Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Süt Dişi Apse Yaparsa Ne Yapılması Gerekir?

Çocuklar artık anne sütünü bırakıp ek gıdaya geçtikleri vakitten itibaren dişleri çıkmaya başlar. Yediklerini sindirebilmesi için çocuklar buna ihtiyaç duyar. Yetişkinlere göre daha hafif besinleri çiğnemesine yardımcı olan bu dişlere süt dişleri denir. Genelde yedi yaşından sonra bu süt dişler dökülür. Ancak öncesinde yaşanan herhangi bir problem süt dişleri döküldüğünde de devam edebilir. Anne ve babaların süt dişlerine oldukça önem vermesi olası bir apse karşısında ne yapılması gerektiğini bilmesi gerekir. Yazımızın devamında yer alan başlıklar ile süt dişi apsesi konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Süt Dişi Apsesi Neden Olur?

Çocuklarda diş apsesi üzerinde durulması gereken hassas bir konudur. Aksi halde köklere zarar veren apseye neden olan bakteriler bir sonraki kalıcı olan dişlerin de sağlığını bozabilir. Apse oluşumunu tetikleyen pek çok sebep vardır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için öncelikle nedenleri iyi tespit etmek gerekir.

 • Süt dişlere yeterince bakım gösterilmemesi dişlerde apseyi tetikleyebilir. Çocuğun bu konuda yeterince eğitim almaması bu durumu ortaya çıkarır. Günde en az iki kez fırçalanmayan dişlerde besin artıklarından kalan bakteriler yerleşir ve dişte önce apseye sonrasında da çürümeye neden olur.
 • Küçük çocukların hepsi neredeyse şekere bayılır. Bu yüzden yetişkinlerden daha fazla şekerli gıdalar tükettikleri için dişlerinde apse oluşumu daha hızlı bir şekilde gelişir. Şekerli gıdaların içerisindeki maddeler bakterilerin yerleşmesi için ideal bir ortam oluşturur.
 • Çürük dişler bir süre sonra çocuğunuzun diğer süt dişlerini de tehdit eder. Bakteriler hızlı bir şekilde yayılarak çürük dişin etrafında bulunan dişlere de zarar vererek çürümeye ve sonrasında da apseye neden olur. Özellikle dişlerde bulunan çatlaklara yerleşen bakterileri temizlemek zor olacağı için çürük dişlere karşı mutlaka önlem alınmalıdır.
 • Bazı çocuklarda strese bağlı olarak diş rahatsızlıkları görülebilir. Eğer çocuğunuz gece uyurken dişlerini sık sık sıkıyor ve gıcırdatıyorsa bu diş minesine zarar vererek apse oluşumunu tetikleyebilir.
 • Yetişkin kişilerde olduğu gibi çocukların dişlerinde de asitli içecekler diş minesine ciddi şekilde zarar veriyor. Bu durum karşısında dişler zayıflıyor ve olası bir bakteri karşısında dirençli duramayarak diş apsesi oluşumuna neden oluyor.
 • Çocukların süt dişlerinde görülen apseler kimi zaman da bağışıklık sisteminden dolayı ortaya çıkar. Özellikle iştahsızlık yaşayan çocuklarda bu durum daha sık rastlanır. Kalsiyum gibi dişin yapısına katılan maddelerin eksikliğinde diş minesi incelir ve apse oluşumu ortaya çıkar.

Süt Dişi Apsesi Nasıl Geçer?

Çocuklarda oluşan süt dişi apsesi çocuğunuzun sürekli olarak huysuz iştahsız olmasına neden olur. Aynı zamanda bunun yanı sıra bir de çocukta ağızda kötü koku ve şişmeler oluşur. Eğer çocuğunuzda buna benzer problemler varsa mutlaka önce uzman bir doktora götürmelisiniz. Doktorunuz sizlere en uygun tedavi seçeneğini sunar.

 • Çocuklarda süt dişinde bulunan apseler için genelde doktorlar ilaç tedavisini önerir. Apseler ağrı yaptığı için antibiyotiklerin yanı sır ağrı kesiciler de bu dönemde çocuğunuzun belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Basit süt dişi apselerinde en doğru tedavi seçeneği budur.
 • Ancak ilaçlarla bir türlü geçmek bilmeyen apseler de farklı yöntemler incelenebilir. Eğer çocuğunuzun henüz dişinin dökülmesine zaman varsa doktorlar öncelikle dişi iyileştirmeye bakar. Diş apsesinin olduğu yeri tespit edilip, apsenin içerisindeki iltihabı uygun bir şekilde akıtılır ve dezenfekte edilir. Bu durum biraz ağrılı ancak kesin bir çözümdür.
 • Bunun haricinde küçük yaşlarda çocuğunuza ağız sağlığı ehemmiyetini öğretmeniz ve diş fırçalama eğitimini vermeniz gerekir. Günde en az iki kez dişlerini fırçalayıp fırçalamadığını kontrol edin.
 • Şekerli gıdaları fazla tüketmesine izin vermeyin. Ancak bunun neden böyle olması gerektiğini de nazik bir dille anlatın. Bu yaşta anlayarak öğreneceği her alışkanlık daha kalıcı olur.
 • Vitamin eksikliğinden kaynaklanan tek sorun apse değildir. Bu ve buna benzer sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına da çocuğunuzun vitamin testlerini belli aralıklarla yaptırmayı ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.