Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sürekli Hapşırma Durumu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hapşırma, ani bir şekilde istem dışı olarak ağız ve burun yoluyla nefes verme işlemine verilen isimdir. Burunda yer alan sinirlerin uyarılması durumunda, hapşırma gerçekleşir. İnsan vücudunun en önemli duyu organlarından biri burundur. Burun içerisindeki kıllar havada bulunan zararlı maddeleri filtreleyebilir. Havanın ısınını da vücuda henüz girmeden belirli bir oranda ayarlar. Fakat burun sinirlerinin harekete geçmesine neden olan sadece hava olmayabilir. Aynı zamanda parfüm, hava ya da güneşe bakmak da burun sinirlerini harekete geçirir. Bir süreden sonra sürekli hapşırma durumu meydana gelir. Sinirler birtakım sebeplerle uyarıldığı zaman beyin bu uyarıları algılar ve burunda sıvımsı bir salgı ortaya çıkabilir.

Sürekli Hapşırma Durumunun Nedeni Nedir?

sürekli hapşırma durumu

Hapşırma, insan vücudunda yer alan tahriş edici özelliği olan bazı maddelerin boğaz ve burun yoluyla dışarı atılması yöntemidir. Bu sayede alerjen etkisi olan yabancı maddeler vücuttan hızlı bir şekilde atılır. Ancak sürekli hapşırma durumu birçok insanı rahatsız eden bir durumdur. Hapşırmanın oluşmasına yol açan birtakım sebepler bulunabilir. Bunların başında ilk sırada insan vücudunun bazı nesne ya da besinlere karşı olağan duyarlılığı gelir. Sürekli hapşırmanın altında yatan sebep aslında bir tüy ya da besin alerjisi olabilir. Özellikle alerjik rinit hastalığına sahip olan insanlarda sürekli hapşırma durumu ortaya çıkabilir. Bu hastalığın diğer belirtileri ise, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve gözde meydana gelen kaşıntıdır.

Hapşırmanın ortaya çıkmasında üst solunum yolu enfeksiyonun etkisi olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri arasında hapşırma yer alır. Bu hastalık daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkileyebilir. Aynı zamanda bakteriyel ya da viral enfeksiyon da neden olabilir. Bazı insanların burun yapısı çok hassas olur. Toz, parfüm, oda spreyi, sigara, kirli hava ya da kuru havaya karşı duyarlılığı daha fazla olur ve çoğu insanın sürekli hapşırmasına yol açar. Stres ve insan vücudunda meydana gelen hormonal değişimler tetikleyici bir unsur olabilir.

Bazı insanların düzenli olarak ilaç kullanması gerekir. Özellikle steroid olmayan, yani iltihap giderici ilaçlardan olan nazal dekonjestanlar, beta-lokerlar, antidepresanlar ve yatıştırıcılar hapşırmaya yol açan sebepler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda nazal polip, nörolojik bazı hastalıklar, klorlanmış suya uzun süre maruz kalmak ve buruna kaçan yabancı maddeler de hapşırmayı tetikleyen durumlar arasında yer alır.

Sürekli Hapşırma Durumu Nasıl Geçer?

sürekli hapşırma durumu

Sürekli hapşırma aslında bir kere olduğu zaman normal olduğu düşünülür ancak sürekli olduğu zaman rahatsız edici bir hale gelir. Bu sorun tek bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bunun yanı sıra aynı zamanda burun akıntısı, göz kanaması, bitkinlik ve odaklanma sorunu gibi şikayetler de görülebilir. Sürekli hapşırmayı iyileştirmek için bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Özellikle bu sorunun temel sebebi, alerji ve enfeksiyon ise birtakım ilaçlarla iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Antihistamin türü ilaçları kullandığınız zaman hapşırma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan diğer belirtilerin de azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca antibiyotik ve antiviral ilaçlar hapşırma durumunda etkili rol oynayabilir. Uygun tedaviye başlanması için, öncelikle temel sebebin belirlenmesi gerekir.

Hapşırık sorununu gidermek için evde bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Örneğin; rezene çayı bu sorun için ideal bir bitki olabilir. Rezenenin antiviral ve antibakteriyel özelliği ile üst solunum yolu enfeksiyonlarında meydana gelen şikayetleri hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda sürekli hapşırık için de kullanabilirsiniz. Rezene çayının hapşırmada gösterdiği etkiyi, papatya da gösterebilir. Alerji önleyici özelliği sayesinde bu sorunu kısa bir süre içerisinde çözebilir.

Sürekli hapşırma gibi bir problemde, sarımsak da kullanabilirsiniz. Antiviral ve antibakteriyel özelliğinin bir arada bulunması sayesinde hapşırmayı yok edebilir. Sarımsağı direkt olarak yiyebilir ya da ezerek tüketebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan C vitamini aynı zamanda histamin üretiminin azalmasına yardımcı olarak, enfeksiyonlarla büyük ölçüde savaşır. İltihap önleyici bir yapısı oluğu için iltihap, mantar, enfeksiyon ve parazitleri yok eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.