Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

SUYUN FAYDALARI NELERDİR ?

Su dünyada akarsular, göller, okyanuslar ve yağmurun oluşturması ile bol miktarda bulunan ve canlılar için hayati önem taşıyan kokusuz ve tatsız bir bileşiktir. Genellikle renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalga boylarında ışığı hafifçe emmesiyle doğal bir mavi renge bürünmektedir. Doğada su katı, sıvı ve gaz halinde bulunmaktadır, ancak biz yazımızda canlıların tükettiği sıvı hali üzerinde duracağız.

Dünyadaki yaşamın su ile başladığı düşünülmektedir. Su dünya yüzeyinin %71’ini kaplamaktadır, yanıcı bir madde olmamakla birlikte yanıcı madde söndürücüsü olarak kullanılır. Yetişkin bir insan vücut ağırlığının %60-70’i (2/3’si) sudan oluşmaktadır. Bu oran yaş, cinsiyet ve kiloya göre farklılık göstermektedir.

Su besinler sindirim yolu ile vücuda alımı gerçekleşmektedir. İnsanların vücut sisteminin çalışma biçimiyle de kan dolaşımı ile birlikte vücuda dağıtılmaktadır ve damarlardan çıkarak dokularda sıvı oluşmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımına alınmayanlar ise böbreklere gelerek gerekli olmayan kısımları idrar olarak vücuda atılmaktadır.

Bir denge içinde suyun vücuda alımı ve atımı gerçekleşmektir. Vücuttaki sıvı hacminin normal oranda korunabilmesi için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekmektedir. Bu denge bozulduğu zaman hastalıklar insan vücudunda ortaya çıkmaktadır. Bir canlı yemek yemeden aylarca yaşayabilir, ancak susuz sadece birkaç gün dayanılabilir. İnsan vücudunda su dengesini düzenleyen merkezler ve sistemler mevcuttur.

Yapılmış olan birçok çalışmayla suyun insan için en gerekli temel ihtiyaç olduğu kanıtlanmış ve sağlık üzerinde etkileri olduğunu gösterilmiştir. Bu sıvının sağlık ve insan vücudu açısından faydaları 11 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde açıklanarak düzenlenmiştir. Ancak suyun içerisinde bulunan minerallerin vücut için gerekli miktarını alabilmek için içilen su miktarı oldukça önemlidir.

Suyun Faydaları Nelerdir ?

Su vücut sıvılarında bulunarak, eklemlerin kayganlaşmasına yardımcı olmakta, idrarla zararlı maddelerin atılmasını sağlamakta ve tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinleri sindirmektedir. Bizlerde yazımızın devamında suyun faydalarını ayrıntılı bir şekilde sizler için anlattık.

1.Kilo Kaybı

Side profile of the legs of a woman standing on a weighing scale

Suyun faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olması vardır. Kilo vermek isteyen bir kimsenin su alımını arttırması kilo vermesine yardımcı olabilir. Yapılmış olan çalışmalar sonucunda yemekten önce su içen kişilerin içmeyen kişilere göre daha hızlı kilo verdiği kanıtlanmıştır. Fazla su bize de tokluk hissi yaratarak daha az yemek yememize yardımcı olur ve aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

2.Sindirim

Stomachache

Bilindiği gibi su yağları eritir ve çözünür lifler ile birlikte sindirimde insanlara yarar sağlamaktadır. Yeterince su içmek kabızlığı önler ve aynı zamanda atık ürünleri temizlemek için yardımcı olarak böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü azaltır. Eğer yeteri kadar su tüketilmezse kolon dışkıdaki suyu çeker ve kabızlığa yol açar.

Lifin düzgün çalışması için daha fazla su içmek gerekir. Aksi takdirde tam tersi bir etkiye sahip ve daha kötü yapabilir.

3.Enerji

Be-healthy-at-work

Beyin çoğunluğunu suyun oluşturmasından dolayı su içmek; düşünmek, odaklanmak, daha iyi konsantre ve daha uyanık olmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak, enerji düzeylerini de arttırdığı da söylenmektedir.

Su özellikle uzun egzersiz sırasında su kaybını önlemek amacıyla önem kazanmaktadır. Bir saat ya da daha fazla egzersiz yaparken, su performansa ve egzersiz sonrası yorgunluk ve bitkinliği önlemeye yardımcı olur ve sıvı dengesini korumaktadır.

