Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Takma Tırnak Nasıl Kullanılır?

Dış görünüşümüzün önemli bir unsurudur ellerimiz. Tüm işlerimizi ellerimizle yaptığımız gibi, kendimizi ifade ederken de ellerimizi kullanırız. Öfkemizi, sevgimizi, heyecanımızı anlatırken, ellerimiz de sözlerimize eşlik eder. Her zaman göz önündedirler ve kusurlarını gizlemek çok da mümkün değildir. Ellerimizin bu işlevine hizmet eden en önemli unsurlar da hiç şüphesiz; tırnaklarımızdır. El kusurlarından bahsedeceksek, bunun önemli bir payı da tırnaklarımıza aittir çoğu zaman. Çağlar boyu, özellikle kadınlar için “güzellik” kavramının önemli bir parçası olan tırnaklarımız, ellerimizin görünümünde en önemli unsurlardır.

Hepimiz temiz ve bakımlı tırnaklara sahip olmak isteriz. Ama bazen mesleğimiz, uğraşlarımız, bazen de tırnaklarımıza ait hastalıklar ya da tırnak yeme alışkanlığımız buna izin vermez. Ne kadar dikkat edersek edelim tırnaklarımızın çatlamasına ya da kırılmasına, renklerinin bozulmasına engel olamayız. Oysa hiç olmazsa özel günlerde, düzgün ve sağlıklı bir şekilde uzamış olan tırnaklarımıza, kıyafetimizle uyumlu bir renk oje sürerek şıklığımızı tamamlayabilmeliyiz, öyle değil mi? Neyse ki, bugün bu soruna çare olabilecek pek çok seçeneğimiz mevcut. Eskiden beri var olan takma tırnakların, kullanımı çok daha pratik olan, hatta renk renk boyanmış, kullan – at modellerinden, uzun süre formunu koruyabilen modellerine kadar onlarca çeşidini bulabilmek mümkün artık. Siz de acilen uzun ve bakımlı tırnaklara ihtiyaç duyuyorsanız ve daha önce hiç takma tırnak kullanmayı denemediyseniz, şanslı gününüzdesiniz; merak ettiklerinizin cevabını burada bulacaksınız.

Takma Tırnak Nedir?

Herhangi bir sebepten tırnaklarınız çok yavaş uzuyor olabilir. Ya da kişisel tercihiniz, tırnaklarınızın kısa olması yönündedir. Ama istisnasız tüm kadınlar, özel bir günde çok şık, çok güzel hatta o günün yıldızı olmak isterler. Topyekün bir şıklık da ancak bakımlı tırnaklarla tam anlamıyla mümkün olabilir. Bunun için, protez ya da takma tırnak gibi farklı uygulamalar deneyebilirsiniz. Ne zaman ve ne kadar süre ile kullanmak istediğinize karar vermeli tercihinizi ona göre yapmalısınız. Protez tırnaklar sadece tırnak uçlarına, bir çeşit ilave tırnak gibi takılır. Bu yönüyle tırnakların havayla temasını kesmediği için, daha sağlıklı olduğu düşünülebilir. Fakat bu işlemi kendi başınıza yapamazsınız, bir uzman tarafından yapılması gerekir. Takma tırnak ise hem kendi kendimize uygulayabileceğimiz hem de daha az maliyetli olması açısından, en sık tercih edilen yöntem olarak karşımıza çıkar. Tırnak dibinden itibaren, tüm tırnağın üstünü kapatacak şekilde yapıştırılır. Bu yüzden, tırnakların hava almayacağı ve zarar göreceği düşüncesi sizde endişe yaratıyor olabilir. Fakat en fazla bir hafta kullanılan ve çok sık tekrarlanmayan uygulamalarda, bu endişeler tamamen yersizdir. Takma tırnakların bir diğer avantajı da, bir kere yapıştırdıktan sonra istediğiniz boyda kesme, törpüyle istenen şekli verme ve değişik renklerde, defalarca boyayabilme imkanı vermesidir.

