Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Sağlıklı ve güzel bir görüntü için ise cilt sağlığı ve bakımı oldukça önemlidir. Çeşitli sebepler ile tahriş olan cildi tedavi edebilmek için birçok kimyasal yöntem bulunsa da tahriş olan cildi iyileştirmek için birbirinden farklı doğal ve etkili yöntemlerde mevcuttur. Ayrıca bu doğal yöntemler cildi yalnızca tedavi etmekle kalmaz besleyerek daha sağlıklı ve canlı bir görüntüye de kavuşturur. Yazımızda cildin tahriş olmasına neden olan sebepleri ve tahriş olan cilde neyin iyi geleceğini öğrenebilirsiniz.

Tahriş Olan Cilt İçin Neler Yapılabilir?

1. Zeytinyağı ve Limon Karışımı

  • Cildinizde tahriş olmuş bölgeye uygulayabilmek için bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir çay kaşığı limon suyunu karıştırarak oluşturacağınız karışımı tahriş olmuş bölgeye uygulayarak 20 dakika bekleyin ve bu işlemin ardından bölgeyi ılık su ile durulayın.
  • İşlemi 3 gün boyunca tekrar ederek tahriş olan bölgeyi tedavi edebilirsiniz.

Bu işlem cildin kendisini yenilemesini sağlayacaktır. Bu işlemler esnasında ilk başlarda kaşıntı ve yanma olabilir fakat etki zaman içerisinde kaybolacaktır. Tahriş olan bölgenin dışında kızarma görülürse uygulama derhal kesilmelidir.

2. Maden Suyu

Ciltte tahriş olan bölgeye uygulanan maden suyu tahriş olan bölgenin daha fazla kaşınmasını engelleyerek tahrişin artmasını önler. Maden suyunun içerisinde bulunan doğal mineraller ile lazerli peeling ardından rahatlama sağlayacaktır.

3. Domates

Domates içerisinde bulundurduğu zengin A ve C vitaminleri etkili bir cilt desteğidir. Antioksidan özelliği de bulunan domates peltesi tahriş olan bölgenin iyileşmesini hızlandıracaktır.

  • Domates peltesini sürdükten 10-15 dakika bölgeyi yıkamayı unutmamalısınız.
  • Ayrıca domates peltesini haftada 2-3 kez cildinize uygulamanız cilt sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

4. Salatalık Maskesi

Tahriş olan cildin yatışmasında etkili olan bir diğer uygulama salatalık maskesidir.

  • Blenderdan geçirilen salatalığı tahriş olan bölgeye uygulayarak 10 dakika beklemeli ve ardından soğuk su ile yıkamalısınız.

Böylece cilt yenilenmeye başlayacak ve yatışacaktır. Ayrıca haftada bir kez uygulayacağınız salatalık maskesi cildinizin daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlayacaktır.

5. Saf Vazelin

Özellikle kimyasal ev temizlik ürünleri kullanılırken oluşan tahrişlerde vazelin kullanımı tahriş olan bölgenin nem oranını arttırarak tahrişi hafifletir. Ayrıca vazelin kullanımı kuru cildin de nemlenmesini sağlar.

6. Yoğurt ve Badem Yağı

  • Tahriş olan bölgeye 2-3 gün uygulayacağınız yoğurt ve badem yağı karışımı ile tahrişten kurtulabilirsiniz.
  • Bunun için 1 yemek kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı badem yağını iyice karıştırarak karışımınızı hazırlayın ardından bu karışımı tahriş olmuş bölgeye uygulayarak 20 dakika bekletin bu sürecin sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın.

Bu uygulamayı tahriş olan bölge iyileşinceye kadar devam ettirebilirsiniz.

7. Aspirin

Sivrisinek ya da böcek sokması sonrasında oluşan kaşıntılar nedeniyle tahriş olan cilt için ezilen aspirin üzerine su eklenerek macun kıvamına getirilen karışım kullanılır. Böylece iltihap oluşumu önlenerek tahriş en az seviyeye indirilir. Ayrıca bu yöntem kıl dönmesi problemlerinde de etkili olur.

8. Zencefil ve Ekinezya

Cilt üzerinde ki sivilceler oluşturdukları kaşıntılar sonucunda ciltte tahrişe sebep olabilirler. Özellikle bu kaşıntıların ardından oluşacak tahrişlerin önüne geçebilmek için zencefil ve ekinezya kaynatılır ardından buz kalıbına konularak dondurulur daha sonrasında yüze uygulanır bu işlem sivilcelerin yok olmasında büyük etkendir.

9. Siyah ve Yeşil Çay

Yanık durumlarında oluşabilecek tahrikler için demlenmiş çay kullanılabilir. Demlenmiş çay tahriş seviyesini en aza indirir. Direkt olarak çay tozu uygulaması daha çok tahrişe sebebiyet vereceğinden demlenmiş çay uygulanmalıdır.

10. Domates Suyu ve Yoğurt

Özellikle güneş yanığı nedeniyle oluşan cilt tahrişleri için domates suyu ve yoğurdu karıştırarak oluşturacağınız karışımı tahriş olmuş bölgeye uygulayabilirsiniz. Uygulamanın ardından 30 dakika bekleyip durulayın tahriş olan bölge yatışacaktır.

Cilt Neden Tahriş Olur?

Hassas bir deriye sahipseniz cildiniz herhangi bir etken maddeden anında tahriş olabilir. Bunun dışında; asitler, kireç, boya, alkol, plastik, metaller, küllü su, kimyasal temizlik malzameleri, kozmetik ürünler gibi etken maddeler cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir.

Cildinizin tahriş olma ihtimalini en aza indirebilmek için temizlik sırasında eldiven kullanmalı, kozmetik ürünlerinizi kaliteli ve cildinize uygun seçmelisiniz. Ayrıca zararlı kimyasal maddelerden uzak durmalısınız. Sürekli olarak tahriş olan bir cilt yapısına sahipseniz cildiniz için uygun bir nemlendirici kullanmalı ve cildinizin kuru kalmamasına özen göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.