uyku kalitenizi düşürebilir. Yatak odasında televizyon seyretmek ve televizyon karşısında uyumak da uyku kalitenizin düşmesine neden olabilir. Sabahları yorgun uyanmanızın ve gün içerisinde enerjinizin düşmesinin sebebi de kaliteli bir uyku çekememenizden kaynaklanabilir.

4. Fazla Kafein Tüketmek

Gün içerisinde çok fazla çay veya kahve tüketiyorsanız halsizliğinizin sebebi bu olabilir. Çünkü ani şekilde sizi ayıltıp enerji veriyor olsa da kafein içerikli bu içecekler gece uyumanızı zorlaştırabilir. Az uykuyla ertesi gün tekrar tekrar çay ve kahveye ihtiyaç duyduğunuz bir kısır döngünün içerisine girebilirsiniz.

5. Şekere Dikkat

Gün içerisinde ani açlık hisleri ve bir anda halsizleşme gibi belirtiler gösteriyorsanız en kısa sürede bir hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu belirtiler şeker hastalığının en çok görülen belirtileridir. Kan tahlili yaptırıp şekerinizi ölçtürün ve herhangi bir problem olup olmadığını doktorunuza sorun.

6. İnsomnia

Uyuyamama hastalığı olarak da geçen Insomnia, sık uykuya dalıp uyanmayı da kapsar. Öncelikle bunun bir hastalık olduğunu kabul edip bir hekime başvurmanız gerektiğini hatırlatırız. Size uygun bir tedavi ile uyuyamama hastalığından kurtulabilir ve dinlenmiş, enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz.

7. Demir Eksikliği

Demir eksikliği ya da kansızlık gibi bir rahatsızlığınız varsa bu durumda kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Gün içerisinde başınız dönüyorsa, egzersiz yaparken nefes nefese kalıyorsanız, sağlıksız ve yetersiz besleniyorsanız demir eksikliğiniz olması muhtemeldir. Bununla beraber C,D, B12 vitaminleri, demir, magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde de halsizlik görülebilmekte.

8. Düzensiz Beslenme

Eğer günlük enerji ihtiyacınızdan daha az besin değerine sahip yiyecekler tüketiyorsanız, fazla enerji harcayacak işlerde çalışıyor ya da çok fazla egzersiz yapıyorsanız kendinizi halsiz hissetmeniz son derece normaldir. Günlük harcadığınız ve aldığınız kalori miktarlarının birbirlerini dengelemesine ve besin değeri açısından zengin yiyeceklere tüketmeye dikkat ederseniz halsizlik probleminizi kısa sürede çözebilirsiniz.

9. Vücuttaki Enfeksiyon

Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde enfeksiyon varsa bu durum da halsizlik yapabilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu ya da solunum yolu enfeksiyonu gibi bir hastalığınız varsa tedavi edilmediği sürece kendinizi halsiz hissetmeniz normaldir. Böyle bir şüpheniz varsa bir hekime danışın vücudunuzda enfeksiyon olup olmadığına dair test yaptırın. Uygun tedavi sonucunda halsizliğinizin yok olduğunu fark edeceksiniz.

10. Antidepresan ve Alkol Kullanımı

Antidepresan ilaçların büyük bir çoğunluğu kişide halsizliğe neden olabiliyor. Bu nedenle eğer antidepresan kullanıyorsanız ve sizi çok halsiz hissettiriyorsa doktorunuza başvurabilir ve doz ayarlaması ya da ilaç değişimi yaptırabilirsiniz. Ayrıca çok fazla alkol tüketmek de uykuya dalmanızın zorlaşmasına ve kalitesiz bir uyku çekmenize sebebiyet verebilir. Bu nedenle alkol kullanımını kısıtlamayı deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.