Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Süt Dişi Çürükleri

Süt Dişi Nedir?

Bebeğin doğumundan sonra 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan dişler, süt dişleri olarak adlandırılır. 6. Ayda alt çenede iki ön dişin çıkması ile başlayan diş çıkarma süreci, 30-36. aylar arasında tamamlanır. Süt dişlerinin çıkması tamamlandığında alt çenede 10 tane, üst çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 adet süt dişi çıkması beklenmektedir.

Süt dişleri 7 yaşındaki çocuklarda alt çenedeki ön dişlerden başlar ve 8. yaşın sonuna kadar yerlerini daimi dişlere bırakır. 9 yaşından itibaren çocuklardaki üst çene dişleri ön dişlerden başlayarak 12 yaşın sonuna kadar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaktadır.

Süt dişlerinin çıkma zamanı ve kalıcı dişlere dönüşme zamanı, kişilerin genetik yapıları ve de beslenme kaliteleri ile de ilgili olarak değişkenlik göstermektedir.

Diş Çürüğü Nedir?disyapisi

Dişler üç tabakadan oluşmaktadır. Dışta bizim gördüğümüz beyaz kısmı oluşturan diş minesi, diş minesinin altında dentin tabakası ve de en içte dişin kalbi olarak adlandırabileceğimiz pulpa (diş özü) tabakası.

Diş minesi dişin en sert kısmı olup, yediğimiz ya da içtiğimiz besinlerin ısısından dişlerimin etkilenmesini engellemektedir. Eğer yiyeceklerin ısısından rahatsız olmaya başladıysak, diş minesinde bir çatlak veya incelme söz konusu demektir.

Yediğimiz yiyeceklerin veya içeceklerin bir kısmı mideye gönderilemeyip ağızımızda, dişlerimizin arasında kalır. Bu kalıntılar ağız içi ortamı kendisine yaşam alanı edinen mikroorganizmalar için besin kaynağıdır. Mikroorganizmalar bu kalıntılarla beslendiklerinde, ortama asit bırakırlar. Bir süre sonra asite dayanamayan mine tabakası incelir, üzerinde çatlaklar oluşur ve sonunda erir. Bu erime sonucunda diş çürük olarak nitelendirilir.

Dişin mine tabakası eridiğinde, mikroorganizmalar dişin dentin tabakasına girer. Bu tabaka, bakterilerin üremesi için çok daha verimli bir ortamdır. Dentin tabakasına ilerleyen bakteriler, hızlı bir şekilde üremeye devam ederek, dişin pulpa bölgesine ulaşırlar. Dişin pulpa bölgesine ulaşan bakteriler, dişte apse ve dayanılmaz ağrılar oluştururlar. Dişin apse yapmasına rağmen doktora başvurulmadığında, diş ölecek ve ağrı kesilecektir. Ancak dişteki iltihap diğer dişleri ve de diğer dokuları tehdit etmeye devam edecektir.

Süt Dişi Çürükleri Neden Olur?biberon-curugu

Süt dişlerinin içeriğinde, kalıcı dişlere oranla daha fazla organik madde bulunmaktadır. Organik madde miktarının fazla olması ve kalsiyum oranının azlığı, süt dişlerinin yerleşik dişlere oranla daha kolay ve daha hızlı çürümelerine sebep olmaktadır.

Bebeklerin emziklerine reçel, bal gibi şekerli gıdaların sürülerek henüz dişleri tam olgunlaşmamışken onları bu tarz şekerli gıdalara alıştırmak en büyük hatalardan biri olmaktadır. Ayrıca 2 yaşından sonra emzik kullanımına devam etmek ve de parmak emme gibi alışkanlıklar, süt dişlerinin çürümelerini kolaylaştırmaktadır.

Çocuklara uyku arasında süt, meyve suyu gibi gıdaların verilmesi bir beslenme düzensizliği oluşturmasının yanı sıra, süt dişlerinde çürükler oluşmasını da kolaylaştıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bebeğin biberonla uyumasına izin verecekseniz, diğer besinlerle değil de su dolu bir biberon olması çürük riskini azaltacaktır.

Çocuklara mümkün olduğunca erken yaşta diş fırçalamanın öğretilmesi ve de alışkanlık haline getirmesinin sağlanması, çürüklerin önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Çocuklara sürekli şekerli gıdalar vermek ya da ilkokul dönemine gelen çocukların kantinden şekerli gıdalar temin ederek devamlı olarak bu tür besinleri tüketmesi dişlerin çürümesindeki en büyük etkenlerden biridir. Çocuğun tüketiminin kısıtlanması mümkün olmasa bile, bu tarz besinlerle beslendikten sonra dişlerini fırçalamasının sağlanması ya da ağızının çalkalanmasının gerekliliğinin öğretilmesi, onu da yapmıyorsa su içmesinin faydalı olacağının öğretilmesi süt dişlerinin sağlığı açısından önemlidir.

Her türlü önlem alınmasına rağmen, genetik faktörlerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Çocuğun tükürük yapısının veya dişlerin çürüğe meyilli bir yapıda olması gibi faktörler daha farklı önlemlerin alınmasını da gerektirebilmektedir.