4.Kanser

cancer-cells-may-grow-more-easily

Suyun bazı kanser türlerine karşı koruyucu olduğu söylenmektedir. Yapılmış olan araştırmalarla düşük sıvı, su, alımının mesane kanserine neden olması gibi önemli bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Su alımının ayrıca kolon ve meme kanseri riskini azalttığı da bilinmektedir.

5.Rahatlık

depresyon-hastalik-1

Suyun diğer bir faydası ruh halini iyileştirmesi olarak bilinmektedir. Su aslında bizim zihnimizi geliştirir ve böylelikle tazelenmiş hissine sahip olmamıza neden olur.

6.Baş Ağrıları

baş

Çok uzun süre susuz kalmak bazı insanlar için baş ağrısına neden olur ve migren tetikleyici olarak tanımlanır. Baş ağrısına engel olmak içinse günlük su ihtiyacını karşılamış olmak gerekmektedir.

7.Böbrekler

bobrek-kanseri-1

Böbrekler kan basıncını ve denge sıvılarını kontrol etmemize yardımcıdır. Vücudumuza gelen atık kaldırmak, sistemlerimizi sorunsuz bir şekilde devam ettirmek için çok önemli konumdadır. Böbrekler için yeterli su tüketimi oldukça önemlidir.

8.Eklem Ağrıları

99-7972428634986449047978980

Su bizim eklem ve kıkırdaklarımızı korumaktadır. Eklemlerimiz ve esnek kıkırdak dokusunun etrafında su olması yağlanmayı önlemekte ve kıkırdağı tutmaktadır. Aynı zamanda su omurilik ve dokuları korumaktadır, insan vücudunu içten dışa korumaktadır.

9.Cilt

MODEL RELEASED.

Su vücuttaki bazı toksinleri, tıkanmış gözenekleri ve sivilcelerin temizlenmesini sağlar ve cilde ferahlık kazandırmaktadır. Böylelikle daha temiz bir cilde sahip olmamız kolaylaşmaktadır.

Çoğu insanın daha fazla su tüketmesi berrak bir cilt için en iyi yöntemdir ve aynı zamanda akne belirtilerine yardımcı olabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz içme suyu ona daha fazla nem kazandırmaktadır.

10.Kalp

1406921435089

Araştırma sonuçlarının gösterdiğine göre fazla su tüketen kişilerin koroner kalp hastalığından kaynaklanan ölüm riskinin daha düşük olduğu ve “yüksek enerjili sıvıların yani gazlı içecek ve türleri gibi sıvı” alımı arttıkça ölüm riskinin de arttığı anlamına gelir.

11.Enfeksiyon

ee

İçme suyu toksinleri dışarı atmaktadır, ancak susuz olduğunuz zaman bu mümkün değildir. Çünkü sadece vücudun her yerinde enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olan su yeterli değildir. Su özellikle idrar enfeksiyonları ve böbrek taşlarını önlemek için en iyi yardımcıdır. Su insanların nefes yollarını temizlemektedir, çünkü iyi hidrate olmaktadır. Aynı zamanda alerji ve soğuk algınlığı için harika bir yardımcıdır.

Suyun Fazla Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Suyun sağlık açısından inanılmaz faydalarının olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak suyun sağlık açısından birçok faydasının olmasının ölçülü tüketilmemesinden kaynaklanan zararları vardır. Bu zararların sayısı oldukça azdır.

Gerekenden daha fazla su tüketimi ise kişinin zehirlenmesine neden olabilir. Aşırı su vücutta; kandaki sodyum miktarının düşmesine (hiponatremi), hücrelerin aşırı su alarak şişmesine, ciddi fiziksel sorunlara, beyin ödemine ve ölümüne neden olabilmektedir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde suyun temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile suyun besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Suyun Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr su baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Karbonhidrat (g): 0 0
 • Protein (g): 0 0
 • Yağ (g): 0 0
 • Lif (g): 0 0
 • Kolesterol (mg): 0 0
 • Sodyum (mg): 1 1
 • Potasyum (mg): 0 0
 • Kalsiyum: 3 5
 • Vitamin A: 0 0
 • Vitamin C: 0 0
 • Demir: 0 0

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.