Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sütün Zararları Nelerdir?

Süt sadece bir içecekten fazlasıdır. Sütün kültürel fenomeni binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Günümüzde de süt efsanesi güçlü ve net bir şekilde yankılanmaktadır. Her yaştan insan, sütün sağladığı faydalardan yararlanabilmek için süt tüketmektedir. Özellikle küçük çocukların gelişimleri açısından, mutlaka günlük olarak süt tüketmeleri önerilmektedir. Sütün günümüzde hala bu kadar popüler olmasının sebebi, kalsiyum ve protein deposu olduğuna dair kusurlu inanışa dayanmaktadır. Kalsiyum ve protein, her yaşta insan için özellikle iskelet sistemi sağlığı açısından olmak üzere vücuda sağladığı faydalardan dolayı, sütün tamamen faydalı bir içecek olduğu algısı oluşturmuştur. Fakat bu inanış son bilimsel araştırmalarla sarsılmaya başlamıştır.

İsveç’te, topluluklar üzerinde yapılan kapsamlı bir araştırmanın sonuçları, günde üç bardaktan fazla süt içen kadınların, günlük bir bardaktan az süt içen kadınlara göre, daha az yaşam süreleri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, yine aynı araştırmaya göre, çok fazla süt tüketen insanlarda kemik sağlığı sanıldığı üzere gelişmemiş, aksine bu kişilerde özellikle kalça kemiklerinde olmak üzere daha fazla kemik kırıklıkları yaşanmıştır.

Fakat, ilginç bir şekilde, araştırmaya göre, yoğurt ve peynir gibi mayalanmış sütten üretilen ürünler, araştırmaya konu olan kişiler üzerinde, kemik hasarlarını ve ölüm oranlarını ciddi bir şekilde azaltma gibi bir etki göstermişlerdir. Araştırmacılar, sütün negatif etkilerini ve zararlarını D – Galaktoz isminde, sütün içerisinde bulunan maddeyle ilişkisi olabileceğini söylemekteler. Sütün içerisinde, yoğurt ve peynir gibi sütten üretilen ürünlere nazaran daha fazla D – Galaktoz bulunmakta olduğu öğrenilmiştir.

Süt endüstrisi tarafından yayılan, sütün en iyi kalsiyum kaynağı olduğuna dair inanış, insanları süte yöneltmiştir. Fakat görünen o ki, süt insan sağlığına zararlı etkilerde de bulunabiliyor. Bunun nedenlerinden biri, hayvanlardan elde edilen sütte bulunan kalsiyumun, bitki bazlı kalsiyum kaynaklarından elde edilene göre, vücutta o kadar da iyi emilmediği ortaya çıkmıştır. Hatta hayvanlardan elde edilen süt, birtakım tehlikeli sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Sütün Zararları Nelerdir?

Hazırladığımız yazımızda, sütün sağlığımızı hangi yönlerden tehlikeye sokabileceğini 8 madde ile inceleyelim.

1.Kırık Kemikler

Bahsettiğimiz İsveç kaynaklı araştırmaya göre, günlük çok fazla miktarda süt tüketen kişilerde, günlük bir bardaktan az süt tüketenlere göre çok daha fazla kemik kırılmalarına rastlanmaktadır. Aslında sütün en başında kullanım sebebi, kemik erimesi ve hasarları gibi rahatsızlıkları engellemesi yönünde olan algıdır. Başka araştırmalarda, sütün kemikleri güçlendirmede ve korumada başarısız olduğu sonucuna ulaşmıştır. Hatta genç yaşlarda tüketilen süt, gelecekte yaşanabilecek kemik hasarlarını bırakın engellemeyi, aksine bu hasarları arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle süt tüketiminde, özellikle miktarına dikkat etmenizi öneririz.

2.Prostat Kanseri

Prostat kanseri, dünya çapında en çok rastlanan ve erkeklerde görülen kanser türlerinden biridir. Araştırmacılar, süt ve prostat kanseri arasında bir bağlantı olduğuna inanmaktaydılar. Yapılan son çalışmalar ise, prostat kanserine yakalanma ve ölüm oranlarının, kişinin süt tüketimi ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar, sadece sütün kansere neden olup olmadığını değil, nasıl kansere yol açtığını da araştırmaktalar. Elde edilen sonuçlara göre ise, sütün prostat kanseri ile olan alakası, erkeklerin hormonlarını etkileme şekli ile bağlantılı. Süt tüketildiğinde, kanda bulunan IGF-I isminde, insülin benzeri bir büyüme faktörünün miktarında artış yaşanmaktadır. Bunun devamında ise, bahsettiğimiz IGF-I maddesi kanser hücrelerinin gelişimine neden olmakta. Bunun yanında, sütün kanser hücrelerinin gelişimine katkı sağladığını duymak şaşırtıcı olmazdı sanırım.