Süt Dişi Çürüklerinin ÖnemiDiş Macunu

Süt dişlerinin geçici bir dönem için ağızda bulunuyor olması, birçok anne babanın bu dişlerin sağlığını önemsememesine sebep olmaktadır. Oysaki kalıcı dişlerin tohumlarına (germlerine) da zarar veren çürük süt dişleri, tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Çocuğun sadece ağrıya maruz kalmasından ziyade, ağız kokusu, çiğnemede zorluklar, beslenme bozuklukları, estetik olmayan ve de arkadaşlarının dalga geçmesine sebep olan görüntüye sahip olmasına neden olur. Tedavi edilmeyen çürük dişler ilerleyen dönemlerde çekilmek zorunda kalır ve de çekilen diş ileride diş çarpıklığına ve çene gelişiminde bozukluklara sebep olur.

Çocuğun çürüyen dişinde ağrı oluşacağından, çocukta yemek yeme konusunda isteksizlik görülecektir. Bunun sonucunda da iyi beslenemeyen çocuk gelişim geriliği gösterecektir. Çocuğun tedavi edilmeyen çürüğü iltihaplandığında ise, dinmek bilmeyen sızıları sonucunda uyku bozuklukları yaşamasına ve de gün içerisinde de sürekli huzursuz, huysuz bir tavır sergilemesine sebep olacaktır. Komşu dişlere bulaşan iltihap ilerleyen dönemlerde dişin destek dokularında kayıplara ve de çenede kemik kaybına sebep olabilmektedir. Ön dişlerde oluşan ve de ilerleyen çürükler tüm bu etkilerin yanı sıra konuşma bozukluklarına da sebep olmaktadır.

Süt dişlerinin hepsi bir anda dökülüp yerine kalıcı dişler gelmemektedir. Bu sebeple yeni çıkan ve henüz tam olarak sert mine tabakasını oluşturmamış olan kalıcı dişler, etraflarındaki çürük dişlerden sıçrayan bir çürük veya iltihap sonucunda daha olgunlaşmadan çürüyebilmekte veya enfekte olabilmektedir. Henüz 7-8 yaşına gelmiş bir çocuk, süt dişlerinden sıçrayan çürük sebebiyle kalıcı dişini kaybedebilmekte ve de kanal tedavisi olmak zorunda kalabilmektedir.

Süt dişlerin hemen altında yer alan kalıcı diş tomurcukları, süt dişinde ilerleyen bir çürüğün iltihaba dönüşmesi durumunda zarar görebilmektedir. Kalıcı diş tomurcuğunun yapısında ve renginde kalıcı bozukluklar meydana gelebileceği gibi, iltihabın diğer süt dişlerine sıçraması ya da kemik erimesi durumunda gömülü kalabilmektedir.

Çürükteki ağrı sonucunda çocukta tek taraflı çiğneme alışkanlıkları gelişebilmektedir. Bu alışkanlık kalıcı dişler çıktıktan sonra da devam ederek ilerleyen dönemde diş taşı oluşumuna ve çene ekleminin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Süt Dişi Çürükleri Tedavisicocuk_dis_sagligi_2_buyuk

Süt dişi çürüklerinde mutlaka diş hekimine başvurulmalı ve de çürük ilerlemeden tedavisi sağlanmalıdır. Çürük tedavisi, çürük oluşan dişin içerisinin mikroorganizmalardan ve de besin kalıntılarından temizlenerek dolgu yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Ancak çürük ilerlemişse kanal tedavisi ve hatta dişin çekimi bile gerekebilmektedir. Genellikle çocuklar bu ağrılı tedavilere uyum gösteremediğinden, tedavi genel anestezi altında yapılmak zorunda kalınır.

Süt Dişi Çürükleri Nasıl Önlenebilir?

Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha hassas bir yapıdadır ve de çürümeleri daha kolaydır. Bu sebeple ağız hijyenine nasıl dikkat edeceği çocuğa mümkün olan en erken yaşta öğretilmelidir. Çocukların büyüklere oranla daha kolay alışkanlık edindiği de göz önünde bulundurularak, çocuk dişlerini düzgün fırçalayamasa bile önce onun fırçalamasına izin verilmeli ve akabinde bir yetişkin tarafından dişleri fırçalanmalıdır. Dişleri yeni çıkmaya başlayan küçük bebeklerde ise, diş ıslak bir gazlı bez ile temizlenmeli ve uyumadan önce bebeğe su içirilmelidir.

Çocuğunuzun parmak emme ve emzik alışkanlıklarını en geç 3 yaşında bırakması için gerekirse bir psikologdan yardım alın.

Bebeğinize uyurken sadece su verin. Kesinlikle süt veya başka bir besin maddesi ile dolu bir biberonla uyutmayın.

Emziği veya biberonu şekerli gıdalara bandırarak bebeğinizi şekere alıştırmayın.

Çocukların çok fazla şekerli gıdalar tükettikleri bilinmektedir. Şekerli gıdalar tükettikten sonra dişlerini fırçalamaları gerektiğini ya da ağızlarını çalkalamaları gerektiğini çocuklara öğrettiğinizde, çürükleri biraz daha uzak tutabilirsiniz.

İlk kalıcı dişler çıkmaya başladığında, çocuğunuzun dişlerinin çürümeye olan yatkınlığını diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Eğer çürümeye yatkın bir diş tipine sahipse, fissür örtücü ile çocuğunuzun kalıcı dişlerini koruma altına alabilirsiniz.

Çekilmek zorunda kalınan bir süt dişi olduğunda, komşu dişler bu alana kayarak alttan gelen dişin çıkışını engelleyebilirler. Bu sebeple diş hekiminizden yer tutucu uygulanmasını isteyin.

Çocuğunuzun dişlerine yüzeysel florid uygulanması ile direnç kazandırılabilir.

Ve tabi ki çocuğunuzla birlikte düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.