Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Süt Artırmak İçin İlaç Kullanmak Doğru Mudur?

Anne sütü çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak bazı sebeplerden dolayı anne sütü yeterli gelmeyebilir. Anne sütünün bağışıklık sisteminde yeri çok büyük olduğu için her anne anne sütünü çocuğa vermek ister. Bu yüzden de farklı yöntemlere başvurabilir. Ancak doğrusunu öğrenmek ve araştırmak gerekebilir. Yazımızın devamından anne sütün yetersiz kaldığı durumlarda ilaç kullanımının doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Anne Sütü Neden Azalır?

  • Emzirme süreci çocuğun gelecek hayatı için sağlığında çok büyük rol oynar. İlk altı hafta anne sütünün zorunlu olduğunu söyleyen uzmanlar nedeniyle anneler artık daha çok telaşa giriyor. Sütünün yetersiz olacağını düşünüp strese giren kişilerde genelde süt yetersizliği görülür. Bunun haricinde üzüntü ya da kötü lohusa dönemi annenin psikolojisini bozar ve hormonlar üzerinde etkin rol oynar. Bu durumun üstesinden gelebilmek için kendini zorladığı takdirde stresi giderek artar ve diğer hormonların değişikliğinin mağduriyetini de yaşayabilir.
  • Anne sütünün yetersiz olmasının nedenlerinden biri de annenin dinlememiş olması ve gün içinde çok yorulmasıdır. Vücudun dinlenmemesi hormonların dengesizliğine neden olur ve salgı hormonlarının azalmasıyla beraber anne sütü azalır.
  • Annenin yatış pozisyonu da bu süreçte oldukça önemlidir. Eğer anne yatarken yüz üstü memelerini sıkıştırarak yatıyorsa bu durum hormonların akışına engel olarak sütün azalmasını sağlar.
  • Anne ile çocuk arasındaki bağın olmaması da anne sütünün gelmemesine neden olur. Bebeğin annesinin kokusunu atanıyor olması da oldukça önemlidir. Eğer anne de bebeğini emzirmek niyetinde değil de hazır mama taraftarı ise isteksizlik yetersiz süte neden olabilir.
  • Annenin beslenmesi de bu süreçte önemlidir. Yeterli beslenmeli ve gün içinde en az iki litreden fazla su içmelidirler. Aksi takdirde salgıları azalabilir.
  • Annenin sütünün uzun süre beklemesi ve zamanında boşaltılmaması da süt üretiminin azalmasına neden olur. Süt kesesinin sinir uçları ve beyne giden iletimi bu şekilde zedelenir.
  • Annenin yediği yiyecekler bir süre sonra sütün tadını değiştirebilir. Bu da bebeğin hoşuna gitmez ve sütü yeterince emmez. Bu süreçte de annenin sütü azalabilir. Emzirme aralıkları olabildiğince sık olması gerekir.
  • Bebeğin eğer biberon ve emzik gibi alışkanlıkları varsa bu bebeğin emzirme alışkanlığının sadece göğüs için olmadığını empoze ederek sütü reddetmeye başlar.

Sütü arttıran pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki ise annenin sütü verirken doğru pozisyonda durmasıdır. Bu şekilde dolaşım daha hızlı olur. Aynı zamanda anne gün içinde kısa aralıklarla azar azar dinlenmesi gerekir. Bu annenin hormonlarının yeterliliği için gereklidir. Aynı zamanda anne beslenmesine dikkat etmelidir. Aksi halde yediklerinin yetersiz olması anne sütünün içeriğini ve zamanla da miktarının azalmasına neden olur. Olabildiğince kişi stresten üzüntüden heyecandan uzak durmalıdır. Özellikle çocuğa vereceği sütün yeterliliğini sürekli düşünüp üzülmesi annenin psikolojisini bozabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız bu hem size hem de bebeğe zarar vereceği için mutlaka uzman bir destek almalısınız.

Aynı zamanda sütün artmasına yardımcı olan bitkisel doğal yöntemlerde deneyebilirsiniz. Özellikle meyveler salgıların artmasına yardımcı olur. Eğer anne herhangi bir süt sağma aracıyla sütünü sağarsa bu sütün yetersiz geleceği ihtimalini düşürür.

Süt Artırmak İçin İlaç Kullanılır Mı?

Sütün yetersiz gelmesi durumunda kişi yanlış girişimlerde bulunmamalıdır. Özellikle halk arasında bazı ilaçların yan etkisinin sütü arttırdığı önünde bilgiler dolaşır. Fakat masum olarak bilinen bu ilaçlar annenin ve dolayısıyla da bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Doktora danışılmadan kimyasal bir ilaç kullanmak ya da herhangi bir krem kullanarak annenin sağlığını bozacağı gibi bebeğin de zehirlenmesine yol açabilir.

Bilimsel netliği olmayan bir ilacın yararlılığı için sağlığınızı riske atmayın. Bunun yerine bitkisel süt arttırıcı doğal çaylardan faydalanabilirsiniz. Sütünüzün yetersiz gelmesiyle beraber oldukça vitaminli olan mamalara da başvurabilirsiniz. Bu durum çocuğunuzu tehlikeye atacağınız her durumdan daha sağlıklı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.