Süt, dişi memelilerin ürettiği besin değeri yüksek olan beyaz bir sıvıdır. Süt, besin ögelerinden; protein, karbonhidrat, yağ grubu, minerallerden; kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, vitamin olarak A, B, D, E ve K vitaminini içerisinde bulunduran en zengin besinlerin başında gelmektedir. Dünyadaki süt üretimini ve tüketiminin % 91’i ineklerden sağlanmaktadır. Süt üretiminde son yıllarda büyük bir artış görülmüştür. En önemli süt üreticisi ülkeler Hollanda, Almanya, Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya, Polonya ve Türkiye’dir.

Süt inek, koyun, keçi gibi hayvanın birçok farklı türlerden elde edilmektedir. Soya sütü, badem sütü, hindistan cevizi sütü, kenevir süt ve daha fazlası gibi çeşitli süt alternatifleri vardır. Hatta inek sütü çilek ya da çikolata, laktoz içermeyen sütler, katma omega 3, hormon veya ücretsiz organik sütler ve yağı azaltılmış süt ile aromalı süt çeşitleri dahil olmak üzere birçok çeşitli hal almaktadır.

İnsanlar için süt tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle çocukların büyüme dönemlerinde hem kemik gelişimi hem de uyku düzenlemeleri için oldukça faydalıdır. Sütü genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde tüketiriz, yaşlandıkça maalesef süt alımı azalmaktadır. Sütün yağının özellikle diyet yapanlar için fazla yağlı olduğu söylenerek tüketiminde azalma olmuştur. Ancak sütün içerisinde bulunan vitaminler ve minerallere her yaşta insan vücudu ihtiyaç duymaktadır ve bunların ciddi birçok yararı vardır. Bu nedenle süt tüketimi ihmal edilmemelidir, her yaşta muhakkak tüketilmelidir.

Yapılan çeşitli çalışmalar sütün sağlık üzerinde güçlü ve yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Süt kemikleri güçlendirir, vücudu zinde tutar, bağırsaklar için faydalıdır ve diş sağlığı gibi çeşitli faydası bulunmaktadır. Sütün sağlık ve insan vücudu açısından faydaları 9 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde açıklanarak düzenlenmiştir.

Sütün Faydaları Nelerdir ?

Genel olarak bakıldığında sütün insan sağlığına birçok faydası vardır. Özellikle büyüme döneminde olan çocukların kemik sağlığı açısından etkisi çok büyüktür, yetişkinler içinse birçok faydası bulunmaktadır. Sütün içerinde bulunan besinlerin kemiklere faydalı olduğu için yaşlılık kaynaklı kemik hastalıklarına yakalanma risklerini azaltmaktadır. Ayrıca bu kişilerde oluşan cilt hastalıklarına da yararı vardır.

1.Kemik Sağlığı

kemik-sut-kalsiyum

Süt ve süt ürünlerinin tamamı kemiklerin sağlıklı büyümesi ve gelişim için gerekli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein sağlayıcılarıdır. Süt doğal bir protein kaynağının yanı sıra kemikler için gerekli kalsiyumu içinde fazlasıyla bulunduran bir kaynaktır.

Süt sadece kemikleri gelişen çocuklar için değil yetişkinlerin kemikleri içinde gereklidir. Osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önlemektedir. Özellikle kadınlar için kemik yapılarını güçlendirmede bir numaralı besin kaynağıdır.

Genellikle düşük yağlı sütler kemikleri güçlendirmektedir. Ortalama bir bardak düşük yağlı süt çok güçlü kemik yapısı için vücudun gerek duyduğu kalsiyumun % 30’unu karşılamaktadır.

2.Diş

estetik-dis-hekimligi1

Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor miktarı sağlıklı dişler ve bakımı için yeterlidir. Süt güçlü dişler için harika bir besindir ve diş çürümesi veya oluşmuş olan çürükleri önlemeye yardımcı olmaktadır

Süt içinde en bol bulunan protein ve kazein, dişler asitlere maruz kaldıkları zaman dişlerin üzerine ince bir emaye film yüzeyi çekerek kalsiyum ve fosfatın kaybını önlemektedir.

Yapılmış olan bilimsel çalışmalarla sütün dişler üzerinde karyojenik gıdaların etkilerini azalttığını ileri sürmüşlerdir.

3.Kan Basıncı

healthy-heart

Potasyum alımı vazodilatasyon iyileştirilmesi ve kan basıncını düşürmede büyük bir rol oynamaktadır ve potasyum sütte fazla miktarda bulunmaktadır. Böylelikle kan basıncını sağlıklı bir şekilde dengede tutmak mümkündür. Kan basıncının azalmasını nedeni ile insanların felç geçirme riski de azalmaktadır. Kalp sağlığı açısından günlük süt tüketimi oldukça önemlidir, süt kan basıncını dengede tuttuğu için yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da koruma özelliği vardır.

4.Obezite

turkiyede_obezite_giderek_artiyor_h9830

Süt dünyanın birçok yerinde sağlık sorunu haline gelen obezite sorununa da etki etmektedir. Sanılanın aksine hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite sorunu için düşük yağlı sütler inanılmaz bir kurtarıcıdır, bu sorunu ortadan kaldırabilir. Yapılan araştırmalar, süt ve süt ürünleri tüketen insanların süt tüketmeyen insanlara oranla daha ince olmasının muhtemel olduğunu göstermiştir. Çalışmalar ayrıca, özellikle karın bölgesinin formu ve artan kilo kaybı ile ilişkili kalori kontrollü diyetin bir parçası olarak süt ve süt ürünleri tüketimini göstermiştir.

