Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sürekli İdrarım Geliyor Neden Olur, Ne Yapmalıyım?

İdrar sindirim reaksiyonların sonucunda açığa çıkan zararlı maddelerle bir miktar fazla sıvının dışarı atılmasıyla birlikte ortaya çıkar. İdrar miktarı rengi ve sürekliliği kişinin sindirim sistemine dair pek çok hastalık hakkında uzmanlara bilgi verir. Sürekli gelen idrar kişinin bir rahatsızlığı olduğu anlamına gelir çünkü sürekli idrar gelme durumu bir hastalık değil bir hastalık belirtisidir.

Sürekli İdrarın Gelmesi Neden Olur?

Sürekli idrara çıkmak durumu diğer insanlara kıyasla daha fazla tuvalet ihtiyacının hissedilmesiyle birlikte ortaya çıkar. Farklı sebepleri olan bu durum genelde sindirim kaynaklı bir hastalık olduğunun göstergesi olabilir. Sürekli idrara çıkmanın altında yatan en yaygın neden idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir şekilde oluşan bu durumda kişi sürekli idrara çıkar ancak yeterli miktarda tuvaletini yapamaz. Bununla beraber idrarını yaparken yanma hissi de hissedebilir.

Mesane taşları da sürekli idrar varmış gibi hissetmenin diğer bir nedenidir. Bu taşlar mesaneye baskı uygular uygulanan bu baskıda idrar yoluyla sinir sisteminin arasında bir bağ oluşturarak kişi sürekli olarak idrar yapmaya çıkar. Bu durum önlem alınmazsa kişinin sindirim sistemi giderek bozulur.

Kişi kimi zaman günlük hayatta sürekli olarak tükettiği gıdaların yan etkisini bilmiyor olabilir. Sürekli olarak idrar söktürücü yan etkisi bulunan bir gıdayı tüketmek kişinin gün içinde diğer kişilere oranla daha sık idrara çıkmasına neden olur.

Şeker hastalığına yakalanan kişilerde gece sık sık idrara çıkma durumları görülebilir. Vücutta şekerin dengelenmemesiyle bu durum sıkça yaşanır. İdrara şekerin geçmesi istenmeyen bir durumdur ancak şeker hastalığındaki hissedilen eksik şeker oranı bundan kaynaklanır.

Erkeklerde sık idrara çıkma sorunları daha spesifik olabilir. Prostat kanseri ya da burada bulunan taşlar kişinin sürekli olarak tuvaletinin varmış gibi hissetmesine neden olur. Prostatın içerisindeki baskı mesane kaslarına yansır ve bu da tuvalet hissinin oluşmasına neden olarak beyne sinyal gitmesini sağlar.

Sürekli İdrar Gelmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbreklere yerleşen virüsler emilim işleminin yanlış yapılmasına neden olur ve daha kişinin sindirim işlemi ve emilim işlemi bitmeden mesanesinin dolmasını sağlar. Bu da kişinin mesane hücrelerinin üzerindeki sinirlere baskı uygulayarak beyne sinyal gitmesine neden olur.

Eğer tuvaletiniz sürekli olarak geliyor ve bu duruma engel olamıyorsanız öncelikle mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekir. Bu durum karşısında birkaç tetkik yapılır ve ardından doktorunuz sizlerin teşhisine göre en uygun tedavi seçeneğini sunar. Bunlardan biri de antibiyotikli ilaç tedavisidir. Bu ilaç tedavisi genelde iltihaplanmalar yüzünden oluşan sık idrara çıkma durumuna karşı alınan bir yöntemdir. Bu durumla beraber kişinin iltihaplanmaları kurur ve sürekli olarak idrar yapma isteği de kendiliğinden geçer.

Eğer taşlardan dolayı bu durum yaşanıyorsa kişiye genelde taş kırma işlemleri uygulanabilir Bu işlemler önceden ağrılı olsa da şimdi teknolojinin gelişmesiyle birkaç saat içinde bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer kişi sürekli olarak aynı gıdaları tükettikten sonra bu durumu yaşıyorsa bu kişide idrar söktürücü bir etki bırakıyor demektir. Buna karşı alınacak en iyi önlem o gıdaya alternatif gıdaları tüketmek ve o gıdanın tüketimini kesmek olur. Şeker hastalığında yaşanan idrara çıkma isteğinin yanı sıra halsizliği de olur. Bu durum karşısında bir şeker testiyle birlikte kişiye teşhis koyulmalı ve şeker ilaçlarıyla birlikte bu durumu dengelemelidir. Aksi takdirde bu hastalık ilerleyebilir ve kişinin önemli uzuvlarında yaralara, kimi zaman da kesilmelere sebep olabilir.

Sık idrara çıkma sürecinde kişi olabildiğince sıvı tüketimini azaltmalıdır. Kullandığınız ilaçların yan etkilerinde de bu problem yaşanabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız bu durumu en kısa zamanda doktorunuza iletmelisiniz. Doktorunuz ya kullandığınız ilaçların dozunu azaltır ya da devamlı olarak kullandığınız ilaca muadil başka bir ilaç verir. Sık idrara çıkma durumunda kişi iyileşinceye dek tuvalete çıkmalıdır. Aksi takdirde idrarı tutmak mesane sinirlerini yıpratarak kalıcı hasarların oluşmasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.