Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Son yıllarda tebeşirle yazılarak, kullanılan tahtalar artık tarihe karıştı. Eski tahtaların yerini günümüzde beyaz tahta aldı. Beyaz tahta her okulda hızlıca yaygınlaştı. Bunun sonucunda öğretmen ya da öğrenciler kullandığı beyaz tahtaların mürekkepli kalemleri çoğu insan için sorun oluşturmaya başladı. Çünkü farkında olmadan elinizi ya da kıyafetinizi boyayabilirsiniz. Mürekkep lekesi en inatçı ve zorlu lekeler arasında ilk sırada yer alır. Ancak anında müdahale ve doğru temizlik ürünlerinin kullanımı sonucunda, leke kısa sürede çıkar.

Halıdan Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Ofisinizde çalışırken halıya bir şekilde mürekkep lekesi bulaşabilir. Mürekkep lekesi bulaştığı yere anında yayılan, belirgin bir leke. Mürekkep halıya döküldüğü zaman yayılmasına engel olmak için üzerini bir havluyla kapatın. Fazla sıvıyı halıdan almak için de havluyu bastırın. Halıdaki fazla sıvıyı aldıktan sonra herhangi bir şekilde lekenin suyla temas etmesine engel olun.

Mürekkep lekesine su değdiği anda, leke çıkması imkansız bir hale gelir. Halının üzerine biraz sütün dökün ve lekenin yumuşamasını bekleyin. Mürekkep lekesi yumuşadıktan sonra bir bezle lekenin kenarından, merkezine doğru silin. Çünkü lekenin diğer yüzeylere bulaşmaması bu silme yöntemini kullanmanız gerekir. Mürekkep lekesi tamamen çıktıktan sonra halıyı artık suyla temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Evde ya da ofisinizde çalışırken, en zorlu lekelerden biri olan mürekkep koltuğa dökülebilir. Mürekkep lekesini çıkarırken, aynı zamanda koltuğun dokusuna ve rengine zarar vermemeniz gerekir. Bunun için leke çıkarmada çok başarılı olan elma sirkesini deneyebilirsiniz. İlk olarak fazla mürekkebi koltuktan almak için üzerini havluyla bastırın. Daha sonra lekenin üzerine biraz sirke dökerek, lekenin yumuşamasını bekleyin. Leke yumuşayıp, çıkmaya başladığı zaman bir bezle silin. Leke tamamen çıktıktan sonra koltuğu suyla durulayabilirsiniz.

Elden Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Okulda ya da iş yerinde beyaz tahtaya yazı yazarken elinize mürekkep bulaşabilir. Mürekkep bulaştığı zaman, refleks olarak ilk yapılan suyla temizlemeye çalışmak. Ancak birçok lekenin çıkmasını sağlayan suyla temizleme, mürekkep lekesinde işe yaramaz. Aksine lekenin çıkmasını imkansız bir hale getirir. Bu nedenle sudan özellikle mürekkep lekesinde uzak durun. Elinize bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için elinize biraz kolonya dökün ve biraz ovalayın. Bir sürede sonra mürekkep lekesi elinizden tamamen çıkar.

Kumaştan Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Farklı kumaş yüzeylere mürekkep dökülebilir ya da ağzı açık kalan bir kalemden bulaşabilir. Kumaş yüzeylerde mürekkep lekesini çıkarmak daha zor olur. Çünkü mürekkep hızlı bir şekilde yayılarak kumaşın dokusuna kadar işler ve inatçı bir lekeye dönüşür.

Kumaştan fazla sıvıyı almak için üzerini havluyla bastırın. Nemli kalan mürekkep lekesinin üzerine bir miktar karbonat dökün ve lekenin yumuşaması için bekleyin. Leke yumuşamaya başladığı zaman bir bezle silin. Tamamen çıktıktan sonra bol su ile durulayın.

Kıyafetten Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Bu zorlu ve inatçı lekeyi çıkarmak için, kıyafetinizi kesinlikle sıcak suyun içerisine koymayın. Sıcak suyun içerisinde bekletirseniz, daha fazla alana yayılır. Birçok insan suyun mürekkep lekesini çıkardığını düşünerek, büyük bir hata yapar. Su daha fazla lekeyi zor ve çıkmaz bir hale getirir. Mürekkep ıslandığı zaman farklı bir yere akıp, yayılacağı için sınırlı bir alanda kıyafetinizden lekeyi çıkarmanız gerekir.

Mürekkep lekesi kıyafetinize bulaştığı anda, vakit kaybetmeden müdahale etmeniz, leke çıkarma başarısını büyük oranda olumlu etkiler. Mürekkebin sıvısı eğer çoksa ilk olarak kuru bir bezle fazla sıvıyı alın. Daha sonra lekenin üzerine biraz limon suyu dökün ve lekenin yumuşaması için biraz bekleyin. Mürekkep lekesi yumuşamaya başlayınca, temiz bir bezle silin. Kıyafetinizden tamamen çıktıktan sonra, suyla durulayabilirsiniz.

Kurumuş Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Kurumuş mürekkep fayans, cam ya da parke gibi kumaş dokusu olamayan yüzeylere farkında olmadan dökülebilir. Bunun için bir bezi ıslatın ve biraz limon suyu sıkarak lekeyi silin. Kurumuş olmasına rağmen kısa sürede mürekkep lekesi çıkar. Eğer kurumuş mürekkep lekesi kumaş dokusuna sahip olan yüzeylere bulaşırsa, bunun için kumaşın dokusuna, rengine zarar vermeyecek bir ürün kullanmanız gerekir. L

eke çıkarmada çok başarılı olan sirkeyi her yüzeyde kullanabilirsiniz. İlk olarak mürekkep lekesinin yumuşaması için, üzerine biraz sirke dökün. Yumuşadıktan sonra temiz alanlara yayılmasını önleyerek, bir bezle silin. Leke tamamen çıktıktan sonra suyla durulayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.