Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Sütü çoğu insan ve özellikle çocuklar çok sever. Çocukların gelişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi için sütü düzenli olarak her gün içmesi gerekir. Sütü bardakla içmeye başlayan çocuklar genelde kendi üzerine ya da farklı yüzeylere süt döker. Siz fark etmediğiniz zaman leke kurumaya başlar ve çıkarması daha zor olur. Her lekede olduğu gibi süt lekesine de anında müdahale ettiğiniz zaman çıkacaktır. Süt lekesini çıkarırken de hangi yüzeyde, hangi malzemeyi kullanacağınız çok önemli.

Halıdan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Şekerli, kakaolu ve meyveli birçok süt çeşidi var. Süt lekesini halıdan çıkarmak için hemen müdahale edin. Eğer halıya çok fazla süt döküldüyse, ilk olarak fazla sütü halıdan alın. Bunun için havluyu süt lekesinin üzerine koyun ve bastırın. Fazla sütü halında aldıktan sonra eğer halınız beyaz renkliyse renk ve dokusuna zarar vermeyecek bir malzeme kullanın. Küçük bir kovanın içerisine bir miktar su koyun ve biraz sıvı sabun ilave edin.

Biraz köpürttükten sonra halınızı bir bezle silebilirsiniz. Eğer halınız renkliyse, aynı işlemi yapabilirsiniz. Sıvı sabun halınızın rengine ve dokusuna zarar vermez. Süt lekesi tamamen çıkıncaya kadar silmeye devam edin. Kısa bir süre içerisinde süt lekesi yok olur. Daha sonra halınızı suyla durulayın ve kuruması için bir süre bekletin.

Koltuktan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Koltuğa kaza ya da dikkatsiz sonucunda süt dökülebilir. Süt döküldüğü ve özellikle leke kuruduğu zaman belirgin bir hale gelir. Koltukta meydana gelen süt lekesi, dökülen sütün miktarına, sıcak, soğuk ya da şekerli olup, olmamasına göre değişiklik gösterir. Süt lekesinin kalıcı olmasını engellemek ve lekenin yüzeyde daha fazla yayılmasını önlemek için hemen müdahale edin.

Eğer koltuğa çok fazla süt döküldüyse, üzerini bir havluyla bastırın. Geriye kalan süt lekesini çıkarmak için ise, bir kovanın içerisine bir miktar su ve deterjan koyun. Temiz bir bezle koltuk yüzeyini silin. Sütün yağlı bir yapısı olduğu için lekeyi çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Süt lekesi tamamen çıktıktan sonra suyla koltuğu durulayın.

Kumaştan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?Süt herhangi bir şekilde bir kumaşa dökülebilir. Kumaşa dökülen süt lekesini çıkarmak için bir miktar karbonatı lekenin üzerine dökün. Fazla karbonatı alın ve bir süre bu şekilde lekenin üzerinde bekletin. Sütün yağlı yapısından ve lekeden kısa sürede kurtulmanızı sağlar. Leke tamamen çıktıktan sonra suyla tekrar silin ve kuruması için biraz bekletin.

Kıyafetten Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Süt lekesini yok etmek için lekenin üzerine biraz karbonat dökün ve bir süre bekleyin. Karbonat sayesinde sütün yağ lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz. Kıyafetinizdeki süt lekesi tamamen geçince kıyafetinizin leke olan kısmını suyla yıkayın ve kuruması için bekletin. Eğer kıyafetinizi yıkama gibi bir şansınız yoksa, bir bezin içerisine biraz benzin dökün ve süt lekesini silin. Benzinin kıyafetinizden uçması için hafif bir şekilde kıyafetinize vurun. Daha sonra ılık su kullanarak kıyafetinizi durulayın.

Kurumuş Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Süt lekesi yağlı bir yapıya sahip olmasından dolayı biraz zorlu bir leke. Ancak lekeye hemen müdahale edildiği zaman, hiçbir zorluğu olmaz. Lekenin döküldüğü yüzey çok önemli, eğer fayans ya da parke gibi yüzeylere dökülürse, bir bezi ıslatıp, sildiğinizde leke anında çıkar. Ancak kurumuş süt lekesi kumaş yüzeylere dökülürse çıkarmak zor olabilir.

Süt lekesini kumaş yüzeylerden çıkarmak için ilk olarak lekenin kurumuş kısmını bir kaşıkla kazıyın. Geriye kalan yağlı ve belirgin olan lekeyi çıkarmak için küçük bir kovanın içerisine su ve karbonat koyarak, karıştırın. Daha sonra temiz bir bezle lekenin üzerini silin. Leke yüzeyden tamamen çıktıktan sonra suyla tekrar lekenin üzerinden geçin ve kurumaya bırakın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.