Takma tırnaklara, kozmetik ürünlerin satıldığı mağazalarda ve hatta büyük süpermarketlerin kozmetik reyonlarında bile kolayca ulaşılabilir. Ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak, farklı ambalaj seçeneklerini bulabilirsiniz. Her bir paketin içinde, tırnaklarınızı sağlam bir şekilde yapıştırmanız için gerekli olan yapıştırıcı da vardır. Takma tırnak kullanmanın belki de en zor tarafı, yapıştırma işleminden sonra uzunca bir süre beklemek zorunda olmak. En az 20 dakika, bastırarak takma tırnakların iyice yapışmasını beklemelisiniz. Kendinden yapışkanlı olan takma tırnak çeşitleri de var. Fakat kullananların, pek de memnun olduklarını söyleyemeyiz. Ama yine de kısa sürecek acil durumlarda, kendinden yapışan takma tırnakları tercih edebilirsiniz.

Takma Tırnak Kullanımı

İhtiyacınız doğrultusunda satın aldığınız takma tırnakları takmadan önce ellerinizi yıkayıp kurulayın. Tırnaklarınızı asetonlu bir parça pamukla temizleyin. Yumuşak uçlu bir itici yardımıyla tırnak etlerinizi itin ve tırnaklarınızı hazırlayın. Paketin içinden çıkan yapıştırıcıdan, pirinç tanesi büyüklüğünde bir parçayı tırnağınızın ortasına damlatın ve tüm tırnak yüzeyine dağıtın. Yapışmanın daha sağlam olması için aynı zamanda takma tırnakların alt tarafına da bu yapıştırıcıdan sürebilirsiniz. Takma tırnağı kendi tırnağınız üzerine dikkatlice yerleştirin ve üzerine bastırarak 10 saniye kadar bekleyin. Aynı işlemleri diğer parmaklarınız için de uyguladıktan sonra dilerseniz takma tırnakları keserek ya da törpüleyerek düzeltebilir ve ojenizi sürebilirsiniz.

Takma Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Takma tırnakları çıkarmak için ılık su ve aseton yeterli. Tüm parmaklarınızın içine girebileceği büyüklükte bir kaseye, ellerinizin dayanabileceği sıcaklıkta su doldurun. Bu suya yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar aseton ilave edin. Ellerinizi teker teker bu suya koyun ve 20 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda ellerinizi sudan çıkarıp kurulayın ve törpünün ucuyla tırnağınızın kenarından, yumuşak dokunuşlarla takma tırnağı kaldırın. Törpünün takma tırnağı kaldırmakta zorlandığını hissederseniz, sakın zorlamayın. Ellerinizi biraz daha suda bekletin. Bu yöntem, eliniz sudayken uzun süre oturup beklemenizi gerektirir. O kadar uzun oturup bekleyemem derseniz; her bir parmağınızı bolca asetonla ıslatılmış pamukla ve bunun da üstünü alüminyum folyo ile sarın. Bu şekilde belki biraz daha uzun süre beklemeniz gerekebilir ama hiç olmazsa oturarak beklemek zorunda kalmazsınız. Takma tırnakları çıkarmak için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise, dikiş ipliği. Asetonlu suda bekleterek ya da folyoya sararak yumuşattığınız takma tırnakları, dip taraflarından bir parça dikiş ipliğiyle çekerek çıkarabilirsiniz. Tüm tırnaklar çıktıktan sonra, asetonlu pamukla, tırnaklarınızda kalan yapıştırıcı artıklarını temizleyin. Ellerinizi yıkayın ve vazelin sürerek, özellikle tırnak diplerinize masaj yaparak yedirin. Bir daha ki takma tırnak kullanımına kadar en az 3 gün beklemek yerinde olacaktır. Çok sık aralıklarla yapılan uygulamalarda tırnaklarda sararmalar meydana gelecektir.

Sağlam yapıştırılmış ve kaliteli bir takma tırnak, 10 güne kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Tabi bu süre, ellerin ne kadar yoğun kullanıldığına ve suyla ne kadar haşır neşir olduğuna göre değişecektir. Fakat tırnakların bu kadar uzun süre havasız bırakılması da doğru değildir.

Tırnak, diplerinden beslenir. Gerek takma tırnak gerekse başka bir uygulama olsun, tırnakların diplerine hasar verecek müdahalelerden kaçınmak gerekir. Takma tırnakları yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcı da eninde sonunda bir kimyasaldır. Bu yapıştırıcının, tırnakların etle birleştiği yerlere temas etmemesine ve uzun süre tırnak üzerinde kalmamasına dikkat edin. Tırnak bakımı için en uygun nemlendirici saf vazelindir. Düzenli olarak ellerinizi vazelinle nemlendirin ve tırnak diplerinize masaj yaparak yedirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.