Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sürekli Sağ Boşluğum Ağrıyor Neden?

İnsan vücudunun sağ tarafında önemli organ ve dokular yer alır. Pankreas, sağ böbrek, apandisit, sağ adrenalin bezi, sağ kalın bağırsak, safra kesesi ve karaciğer gibi organlar vücudun sağ tarafını oluşturur. Bazı zamanlarda, bu bölgede şiddetli ağrı ortaya çıkabilir. Ağrının kaynağı genel olarak organ ya da dokularda meydana gelen herhangi bir hasar olarak bilinir. Ağrının sebebine göre, geçici bir süre devam eder. Bazı durumlarda ise hastalık geçinceye kadar, ağrıda tam olarak geçmeyebilir. Bu sebeple sağ boşlukta sürekli olarak bir ağrı meydana geliyorsa bu durumun nedenlerinin araştırılması, bu nedenlere göre de tedavi yöntemi seçilmesi gerekir.

Sağ Boşluğun Sürekli Ağrımasının Nedenleri Nelerdir?

sürekli sağ boşluğun ağrıması

Vücudun sağ boşluğunun sürekli olarak ağrıması yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Daha çok apandisit, böbrek taşı ya da yumurtalıktan kaynağına bağlı olarak meydana gelir. Ağrı nedeninin neyden kaynaklandığını tespit edebilmek için, aynı zamanda belirtilerine de dikkat etmek gerekir. Örneğin, ağrıya ek olarak kusma, mide bulantısı, kabızlık, ateş, gaz, ishal ve iştah kaybı da görülebilir.

  • Apandisit vücudun sağ yanında yer alan organlardan biridir. Apandisitte bazı sebeplere bağlı olarak iltihaplanma oluşabilir. Bu hastalık kendini karnın sağ kısmında ya da göbek deliği çevresinde şiddetli ağrı şeklinde gösterir. Birçok insanda ortaya çıkan apandisit iltihaplanması, önemli bir sağlık sorunudur. İlk aşamada ağrı göbek deliği çevresinde yoğunlaşır, daha sonra ağrı sağ alt karın bölgesine doğru yayılabilir. Ağrı ilerleyen zamanlarda daha şiddetli bir hale gelir ve bastırınca acımaya başlar. Aynı zamanda ağrıya, yüksek ateş ve iştah kaybı da eşlik edebilir.
  • Böbrek içinde bazı durumlarda taş meydana gelebilir. Çoğu insanda idrar yapıldığı zaman vücuttan atılır. Böbreklerde ortaya çıkan taş, idrar kesesine doğru ilerlerken şiddetli ağrıya neden olur. Kalıcı bir hasara sebebiyet vermez. Şiddetli ağrı, sağ kaburganın altı kısmında ortaya çıkabilir. İlerleyen zamanlarda ise yan sırt ve kasık gölgesine doğru yayılma gösterir. Ağrı dalgalar halinde farklı şiddette de oluşabilir. Tuvalete çıkarken kırmızımsı, pembemsi ya da kahverengi bir renge dönüşür. Aynı zamanda idrarın bulanık olması, kötü kokması, kusma, titreme ya da çok sık tuvalete çıkma gibi belirtiler de eklenebilir.
  • Vücudun sağ tarafında meydana gelen ağrının bir diğer sebebi idrar yolu rahatsızlıkları olabilir. Ağrı tam konum olarak sağ böbrek kısmında hissedilir. Sancı şeklinde ağrı ortaya çıkar ve idrar yaparken yanma ya da acı hissi oluşabilir.
  • Kadınlarda en çok görülen sağlık sorunları arasında yumurtalık rahatsızlıkları yer alır. Düzenli olarak her ay ortaya çıkan adet döneminde, yumurta oluşumu sağ kısımda şiddetli ağrının oluşumuna neden olabilir. Adet döneminde meydana gelen şiddetli ağrı, aynı zamanda apandisitte ortaya çıkan ağrı ile sık sık karıştırılır. Yumurtalama ağrısı, adet günün gelmeden yaklaşık olarak 2 hafta önce kendini gösterir. Vajinal lekelenmeye ya da adet kanaması sebeplerine bağlı olarak ağrının şiddeti artabilir. Ağrıya ek olarak vücutta ateş ve bulantı da varsa, apandisit iltihaplanmasından şüphe edilmesi gerekir.
  • Lif oranı yüksek olan besinlerin az tüketilmesi ya da gün içerisinde gerekli miktarda sıvı alımının yapılmaması sonucunda kabızlık ortaya çıkabilir. Aynı zamanda stres, endişe ya da aşırı heyecan gibi duyguların yaşanmasında da kabızlık oluşumu görülebilir. Bu durumda vücudun sağ tarafında şiddetli bir ağrı meydana gelir. Tuvalete çıktıktan sonra ağrı da ortadan kalkar.
  • Çoğu kadında görülebilen bir sorun olan dış gebelik, aynı zamanda vücudun sağ boşluğunu da etkisi altına alır. Döllenmiş yumurta  yumurta kanalına, sağ yumurtalık ya da karnın sağ boşluğuna tutunabilir. Dış gebelik faktörüne bağlı olarak sağ karın boşluğunda şiddetli ağrı ortaya çıkar.

Sürekli Sağ Boşluğun Ağrısı Nasıl Geçer?

sürekli sağ boşluğun ağrısı

Vücudun sağ boşluğunun ağrıması birtakım sebeplerin gerçekleşmesi durumunda meydana gelir. Bu nedenle hangi tedavi yönteminin belirleneceğine, altında yatan sebep karar verebilir. Önemli bir hastalığın belirtisi ya da basit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Sağ boşlukta ağrı belirti olarak görülen hastalıklarda ilaç tedavisi uygulanır. Belirli bir süre ilaç tedavisi uygulandıktan sonra, herhangi bir iyileşmenin görünmemesi durumunda cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Vücudun sağ boşluğunun sürekli ağrıması kabızlık sorunundan kaynaklanıyorsa, lifli besinler tüketebilir. Gerek duyulduğu takdirde ilaç kullanabilirsiniz. Adet döneminde ortaya çıkan ağrıyı sıcak içecek tüketerek ve ayaklarınızı sıcak tutarak önleyebilirsiniz. Kısacası sağ boşlukta ağrıya neden olan rahatsızlığa göre tedavi yöntemi seçilir. Bu rahatsızlıklar tedavi edildikten sonra sağ boşluk ağrısı da geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.