3.Laktoz Duyarlılığı

Laktoza duyarlılığı olan insanlar, sütün içerisinde bulunan şekeri normal bir şekilde sindirmede güçlük çekerler. Sonuç olarak, süt ya da süt ürünü içeren bir yiyecek veya içecek tükettikten sonra bu kişilerde ishal, gaz, kusma ya da bulantı gibi etkiler görülür. Aslında etkileri o kadar hayati bir tehlike taşımıyor olsa da, sonuçları itibari ile laktoz duyarlılığı olan insanlar için rahatsız edici durumlar yaratabilmektedir.

4.Akneler

Birçok araştırma, süt tüketmenin akne oluşumunu arttırdığı yönünde bulgulara ulaşmıştır. Sütün içerisinde bulunan IGF hormonu, bir büyüme hormonudur. Bu hormon yavru inekler için iyi bir şey olabilir, fakat insanlar için aynı şey geçerli değildir. Bu hormon yavru ineklerin büyümesine ve güçlü olmasına neden olurken, insanlarda görülen etkilerinden biri, akne oluşumuna neden olacak olayları tetiklemesidir. Ayrıca süt ve sütten elde edilen ürünler, derinizin olması gerekenden daha fazla yağ üretmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise cildinizde akneler, sivilceler ve buna benzer rahatsızlıklar baş gösterir.

5.Kolesterol

Dünya üzerinde birçok insanın kolesterol seviyeleri, tehlikeli sayılabilecek bir düzeydedir. Kolesterol seviyesi yüksek insanlar, kalp hastalıkları ve felç yaşama kapsamında risk grubunda bulunmaktadırlar ve bu rahatsızlıklar ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kolesterol genel olarak kendi vücudumuz tarafından üretilir, fakat süt ve süt ürünleri gibi, yediğimiz yiyeceklerin de kolesterol seviyesi üzerinde çeşitli etkileri bulunmaktadır.

Kötü kolesterol seviyesi, yediğimiz yiyeceklerden doğrudan etkilenmektedir. Özellikle et, süt ve süt ürünlerinde bulunan trans ve doymuş yağlar, kolesterol seviyesinin yükselmesinde rol oynayan ana gıdalardır. Fakat balıklardan ve bitkilerden elde edilen doymamış yağlar, bu kötü kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı rol oynarlar.

6.Yumurtalık Kanseri

İsveç’te gerçekleştirilen ve yazımızın başında bahsettiğimiz araştırma tamamlandığında, bilim adamları kadınlara, yumurtalık kanseri tehdidini ikiye katladığı için günlük bir bardaktan fazla süt içmemeleri gerektiğini önermeye başladılar. Araştırmacılar bu çalışmayı 13,5 yıl boyunca ve yaklaşık 60.000 kadın üzerinde gerçekleştirdiler. Bu araştırma sonucunda, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri ve süt tüketen kadınların yumurtalık kanseri açısından daha da tehlikede olduğu belirlendi. Bu kanserle alakası en çok olan ürün ise direk sütün kendisidir.

7.Süt Alerjisi

Süt alerjisi, küçük çocuklar arasında en sık görülen alerji çeşitlerindendir. Bu alerji sebebi ile çocukların bağışıklık sistemleri, süt ve sütten elde edilen ürünlere karşı anormal tepkiler vermektedir. İnek sütü bu alerjinin ana sebebidir fakat koyun, keçi gibi diğer memelilerden elde edilen sütler de bu alerjinin reaksiyonlarını tetiklemektedir.

Bu alerji, süt tüketildikten sonra bir saat içerisinde reaksiyonlarını göstermeye başlamaktadır. Süt alerjisinin belirtileri ve semptomları çok hafif ya da şiddetli olarak görülebilir. Bu belirtiler arasında hırıltı, kusma, kurdeşen ve sindirim problemleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda süt alerjisi anafilaksi isminde şiddetli ve hayati tehlike oluşturabilecek bir reaksiyona neden olabilir.

Süt alerjisinden kurtulmanın en kesin yolu, süt ve sütten elde edilen ürünlerden uzak durmaktan geçer. Neyse ki çoğu çocukta süt alerjisi belirtisi görülmez, fakat görülen vakalarda yapılacak tek şey, süt ürünleri tüketiminin kesilmesidir.

8.Doymuş Yağ

Bir porsiyon süt içerisinde, günlük alınması gereken miktarın % 20 fazlası doymuş yağ bulundurmaktadır. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur, zira günlük üç porsiyon süt içtiğinizi var sayarsak bir günde aşmamanız gereken doymuş yağ tüketiminin % 60’ı kadar fazla yağ tüketmiş olursunuz, hem de daha hiçbir öğün yemediğiniz gerçeği de var. Normal öğünlerle birlikte bu miktar oldukça yüksek bir seviyeye çıkacaktır.

Artık diyetisyenler, insanlara öğünlerdeki doymuş yağ içeren gıdaların tüketimini azaltmalarını tavsiye etmekteler. Doymuş yağ tüketimi, birçok kalp hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, süt tüketirken, vücudunuza giren doymuş yağ miktarını da göz önünde bulundurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.