Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Süt Dişi Neden Erken Düşer?

Bebekliğin 8. ayında çıkmaya başlayan süt dişleri, 30. aya kadar çıkmaya devam eder. İlk olarak 6 ve 10. ayların arasında alt çenenin ön bölgesinde yer alan kesici süt dişleri sürmeye başlanırken devamında üst çenenin ön bölgesinde yer alan süt dişler de sürülür. Diş sürmesinin gecikmesi genetik ya da beslenme kaynaklı olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde sürme bozukluğu az görülür. Anne sütü emerken ağızda meydana gelen negatif hava basıncı, başta çene değişimini ve hemen ardından da dişlerin sürmesini olumlu bir şekilde etkileyerek bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Süt dişleri, sürme sırasında bebeğe yanma ya da kaşınma gibi ufak rahatsızlıklar verebilir. Bu dönem içinde bebeğin ağzına oyuncak sokmaması, elini ağzına götürmemesi ve yabancı maddeleri ısırmaması önem taşıyor.

Süt Dişinin Erken Düşme Sebepleri

Süt dişleri genellikle ergenlik dönemine girilmeden önce düşer ve yerini asıl dişlere bırakır. Süt dişlerinin kökleri oldukça zayıf olduğu için vakti gelince oldukça düşük bir basınç ile çekilebilir. Bu zayıflık süt dişinin vaktinden önce düşmesine de sebep olabilir. Süt dişinin erken düşmesi durumunda ise çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Erken düşen süt dişinin sebebi çürükler olabilir. Bu nedenle de ebeveynlerin dikkatini hat safhaya çıkarması gerekir. Diş çürümesinin en büyük sebebi ise flor eksikliği olur. Çocukların aşırı şekerli yiyecekler tüketmesi, sağlıksız bir şekilde beslenmesi, mineral ve vitamin yönünden eksik kalması gibi durumlar süt dişlerinin erken düşmesine yol açar. Bu durumun bir başka sebebi ise diş etlerinin darbelere açık hale gelmesidir. Diş eti hastalıkları ve kanamaları da bu sebepler arasında yer alır. Süt dişlerinin vaktinden önce düşmesi durumunda kalıcı dişlerin yeri kayabilir. Böylelikle de yanlış ve çarpık dişler çıkar.

Süt Dişlerinin Sürme ve Dökülme Zamanları

Üst Dişler

 • 1. keser dişler: 8 ve 12 aylık dönem arasında çıkar ve 6 ile 7 yaşları arasında düşer.
 • 2. yan keser dişler: 9 ve 13 aylık dönem arasında çıkar ve 7 ile 8 yaşları arasında düşer.
 • Köpek dişleri: 16 ve 22 aylık dönem arasında çıkar ve 10 ile 12 yaşları arasında düşer.
 • 1. azı dişler: 13 ve 19 aylık dönem arasında çıkar ve 9 ile 11 yaşları arasında düşer.
 • 2. azı dişler: 25 ve 33 aylık dönem arasında çıkar ve 10 ile 12 yaşları arasında düşer.

Alt Dişler

 • 1. keser dişler: 6 ve 10 aylık dönem arasında çıkar ve 6 ile 7 yaşları arasında düşer.
 • 2. yan keser dişler: 10 ve 16 aylık dönem arasında çıkar ve 7 ile 8 yaşları arasında düşer.
 • Köpek dişleri: 17 ve 23 aylık dönem arasında çıkar ve 9 ile 12 yaşları arasında düşer.
 • 1. azı dişler: 14 ve 18 aylık dönem arasında çıkar ve 9 ile 11 yaşları arasında düşer.
 • 2. azı dişler: 23 ve 31 aylık dönem arasında çıkar ve 10 ile 12 yaşları arasında düşer.

Süt dişlerinin düşmeye başlayıp ağza asıl dişlerin yerleşmesi karışık dişleme dönemine denk gelir. Bu dönemlerde diş hekimine gidilmesi gerekir. Bu nedenle de 6 yaşından itibaren düzenli bir şekilde diş hekimine gidilerek çocuklar bu duruma alıştırılmalıdır.

Süt Dişlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Çürümeye meyilli olan derin fissürlere sahip dişlerin fissür örtücü ile desteklenmesi gerekir.
 • Çürüme başlangıcının görülmesi halinde dolgu yapılmalıdır. Fakat süt dişlerinin düşmesine bir yıldan az bir süre kaldıysa bu durum tavsiye edilmez.
 • Süt dişlerin yerine gelecek olan asıl dişlerden önce çekilmesi gerekirse ve henüz sürekli dişlere bir yıl ya da daha fazla süre varsa çekilecek olan dişin yerine yer tutucu konulmalıdır.
 • Süt dişlerinin düşmesi oldukça önemli bir olay olarak karşımıza çıkar. İlk düşen süt dişi birinci büyük azı dişi olur. Bu diş süt dişlerinin en arka bölümünde altıncı dişe denk gelir. Süt dişlerindeki çürükler genellikle önemsenmez fakat bu diş çiğnemeyi sağlayan en önemli dişlerden biridir.
 • Karışık dişlenme döneminden itibaren her altı ayda bir dişçiye gidilmesi gerekir. Hem çürükler hem de erken ortodontik tedavinin önemi sebebiyle ağız ve diş sağlığı konusunda çocuğun da bilgilendirilmesi ve onun bu duruma alıştırılması önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.