Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Takma Kirpiğin Zararları

Kusursuz bir makyajın tamamlayıcısı bakışlara derinlik veren gözleri ön plana çıkaran kirpiklerdir. Her gün itinayla maskara sürdüğümüz kirpiklerimizin daha dolgun, daha hacimli ve daha uzun olması biz kadınlar için şüphesiz vazgeçilmez bir güzellik. Daha anlamlı bakışlar ve gözlerimizi daha da ortaya çıkarmak için ekstra çaba sarf ettiğimiz kirpiklerimizin bizim için önemi çok büyük diyebiliriz.

Kimisinin doğuştan şanslı olduğu kirpik konusu kimisi için de çok uğraş gerektiren bir konu. Öyle ki çok eski zamanlardan beri kirpik uzatmak, gürleştirmek ve hacim kazanmasını sağlamak için doğal yöntemler kullanılır. Birçok kişi doğal yağlar sürerek kirpiğini uzatmaya çalışırken, bazıları da sarımsağı kirpik diplerine sürerek daha uzun ve gür olmasını sağlamak için çabalar. Ama ne yazık ki bu yöntemler herkeste aynı etkiyi yaratmıyor ve yarattığı etkiyi de uzun sürede gösterdiği için çok sık tercih edilen yöntemler değiller.

Durum böyle olunca da biz kadınlar çok uzun zamandır daha hızlı sonuçlar aldığımız yöntemlere yönelmeye başladık. Özellikle özel günlerde daha güzel bakışlar elde etmek ve daha çok dikkat çekmek için birçok kadının en büyük yardımcısı kesinlikle takma kirpiklerdir. Saniyeler içinde taktığınız bu takma kirpikler, kirpiklerinizi daha dolgun, daha uzun yani tam sizin istediğiniz gibi görünmesini sağlıyor. Evet; kirpiklerinizi istediğiniz gibi yapıyor, aynada o istediğiniz görüntüyü elde ediyorsunuz fakat farkında olmadan bu takmak kirpiklerle kendinize zarar veriyorsunuz. Peki saniyeler içerisinde taktığımız bu kirpiklerin bizlere ne gibi zararları var?

Takma Kirpiğin Zararları Nelerdir?

1. Kendi Kirpiklerinize Zarar Verir


Takma kirpikleri takmanız için bir adet yapıştırıcıya ihtiyacınız var. Takma kirpiğinize sürdüğünüz bu yapıştırıcı sayesinde kirpiği kendi kirpiklerinize sabitler ve bu şekilde kullanırsınız. Fakat takma kirpiği saatlerce yapışık halde tutmak için oldukça etkili olan bu yapıştırıcı aynı zamanda kendi kirpiklerinize de zarar verir. Kirpiklerinizi ve kirpik köklerinizi güçsüzleştirerek zayıflamasına sebep olan bu yapıştırıcı kirpiklerinizin dökülmesine neden olur.

2. Göz Kuruluğuna Neden Olur


Takma kirpikler, her ne kadar takıldığında çok hoş bir görüntü verse de vücudumuzla bağlantısı tamamen kimyasal bir yapıştırıcı ile olduğu için vücudumuza birtakım zararları bulunuyor. Takma kirpikler takıldığı andan itibaren gözler korunmasız kalır ve gözde kir, bakteri ve toz birikimi meydana gelir. Bunun yanında gözler korunmasız kaldığı için gözde kuruluk hastalığı başlar. Göz kuruluğu ile birlikte gözde yanma, batma, kızarıklık ve aşırı yorgunluk meydana gelir.

3. Alerjiye Neden Olur


Özellikle hassas bir göz yapısına sahipseniz ya da alerjiye yatkın bir vücudunuz var ise takma kirpik sizi biraz üzebilir. Takma kirpiğin yapıştırılması için kullanılan yapıştırıcının bazı kişilerde özellikle göz çevresinde ağır alerjilere yol açması söz konusu. Eğer alerjiniz veya hassas bir cildiniz varsa her ne kadar taktığınızda sizi iyi hissettireceğini de bilseniz takma kirpiklerden uzak durmanızda fayda var.

4. Kendi Kirpiklerinizin Uzamasına Engel Olur


Aslında takma kirpiklerin kullanılmasındaki amaç tabii ki daha uzun ve daha gür kirpikler elde etmek. Fakat farkında olmadan bu kirpikleri kullanarak kendi kirpiklerimizin uzamasını engelliyoruz. Kirpiklerin uzamasını engellediğimiz için doğal olarak sahip olabileceğimiz kirpiklere ulaşamıyoruz.

5. Kanserojen Etki Yaratır


Tüm zararlarına rağmen takma kirpik takma konusunda ısrarcıysanız, kullanacağınız takma kirpiğin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Her ne kadar zararları her kalitedeki takma kirpikler için geçerli olsa da sentetik ve kalite bakımından ciddi anlamda aşağıda olan takma kirpiklerin kişiye kanserojen etkileri bulunur. Ayrıca sadece kirpiklerinizin değil takma kirpiklerinizi sabitlemek için kullandığınız yapıştırıcının da kalite bakımı iyi olmasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu kanserojen etki vücudunuz için çok daha zararlı bir hale gelebilir.

6. Gözde Enfeksiyona Neden Olabilir

Takma kirpiği takarken sabitlemek için kullanılan yapıştırıcının göze kaçması enfeksiyona neden olur. Yapıştırıcınızın takma kirpiğinizin dibinde kaldığından ve gözünüze temas etmediğinden emin olana kadar kontrol etmeniz, temas halinde iyice temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.

Tabii ki upuzun ve dolgulu kirpikler hemen hemen herkes için çok cezbedici bir şey. Ama güzelleşmek isterken de gözlerinize telafisi zor olan zararlar verebilirsiniz. Eğer takma kirpik takmayı seviyor ve bir türlü vazgeçemiyorsanız takarken dikkat etmeniz gerekenlere mutlaka özen göstermelisiniz. Kirpiği kendi kirpiklerinizin üstüne yapıştırmayarak kirpiklerinizin takma kirpiği çıkartırken daha az dökülmesini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız kirpik ve kirpik yapıştırıcısının kaliteli olması ile de maruz kalacağınız bu zararları biraz daha azaltabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.