Vücudun gövde bölgesinin çevresinde aşırı yağ sağlık açısından büyük riskler taşımaktadır, ancak metabolizmayı güçlendiren süt sayesinde doğal yollarla yağ yakımı gerçekleşmektedir.

5.Diyabet

Diabetes-1

Çalışmalar düşük yağlı süt ürünlerinin düzenli tüketiminin yetişkinlerde uzun süredir devam eden bir sorun olmuş olan ve çocuk ve ergenlerde giderek yaygınlaşmakta olan diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yapılmış olan yeni bir çalışma ile 37.000’den fazla orta yaşlı kadınlarda süt tüketimi ile diyabet riskinin azalmış olduğu bulundu. Benzer şekilde, 2005 yılında erkekler üzerinde yapılmış olan çalışmada da düşük yağlı süt tüketiminin artması ile diyabet riski azaldığı görülmüştür.

Bu etkinin sütte bulunan kalsiyum ve magnezyum, kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan bir düşük glisemik indeksi ve birçok yararlı besin kombine etkileri nedeniyle olabileceği düşünülmektedir.

6.Kanser

kanser

Kolorektal kanserden ölme riskinin güneş ışığının en az miktarda olduğu coğrafi bölgelerde en yüksek orandadır. Bazı araştırmalar D vitamininin hücre büyümesini yönetmek ve kanser korumasında rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Süt alımı ile hem kolorektal ve hem de meme kanseri riski üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu gösteren önemli çalışmalar vardır.

Yapılmış olan yeni bir çalışmada 45.000 İsveçli erkekler,in, günde 1.5 bardak süt içten erkeklerin haftada 2 bardak süt alımını yapan erkeklerden kansere yakalanma riskinin % 35 daha düşük olduğunu bildirmiştir.

Ayrıca 40.000 Norveçli kadın üzerinde yapılan çalışmada çocukluklarından başlayarak ve yetişkin olarak da süt içmeye devam edenlerde, meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu bulmuşlardır.

Kalsiyum sütte doğal olarak meydana gelen yağda bulunmaktadır ve bu kolon kanserinin koruyucu bileşeni olarak önerilmiştir.

7.Bağırsak

Kiwifruit-derived-supplements-may-boost-bowel-health-for-healthy-people-RCT-data

Sütün insan vücudundaki yararlarından birisi de bağırsakların çalışmasına yardımcı olmasıdır. Düşük yağlı sütler bağırsak sağlığı için oldukça önem taşımaktadır ve az çalışan bağırsakları aktif hale getirmektedir. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak kaynaklı şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

8.Cilt

Beauty-Tips-For-Acne-Free-Skin-585x368

Sütte cildin en iyi görünmesine yardımcı birçok besin bulunmaktadır. Pürüzsüz bir cilde sahip olamak için yardımcı, enzimler gibi hareket edebilen laktik asit vardır. Aynı zamanda cildi nemli tutmaya yardımcı amino asitlerde vardır. Süt bir antioksidan olduğundan, cildin çevresel toksinlerden zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

9.Kas

Süt, kasların temel yardımcısı olan yüksek kaliteli proteini içermektedir. Bu nedenle egzersiz sonrası bir bardak süt içmek kas sağlığını korumak için önemlidir. Böylelikle antrenman sırasında kaybedilen enerjinizin yeniden geri gelmesine yardımcı olacaktır.

Sütün Fazla Tüketiminin Bir Zararı Var Mıdır ?

Sütün sağlık açısından inanılmaz faydalarının olduğunu yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık. Ancak sütün sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanı sıra sütün birçok çeşidinin olması nedeniyle ne tür zararları olduğunu söylemek çok zordur. Genel olarak bakıldığında sütün çok fazla zararı yoktur, ancak fazla tüketildiğinde birkaç duruma yol açabilir.

Sütünün aşırı tüketimi gaza neden olabilir ve bu yüzden karın kramplarına da neden olmaktadır. Aynı şekilde aşırı tüketimi nedeniyle kusmaya veya mide bulantısına nadiren de olsa neden olduğu söylenmektedir. Genelde sindirim sistemlerine şişme ve şişkinlik rahatsızlıkları verir. Bunların dışında sütün herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Sütün yararı kadar fazla sayıda zararı olmasa da içeriğinde bulunan yaralı besinlerden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüketim miktarına oldukça önem verilmelidir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde sütün besleyici özellikleri, faydaları, zararları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile sütün besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Sütün Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 g  süt baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Yağ: %1
 • Kalori (kcal): 42
 • Toplam yağ: 1 g
 • Kolesterol: 5 mg
 • Sodyum: 44 mg
 • Potasyum: 150 mg
 • Karbonhidrat: 5 g
 • Diyet lifi: 0 g
 • Şeker: 5 g
 • Protein: 3,4 g
 • A vitamini: 47 IU
 • C vitamini: 0 mg
 • Kalsiyum: 125 mg
 • Demir: 0 mg
 • D vitamini: 1 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini 0,5 µg
 • Magnezyum: 11 mg